39 podivných alergií, ktoré môžu znieť neuveriteľne, ale skutočne existujú

1784

Tento náš zoznam je venovaný najpodivnejším a najvzácnejším alergiám, aké boli kedy zdokumentované. Ak niečo z toho máte, je nám to naozaj veľmi ľúto. Aj keď je to niečo také smiešne ako odpad od švábov alebo sprchovanie, chápeme, ako to môže byť nepríjemné. Dúfajme však, že ste človek bez alergií a tieto podivné potravinové alergie uspokoja skôr Vašu vedeckú zvedavosť ako nádej, že nájdete v zozname svoje záhadné ochorenie. A ak ste si mysleli, že ľudia sú v zásade alergickí len na pomaranče, arašidy a mäkkýše, vyvedieme Vás z omylu.

Rýchlo-obväzy – ak ste alergický na lepiace obväzy, budete mať reakciu na akrylát a metakrylát – chemikálie bežne používané v lepidláchpoužívaných na pásky, aby boli lepiace. Dva typy reakcií na takúto alergiu sú dráždivá kontaktná dermatitída a alergická kontaktná dermatitída.

3 66
Zdroj: canva

Vibrácie – Pre ľudí, ktorí trpia vibračnou žihľavkou, môže kontakt s niečím, čo vibruje – s kosačkou na trávu alebo s motorkou – spôsobiť svrbenie, opuch, rozmazané videnie a bolesti hlavy.

Dotýkanie – U ľudí s dermatografiou sa aj ľahké škrabnutie stane hlbokou červenou ryhou a spôsobí opuch kože. Približne päť percent populácie trpí dermatografiou, hoci mnohí ľudia s ňou nikdy nevyhľadajú lekársku pomoc.

Vychádzanie von na slnko – Ľudia so solárnou žihľavkou – alergiou na slnko – môžu užívať lieky na kontrolu symptómov, ale ak sa neliečia, vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť všetko od kožnej vyrážky až po nevoľnosť.

4 54
Zdroj: canva

Mince – Alergia na nikel sa často spája s náušnicami a inými nekvalitnými šperkami. Ale nikel možno nájsť v mnohých každodenných predmetoch, ako sú mince, zipsy, rámy na okuliare, kozmetika, čistiace prostriedky a dokonca aj niektorá elektronika, vrátane mobilných telefónov a notebookov. Kontakt s niklom môže spôsobiť svrbivé škvrny, ktoré sa zvyčajne usadia, po kontakte s vyššie spomenutými vecami.

Paradajky – Táto nie je taká vzácna, ale predstavte si, že ste Talian a alergický na paradajky?! Medzi hlavné klinické prejavy tejto alergie patrí orálny alergický syndróm (OAS), žihľavka, dermatitída, systémové reakcie, rinitída, bolesť brucha a anafylaxia.

Knihy – Antikvariáty a knižnice sú známe svojou zatuchnutou sladkou vôňou – ale ľudia s alergiou na prach môžu mať v priestoroch, ako sú tieto, vážne problémy! To isté platí pre podkrovia, pivnice, sklady aaj police na knihy vo Vašom dome. V podstate všade, kde je prach!

pexels polina zimmerman 3747507 scaled
Zdroj: pexels/ Polina Zimmerman

Vlna – Existuje vec nazývaná textilná alebo odevná dermatitída a je to forma kontaktnej dermatitídy. Vaša pokožka reaguje na vlákna vo Vašom oblečení a môže spôsobiť pocit svrbenia.

Víno – Keď niekto povie, že je alergický na víno, v skutočnosti je alergický na siričitany. Sulfity sú zlúčeniny nachádzajúce sa vo vínach a tmavých pivách, ktoré môžu spôsobiť svrbenie očí a upchatý nos.

Vaše vlastné dieťa – Pemphigoid gestationis je bolestivá kožná alergia súvisiaca s tehotenstvom. Toto autoimunitné ochorenie spôsobuje svrbivé hrčky a pľuzgiere na bruchu, ktoré sa môžu šíriť po celom tele.

Sprchovanie – Ľudia trpiaci akvagenickou urtikáriou dostanú záchvat žihľavky vždy, keď sa ich pokožka dostane do kontaktu s vodou. Na druhej strane príznaky zvyčajne vymiznú do hodiny, ale akonáhle sa dostanú do kontaktu s vodou, všetko začne znova.

pexels yaroslav shuraev 5979630 scaled
Zdroj: pexels/ Yaroslav Shuraev

Steak – Určitý typ kliešťa — kliešť Lone Star — môže u svojich obetí vyvolať alergiu na červené mäso. Podľa výskumu v JAMA tieto kliešte spôsobujú, že ich obete sú alergické na sacharidy alfa-gal, ktoré sa nachádzajú u kráv, ošípaných a inej zveri.

Teplo – Keď je človek s touto alergiou vystavený teplu alebo sa spotí, môžu sa mu objaviť malé, strašne svrbiace šrámy. Nazýva sa to cholinergná urtikária.

Hypoalergénne psy – Faktom je, že „hypoalergénne“ psy môžu produkovať práve toľko alergénov ako ich chlpatí príbuzní. Takže pred tým, ako si kúpite psa, si urobte dôkladný prieskum!

Cvičenie – anafylaxia vyvolaná cvičením (EIA) je zriedkavé ochorenie, pri ktorom dochádza k anafylaxii po fyzickej aktivite. Môžu sa objaviť sčervenanie, žihľavka, sipot, nevoľnosť a mnohé ďalšie príznaky.

pexels andrea piacquadio 3775164 scaled
Zdroj: pexels/ Andrea Piacquadio

Prací prostriedok – Ak ste alergický na farbivá alebo vône v pracích prostriedkoch, tak nosenie košele priamo z práčky spustí antihistamínovú reakciu. Najlepšie je používanie hypoalergénnych práškov!

Vysávanie – Keď budete vysávať, prach a plesne, ktoré sa usadili vo Vašom koberci, budú vytrhané z koreňov a rozfúkané do okolia. A práve vtedy môžete zaznamenať prudký nárast alergických reakcií.

Hot dogy – Hot dogy sú vysoko spracované potraviny s množstvom povrchných prísad. Alergická reakcia po konzumácii párkov v rožku môže byť spôsobená ľubovoľným počtom týchto zložiek, ale zvyčajne sa verí, že na vine sú dusičnanové a dusitanové prísady.

pexels caleb oquendo 3023479 scaled
Zdroj: pexels/ Caleb Oquendo

Alergická medicína – Samozrejme, že môže vzniknúť aj alergia na alergiu. Ľudia, ktorí trpia touto alergiou, sú však väčšinou citliví na farbivá a prísady nachádzajúce sa v liekoch a nie na samotné protialergické chemické látky.

Tráva – Alergia na trávu je často sprevádzaná príznakmi alergickej nádchy (sennej nádchy) alebo búrkovej astmy po vystavení peľu tráv. Alergická rinitída spôsobená alergiou na trávu môže spôsobiť svrbenie očí a hrdla, kýchanie a výtok z nosa.

Gombíky na nohaviciach – Nikel opäť útočí, tentoraz na Vašom oblečení. „Gombík na páse džínsov a iných nohavíc je zvyčajne niklový,“ hovorí Dr. McGrath. „Pre ľudí, ktorí nosia spodnú bielizeň s nízkym zdvihom, môže byť tento kov vystavený priamo na koži a spôsobiť malú kruhovú červenú vyrážku.“

pexels agung pandit wiguna 4958314 scaled
Zdroj: pexels/ Agung Pandit Wiguna

Marihuana – Áno, môže spôsobiť alergické reakcie, vrátane upchatého nosa, svrbenia očí, sipotu a kašľa. Symptómy astmy a sezónnej alergie, ktoré sa spúšťajú vystavením samotným rastlinám kanabisu.

Semeno – je dosť zriedkavé, ale bolo zdokumentované, že ženy môžu mať alergickú reakciu na semeno svojho partnera, čo môže zahŕňať začervenanie, pálenie, svrbenie a opuch v oblastiach, kde bola tekutina vystavená ich pokožke.

Zmes na palacinky – Ak máte známu alergiu na plesne, buďte opatrní pri konzumácii starej zmesi na palacinky – alebo akýchkoľvek starých suchých zmesí. Podľa prípadovej štúdie uverejnenej v časopise American Journal of Forensic Medicine & Pathology jeden muž utrpel anafylaktický šok a zomrel po zjedení dvojročnej zmesi na palacinky, pretože suchá zmes bola znečistená plesňou. Takže dávajte pozor!

Šupky z manga – Mango môže tiež spôsobiť svrbenie pokožky pri dotyku. V mangu sa urushiol nachádza vo vysokých koncentráciách v šupke a ovocí tesne pod šupkou. U väčšiny ľudí môže kontakt s ním vyvolať kontaktnú dermatitídu.

pexels ruth currie 918643 scaled
Zdroj: pexels/ Ruth Currie

Pozostatky zo švábov – Takmer každého z nás nahnevá obyčajná myšlienka na švába, no môže to byť ešte horšie, ak ste naňho alergický.

Chlpaté húsenice – Podľa jednej štúdie uverejnenej v časopise The Scientific World Journal, jeden druh chlpatej húsenice nazývanej húsenica Pine Processionary „spôsobuje u ľudí dermatologické reakcie kontaktom s chĺpkami svojich dráždivých lariev“. Takže si dvakrát rozmyslite, než pohladíte tieto červy!

Tetovanie – Podľa štúdie publikovanej v Kontaktná dermatitída štyri percentá ľudí, ktorí sa nechali tetovať, zaznamenali krátkodobú vyrážku hneď po tomto procese, pričom šesť percent ľudí malo kožné problémy, ktoré pretrvávali dlhšie ako štyri mesiace.

Sedacie vaky – Jedna prípadová štúdia publikovaná v Annals of Allergy, Asthma & Immunology uvádza, že šesťročné dieťa s alergiou na sóju trpelo miernou respiračnou tiesňou, pretože nebolo nič iné ako sedacie vrece, ktoré je naplnené suchými sójovými bôbmi. Takže alergia na sóju Vás môže úplne zaskočiť!

pexels yan krukov 8612862 scaled
Zdroj: pexels/ Yan Krukov

Farbenie vlasov – Alergie na farbenie vlasov postihujú len asi 1 z 250 000 ľudí, ale keď sa vyskytnú, môžu byť vážne. Opuch, svrbenie a začervenanie sú všetky príznaky, na ktoré si treba dávať pozor pri pokuse o zmenu farby vlasov.

Make-up – Alergia na make-up postihuje len oblasť Vašej pokožky, kde aplikujete dráždivý prípravok. Napríklad, ak ide o očné tiene, môžete mať opuchnuté viečka. Príznaky budú lokalizované a neovplyvnia zvyšok vášho tela.

Akrylové nechty – Produkty používané v nechtových salónoch, ako je lepidlo na nechty, lak a samotné akrylové nechty, môžu spôsobiť vyrážku pri kontaktnej dermatitíde.

Mäta pieporná – Mäta môže menej často vyvolať príznaky potravinovej alergie alebo kožnej alergie, ale je možné, že sa alergia vyskytuje častejšie, ako sa uvádza. Ľadová lahodnosť mäty je totiž obranným mechanizmom rastliny!

pexels char 1264000 scaled
Zdroj: pexels/ Char

Latex – Ak ste alergický na latex, môžu sa vám na koži objaviť malé svrbiace miesta, začervenanie a opuch.

Zemiaky – Ľudia s touto alergiou môžu mať reakciu ihneď po dotyku, ošúpaní alebo zjedení zemiakov. Príznaky sa môžu líšiť, ale zvyčajne zahŕňajú rinitídu, svrbenie očí, nádchu a červenú, svrbivú kožu.

Modré potravinárske farbivo – Modré potravinárske farbivo, nazývané Blue 2, príznaky alergie zahŕňajú precitlivenosť. Nájdete ho vo výrobkoch ako pečivo, cereálie, cukríky a rôzne pochutiny.

Glitre – Sľuda, prírodný minerál používaný ako trblietky v remeslách, je bežným dráždidlom pre pokožku. A ak zistíte, že ste na sľudu alergická, dávajte si pozor na podkladové bázy a púdrové produkty, ktoré používate, pretože sa nachádza aj v mnohých kozmetických výrobkoch.

pexels alexander grey 1191710 scaled
Zdroj: pexels/ Alexander Grey

Zemina v črepníkoch – Pôda môže obsahovať spóry plesní, preto buďte opatrní pri opätovnom vysádzaní svojich zelenolistých kamarátov.

Zvlhčovač  vzduchu – U niekoľkých ľudí sa rozvinie to, čo je známe ako „zvlhčovacia horúčka“, reakcia, ktorá môže napodobňovať zápal pľúc.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.