Zaujímavosti o dinosauroch – Prečo vyhynuli a ako vyzeral najstarší dinosaurí „záchod“ ?

18586

Určite bola väčšina z nás v detstve fascinovaná dinosaurami, tými obrovskými stvoreniami, ktoré zasiahol asteroid a vyhynuli. Ale ako deti sme si mnoho vecí o týchto stvoreniach neuvedomovali. Preto vám teraz prinášame zopár zaujímavých faktov, ktoré vám ich predstavia bližšie. Viac zaujímavostí o dinosauroch sa dočítate v týchto knihách.

Dinosaurz

 

 

 

Rýchle zaujímavosti o Dinosauroch

 

 1.  Väčšinu dinosaurov poznáme iba z jednej objavnej kosti, či zubu.
 2. Jeden z najmenších dinosaurov bol veľkosti kuraťa a jedol hmyz.
 3. Jeden z najstarších objavených „záchodov“ bol používaný dinosaurami pred 240 mil rokov.
 4.  Zvuky vo filme Jurský park boli tvorené dvoma korytnačkami pri pohlavnom akte.
 5.  Najmenší známy dinosaurus mal asi 10 cm a vážil menej ako chihuahua.
 6. Ak by bola história rozdelená na 24 hodín, tak život začal o 4:00, dinosaury vyhynuli o 23:41 a ľudská história začína o 23:58:43.
 7. 40% Američanov si myslí, že ľudia a dinosaury žili v rovnakom čase.
 8. Aj napriek názvu filmu „Jurský park“ väčšina dinosaurov, ktoré tam vystupovali, žili v období Kriedy.
 9. Slovo „Dinosaur“ pochádza zo starovekého Grécka a znamená „strašný jašter“.
 10.  V Bolívii sa nachádza vápencový útes, kde môžete nájsť viac než 5000 dinosaurích stôp. Väčšina z nich sa datuje až 68 mil. rokov späť.
 11.  Množstvo vedcov verí, že pred 65.5 miliónmi rokov Zem zasiahol asteroid a to bolo dôvodom, prečo dinosaury vyhynuli.
 12. Odhadovaný počet druhov dinosaurov, ktorí obývali našu planétu v druhohorách je niekde medzi 1543 a 2468.
 13.  Najdlhší objavený dinosaurus je dlhý 27 metrov a bol objavený v štáte Wyoming, USA.
 14.  V roku 2015 iba štvorročný chlapec hľadal fosílie a náhodou našiel 100 miliónov rokov starú kosť dinosaura.
 15. Dinosaury často prehĺtali väčšie kamene. Tieto kamene im zostávali v žalúdku a pomáhali im rozdrviť potravu.
 16.  Dedinčania v Číne dlho používali dinosaurie kosti ako medicínu. Mysleli si, že pochádzajú z drakov.
 17.  Pred 17. storočím boli dinosaurie fosílie bežne považované za pozostatky obrov a iných biblických stvorení.
 18.  Velociraptor údajne nebol väčší ako moriak.
 19.  Podľa štúdie z roku 2006 čaká ešte najmenej 71% dinosaurích skamenelín na objavenie.
 20. Dinosaury technicky nevymreli, odkedy vedci začali považovať vtákov za druh dinosaura.
 21. Väčšina skamenelín od dinosauruov už neobsahuje ich pôvodne kosti, ide len o minerál, ktorý vyzerá ako kosť dinosaura
 22. Niektoré druhy zjedli až tonu rastlinnej potravy denne. Pre porovnanie je to akoby zjedli plný autobus zeleniny.
 23. Vačšina dinosaurov bolo malých ale najviac pozostatkov máme tých veľkých pretože sa ľahšie uchovali a odolali času
 24. Najdlhšie pomenovanie ma dinosaurus menom Micropachycephalosaurus 
 25. Nikto nevie koľko sa tieto stvorenia dožívali. Niektorí vedci veria, že niektoré druhy mohli žiť až 200 rokov
Dinosaurí "záchod"
Dinosaurí „záchod“

 

V Spojenom kráľovstve našli pozostatky nového druhu dinosaura – bol podobný T-rexovi

Predpokladá sa, že takmer všetci dinosaury sa obávali bájneho T-Rexa. V Spojenom kráľovstve však našli pozostatky dinosaura podobnému práve tomuto obrovskému predátorovi. Zároveň ide o úplne nový druh dinosaura.

Ešte minulý rok sa našli štyri záhadné kosti v Shanklin, na ostrove Wight. Po ich dôkladnej analýze paleontológovia z University of Southampton veria, že patria úplne novému druhu dinosaura. Pomenovali ho Vectaerovenator inopinatus a žil počas obdobia kriedy, asi pred 115 miliónmi rokov. Na rozdiel od veľkosti Tyrannosaurusa Rexa sa odhaduje, že tento nedosahoval až také rozmery. Bol asi štyri metre dlhý a patrí do skupiny, do ktorej patrí aj T-Rex či „moderné vtáky“.

Jeho názov odkazuje na rozsiahle vzduchové vaky nachádzajúce sa v niekoľkých kostiach, ktoré pomohli podnietiť efektívny dýchací systém a zároveň zľahčili kostru samotného tvora. Chris Barker, ktorý viedol štúdium na University of Southampton, povedal: „Šokovalo nás, aké duté bolo toto zviera, bolo totiž plné vzduchových priestorov. Niektoré časti jeho kostry museli byť dosť chúlostivé. Záznam o dinosauroch z obdobia kriedy v Európe je veľmi chudobný, takže bolo skutočne vzrušujúce vedieť lepšie pochopiť rozmanitosť dinosaurov z daného obdobia.“

Vedci povedali, že aj nálezisko danej kostry je veľmi zriedkavé a nikdy by neboli povedali, že takéto niečo objavia práve tam. Jednu z fosílií našiel Robin Ward, horlivý hľadač kostí, ktorý navštívil ostrov Wight so svojou rodinou. „Radosť z nájdenia kostí bola úplne fantastická. Vždy sa uistím, že prehľadávam oblasti, ktoré neprehľadal nik iný a pri tejto príležitosti sa to vyplatilo,“ uviedol. Paul Farrell zas nie je takýmto nadšencom, jeho objav bola len číra náhoda. „Kráčal som po pláži, kopal som do kamienkov a narazil som na kosť, ktorá vyzerala ako z dinosaura. Bol som skutočne šokovaný zistením, že zrejme ide o nový druh,“ povedal k svojmu objavu Paul.

Tieto fosílie následne odovzdali do neďalekého múzea v Sandown, kde sú v súčasnosti vystavené pre verejnosť. Vedci sa domnievajú, že tvor žil severne od miesta, kde sa jeho pozostatky našli.

V Číne objavili úplne nový druh dinosaura, ktorý mal jedinečnú stavbu tela

V Číne boli objavené pozostatky celkom nového druhu dinosaura s krídlami, ktoré sú podobné netopierom. Je to veľmi zvláštny objav, ktorý je jedinečný a výskumníci si od neho sľubujú veľa.

Fosílne pozostatky sa našli v známej archeologickej oblasti, v Liaoningu, severovýchodná Čína. Min Wang, čínsky paleontológ a vedúci štúdie zverejnil a opísal nového dinosaura, ktorý sa odborne nazýva Ambopteryx longibrachium. „Nevyzeral ako vták, ale ani ako dinosaurus,“ povedal spočiatku zmätený Wang. Štúdia napokon preukázala, že to bol v skutočnosti malý dinosaurus s jedinečnými prednými končatinami a membránovými krídlami. Pozostatky sú staré okolo 163 miliónov rokov a je to len druhý podobný objav dinosaura s krídlami podobným netopierom.

Bez názvu 11
Foto od youtube

Druhý dinosaurus s podobnými krídlami bol Yiqi, ktorého predstavili verejnosti v roku 2015. Wang povedal, že mäkké tkanivo objavené vo fosíliách tohto najnovšieho objavu poskytlo niekoľko zaujímavých dôkazov o živote záhadného živočícha. Odborník však ďalej tvrdí, že je nepravdepodobné, aby tento maličký dinosaurus s dĺžkou krídel 32 centimetrov a váhou približne 306 gramov, bol schopný lietať. „Nemá potrebné letové svalstvo – hrudnú kosť, čo by mu umožnilo lietať.“ Obe druhy – Yiqi aj Ambopteryx patria do malej skupiny dinosaurov nazývaných scansoriopterygids.

Čína je stále poprednou krajinou, čo sa týka objavovania nových fosílii rôznych druhov týchto prahistorických zvierat. Na našej planéte vymreli dinosaury pred 100 miliónmi rokmi hromadne, a to v dôsledku masívnej sérii sopečných výbuchov. Avšak, zanechali po sebe veľmi dobre zachované skameneliny s takou úrovňou detailov, ktorá dokáže aj po takomto čase veľmi veľa napovedať o ich živote, ale aj rôzne iné dôležité informácie.

Wang hovorí, že tieto netopierovité krídlové membrány boli pravdepodobne neúspešným evolučným experimentom. „Doteraz všetky známe scansoriopterygidy pochádzajú spred obdobia kriedy. Dúfam, že nájdeme viac takýchto dinosaurov, aby sme sa dozvedeli čo najviac o vývoji lietajúcich druhov,“ dodal.

 

zdroje: factslides, Unilad , CNN

8 komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.