Dnešný deň v histórii – 2. júna pred 68 rokmi sa stala kráľovnou, dnes jej popularita siaha do oblakov

488

Najdlhšie vládnuca kráľovná oslávila pred dvoma mesiacmi svoje 95. narodeniny a patrí k najpopulárnejším ženám sveta.

Alžbeta II. sa stala panovníčkou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska 6. februára 1952, v deň smrti svojho otca, kráľa Juraja VI., ktorý zomrel v spánku po 16 rokoch vládnutia. Jeho vtedy 25-ročnú dcéru, princeznú Elizabeth, oficiálne vyhlásili za britskú kráľovnú a hlavu Spoločenstva národov.

Zdroj: Wikimedia

Celým menom Elizabeth Alexandra Mary prišla na svet ako najstaršia dcéra princa Juraja, ktorý bol mladším bratom princa Eduarda VIII., nástupníka britského trónu. Nikto vtedy nečakal, že sa z nej raz stane kráľovná. Aj napriek tomu sa už ako trojročná objavila na titulke časopisu Time.

Alžbeta ako 14-ročné dievča bola už nástupníčkou trónu. V tom čase už napríklad rečnila v rozhlasovom programe pre mladých. Je tiež jedinou ženou z monarchie, ktorá absolvovala vojenskú službu. Otec jej to dovolil, keď dovŕšila 21 rokov. V armáde bola mechaničkou a šoférkou nákladných áut Červeného kríža.

Krátko na to si vzala za manžela Filipa, vojvodu z Edinburghu, ktorého spoznala, keď mala 13 rokov. Údajne sa už vtedy do seba tajne zamilovali. Svadba sa uskutočnila v roku 1947.

Queen Elizabeth II & The Duke of Edinburgh with Governor G… | Flickr
Zdroj: Flickr

Priebeh korunovácie

Korunovaná bola vo Westminsterskom opátstve v Londýne 2. júna 1953. Dnes si pripomíname 60. výročie tejto udalosti. V ten deň panovalo typické anglické zachmúrené počasie. Alžbetu II. odviezol do opátstva zlatý koč. Jej sprievod tvorilo asi 250 ľudí, zástupcovia koruny, anglikánskej cirkvi a štátu.

Kráľovná mala oblečenú róbu z bieleho saténu s rastlinnými motívmi každej krajiny Commonwealthu, napríklad ruža bola za Anglicko, pór za Wales, bodliak za Škótsko, trojlístok za Írsko, papraď za Nový Zéland, javorový list za Kanadu atď. Šaty ukrývali aj jedno tajomstvo: na ich ľavej strane dal návrhár Norman Hartnell vyšiť malý štvorlístok pre šťastie.

H.M. Queen Elizabeth II wearing her Coronation robes and r… | Flickr
Zdroj: Flickr

Od tej doby ubehlo už 68 rokov a podľa jej slov do dnešného dňa neporušila britský kráľovský protokol. Aj vo svojom pokročilo veku pravidelne otvára prvé zasadanie parlamentu. Denne dostáva správy o tom, čo sa deje doma a vo svete. Kráľovná tiež nikdy nenaznačila, kedy sa chystá odísť do zaslúženého dôchodku.

Zdroj; Zdroj 1; Zdroj 2

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre