Dnešný deň v histórii – 23. mája bol na márne kúsky rozstrieľaný milostný párik Bonnie a Clyde

2979

Podľa legiend sa pred nimi v dobách veľkej hospodárskej krízy triasla každá banka amerického stredozápadu. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow mali prežívali svoj príbeh plný násilia a romantiky až do 23. mája 1934, kedy ich policajti rozstrieľali skoro na kúsky.

23rd May 1934 - Bonnie & Clyde killed in an ambush | Flickr
Zdroj: Flickr

Bonnie a Clyde si boli súdení. Deti veľkej hospodárskej krízy, ktoré prežili detstvo v chudobe a spojili svoje životy, aby boli silnejší. Ich láska bola intenzívna až do smrti.

Ako sa však dvadsaťjedenročný Clyde a o dva roky mladšia Bonnie v skutočnosti zoznámili, nikto nevie. Tá najviac vierohodná verzia hovorí, že Bonnie stretla Clyda v januári 1930. Zostala v Južnom Dallase, aby pomohla priateľke so zlomenou rukou a pracovala ako čašníčka v miestnom bare, kde na Clyda narazila prvý krát. Veľa historikov verí, že Bonnie bola do Clyda zaľúbená. Ostala mu oddaná počas ich kriminálnej činnosti, až do ich smrti.

 

Bonnie a Clyde

Clyde Barrow sa narodil v meste Ellis County v štáte Texas. Bol piatym zo siedmich detí chudobnej farmárskej rodiny a prvýkrát ho zatkli na konci roku 1926. Clyde medzi rokmi 1927-29 vykrádal trezory, obchody a kradol autá. Po opakovaných zatknutiach ho v apríli 1930 chytili a poslali do väzenia Eastham Prison Farm. Vo väzení bol sexuálne zneužívaný svojim spoluväzňom, ktorého nakoniec zabil úderom do hlavy kusom rúry. Bola to jeho prvá vražda a po podmienečnom prepustení vo februári 1932 sa Clyde stal ešte ostrejším zločincom. Po väzenskej kariére sa sústreďoval na malé obchody, potraviny a čerpacie stanice. Clydovou prioritou v živote údajne nebola sláva alebo zisk z bankových lúpeží, ale pomsta texaskému väzenskému systému, pre ktorý najviac trpel.

Bonnie Elizabeth Parkerová sa narodila v meste Rowena v štáte Texas, ako druhé z troch detí. Na strednej škole Bonnie vynikala v kreatívnom písaní, vyhrala krajskú súťaž v literatúre a robila rozhovory s miestnymi politikmi. 25. septembra 1926 sa vydala za Roya Thorntona. Ich spoločný život bol krátky; v januári 1929 sa od seba odlúčili, ale nikdy sa nerozviedli. Bonnie mala na ruke svadobný prsteň aj v deň svojej smrti. Reakcia jej manžela na jej smrť bola:

Som rád, že zomreli, je to lepšie ako keby ich chytili.

BE037650 | Original Caption: Bonnie Parker and Clyde Barrow,… | Flickr
Zdroj: Flickr

Aj keď sú dnes známe hlavne ich bankové lúpeže Clyde Barrow a Bonnie Parkerová preferovali skôr lúpežné prepadnutia malých obchodov alebo vidieckych čerpacích staníc. Odhaduje sa, že skupina zabila najmenej deväť policajtov a spáchala niekoľko vrážd civilistov.

 

Rozstrieľaní na márne kúsky

Bonnie a Clyde boli zabití 23. mája 1934 na opustenej ceste, blízko mesta Bienville Parish v štáte Louisiana. Pár bol zabitý dvoma strážnikmi z Louisiany a štyrmi z Texasu, keď sa pokúšali uniknúť.

Všetci strážnici mali zbrane. My sme začali strieľať najskôr zo samopalov, potom sme prešli na brokovnice. Auto vošlo do priekopy, prevrátilo sa a my sme strieľali, až kým nezastavilo. Bolo zahalené dymom a dokonca neskôr začalo aj horieť.

Jeden zdroj povedal, že Bonnie a Clyde boli postrelení viac ako 50-krát, iný zasa, že to bolo „iba“ 25 krát. Nasledovala prehliadka auta, kde našli arzenál zbraní, ako rôzne druhy samopalov, pušiek, niekoľko tisíc nábojov a asi pätnásť sérii poznávacích značiek aut z rôznych štátov.

Bonnie & Clyde's Car | Bonnie and Clyde's car following the … | Flickr
Zdroj: Flickr

Zdroj 1; Zdroj 2

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre