Digitálne zdatný muž sa rozhodol vdýchnuť farby hrôzostrašným fotografiám z koncentračných táborov

68774

„Nikdy nezabudnem na malé tváre detí, ktorých telá sa zmenili na oblaky dymu pod tichou modrou oblohou.“ – Elie Wiesel – muž, ktorý prežil holokaust. Nedávno si svet pripomenul 75 rokov od oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime, čiže aj všetky hrôzy súvisiace s holokaustom.

Pri tejto príležitosti sa rozhodol istý chlapík vdýchnuť smutným fotografiám z roku 1945 farby. „Bol to jeden z najťažších projektov, na ktorom som kedy pracoval. Farebné fotografie sa mi zvyčajne páčia, pretože tento proces postupne oživuje fotografie, resp. objekty na nich. Napriek tomu bol tento projekt minimálne znepokojivý, pretože obrázky sú šokujúce. Slúžia ako jednoznačné pripomenutie si neľudskosti. Musel som si robiť prestávky a pokúsiť sa vypnúť pri práci na týchto fotografiách, pretože ma rozhnevali. Keď som obrázky oživoval, cítil som sa zle, ale viem, že je dôležité robiť takéto veci. Ľuďom, najmä mladším generáciám, treba pripomínať čo sa stalo a že to nie je až taká dávna minulosť,“ povedal fotograf.

Chlapík dodal, že je mimoriadne dôležité urobiť viac pre to, aby sa oživila minulosť a uchovali obrazy ako sú tieto, aj keď sú šokujúce.

Táto fotografia ukazuje väzňov takmer vyhladovaných na smrť, ktorí sa nachádzajú v koncentračnom tábore v rakúskom Ebensee. Ebensee bol čiastkovým táborom hlavného tábora Mauthausen. Bol používaný na rôzne „vedecké“ experimenty. Oslobodila ho americká armáda.

– Toto je iba 4-ročný chlapček tesne pred smrťou v Auschwitzi.

– Títo dvaja muži boli v koncentračnom tábore Lager Nordhausen, v ktorom sa nachádzalo 3 000 až 4 000 väzňov.

18-ročné ruské dievča počas oslobodenia koncentračného tábora Dachau v roku 1945. Dachau bol prvý nemecký koncentračný tábor otvorený v roku 1933. V rokoch 1933 až 1945 bolo doň odvedených viac ako 200 000 ľudí a vyhlásených 31 591 úmrtí. Na rozdiel od Osvienčimu nebol Dachau až takým vyhladzovacím táborom, ale podmienky tam boli také hrozné, že každý týždeň zomreli stovky ľudí.

– Muž, ktorý vyzerá ako chodiaca kostra – rakúsky koncentračný tábor v Ebensee.

– „Túto fotografiu urobil môj starý otec Charles Martin King Parsons, keď bol kaplánom v britskej armáde a v apríli 1945 vstúpil do väzenského tábora v Bergen-Belsene. Tábor bol typický tým, že sa tam šíril týfus.

– Žena v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Vytrpela si pred smrťou mnoho bitiek od stráži, čo môžete vidieť aj na fotografií.

Toto je jeden z väzňov, ktorý prežil holokaust. Bol zachránený z koncentračného tábora a táto fotografia bola následne vytvorená vo švédskej nemocnici v Malmö.

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre