Zaujíma vás čo definuje dobrého človeka? Tu sú niektoré charakteristiky, ktoré je dobré si osvojiť.

3260

Je ťažké definovať dobrého a správneho človeka. Nech by ste sa opýtali kohokoľvek, každý by pravdepodobne vymenoval inú spleť vlastností, samozrejme, našli by sa aj také, ktoré by sa prekrývali. A práve tie by mohli byť skvelou charakteristikou. Byť dobrým človekom nie je jednoduché, no už aj “ obyčajná” snaha dokáže urobiť nesmierne veľa. 

Nezanevrime na tento svet, ale poďme si povedať, akými ľuďmi by sme mali chcieť byť. A o to viac si vážme každého v našom živote, kto taký je. 

Rešpektujú hranice druhých ľudí 

two men clapping each other on shore
Autor tejto fotografie je Tyler Nix

Je prirodzené, že máme svoje hranice, za ktoré nechceme ísť. Či už v oblasti rozhovoru alebo i skutkov a správania. Nie je na tom nič úbohé ani detinské. Nájdu sa ale ľudia, ktorí vás budú presviedčať proti vašej vôli. Skutočne dobrý človek, ale pochopí, keď nebudete chcieť ďalej pokračovať. Ani náznakom vám nebude nič vyčítať. 

Ukazujú skutočnú empatiu a súcit

A group of friends at a coffee shop
Autor tejto fotografie je Brooke Cagle

Nielen že sú schopní empatiu a súcit prejaviť, ale majú ich dostatok pre všetkých ľudí, s ktorými sa stretnú a aj s tými, s ktorými neprídu do kontaktu. Jednoducho sa zastanú každého, pretože sú takí dobrí. 

Počúvajú a snažia sa vašim problémom porozumieť 

Ak im poviete o svojich problémoch, nepovedia vám známu, no zbytočnú frázu typu – „iní sú na tom horšie“. Uznajú váhu vašich problémov a ťažkostí a v rámci ich možností vám ponúknu pomocnú ruku. 

Dokážu si priznať chybu

man holding scarf on his neck
Autor tejto fotografie je Ali Al-Safi

Len málokto dokáže prejsť celým procesom – nielen chybu urobiť, ale si ju aj priznať, snažiť sa ju napraviť a pracovať na tom, aby sa neopakovala. Správni ľudia chcú byť ešte lepšími a tak nikdy na sebe neprestanú pracovať. 

Nezakladajú svoje presvedčenie na tom, čo je momentálne populárne

Takýto človek nebude zakladať svoje názory podľa všeobecného presvedčenia alebo názoru väčšej skupiny ľudí. Má vlastnú morálku a vieru, ktorá mu pri prípadnom rozhodovaní pomôže. 

Urobia správnu vec, aj keď k nej povedie ťažšia cesta 

grayscale photo of woman wearing collared shirt
Autor tejto fotografie je Pablo Varela

Aj keby mali ťažký deň a boli zaneprázdnení, ak ich niekto požiada o pomoc, urobia všetko pre to, aby mu pomohli. Zároveň nie je pre nich typické vyhýbanie sa povinnostiam, sú skrátka zodpovední až do špiku kostí. Ich svedomie im totiž nedovoľuje konať inak. 

Sú láskaví k zvieratám

Zdroj: flickr

Zvieratá sú jedny z najnevinnejších a najzraniteľnejších tvorov na Zemi. Ľudia, ktorí sú srdcom naozaj dobrí, sa na ne nebudú len z diaľky usmievať, ale im aj pomôžu, keď sa ocitnú v núdzi. Nevidia v nich len vlastné potešenie, ale nezištne im venujú lásku a starostlivosť, ktoré si nepochybne zaslúžia. 

Ponúknu pomoc bez toho, aby za ňu čokoľvek očakávali

Sú to ľudia, ktorí ponúkajú pomoc a na oplátku nič neočakávajú. Samozrejme, možno aspoň slovo vďaky, či pocit, že ich dokážeme oceniť a milovať (nielen v dobrých chvíľach, ale aj tých horších). A to je to najmenej, čo pre nich môžeme urobiť. 

Robia svet lepším a pokojnejším miestom

woman in green jacket raising her hands
Autor tejto fotografie je Clay Banks

Nie je človeka, ktorý by ich nechcel mať vo svojom živote. Vďaka nim máme chuť zvládať každodenné starosti a nevidieť bolesť, trápenie a temnotu dní. Snažia sa totiž žiť tak, aby nikomu neubližovali, práve naopak.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre