Dnešný deň v histórii – 24. mája menovali T.G.Masaryka po štvrtýkrát prezidentom, aj keď už nechcel kandidovať

1221

Tomáš Garrigue Masaryk bol československý filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik a novinár, jeden zo zakladateľov Česko-Slovenska a jeho prvý prezident. Ako politik mal Masaryk práve to, čo najviac chýbalo jeho protivníkom – ideálnu túžbu zlepšiť stav národa. Snažil sa dostať do parlamentu čo najviac vzdelaných a slušných ľudí.

Pravidelne cestoval na Slovensko a trávil tu aj dovolenky s rodinou. Pri jednom prejave v Bratislave povedal: „Prichádzam na Slovensko rád, lebo som Slovensko vždy miloval a hlboko cítil s jeho smutným osudom, ktorý mu hrozil rozdelením a zničením.“

Dával zvláštny dôraz na vzdelávanie najširších vrstiev, ich kultiváciu intelektuálnu i mravnú – veď to budú ony, ktoré budú rozhodovať svojimi hlasmi o budúcnosti národa. Ako profesor sa stal vzorom pre mladých. Imponoval vzdelaním, rozhľadom, bystrosťou.

File:Portrait de Tomáš Garrigue Masaryk (1919) par Vojtěch Hinais  (Veletržní palác, Prague).jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

 

Štvornásobný prezident?

Málo sa vie, že Masaryk bol síce štvornásobným prezidentom ČSR, ale riadne zvolený bol iba trikrát. Pri jeho nástupe do prezidentskej funkcie 14. novembra 1918, čiže krátko po vzniku nového štátu, sa totiž voľba v pravom zmysle slova ani nekonala. TGM sa vtedy ešte nachádzal v Amerike a do Prahy sa z exilu triumfálne vrátil až o päť týždňov neskôr. Na ustanovujúcej schôdzi Národného zhromaždenia ho zvolili za hlavu štátu v neprítomnosti, zato jednomyseľne.

Riadne zvolený bol prvýkrát až v roku 1920, keď už Československo malo svoju ústavu. Tá zakotvila pravidlo, že funkciu hlavy štátu môže jeden človek vykonávať len dvakrát po sebe, vždy po sedem rokov. Ak by sa tá istá osoba chcela uchádzať o prezidentský post aj tretíkrát, mohla by tak urobiť až po 7-ročnej prestávke.

Tomáš Garrigue Masaryk | Krzysztof1986 | Flickr
Zdroj: Flickr

Výnimočnosť Masarykovho postavenia sa prejavila aj v tom, že naňho sa uvedené pravidlo akoby nevzťahovalo. Kritici namietajú, že v tomto zákone nie je žiadne ustanovenie, ktoré by TGM umožňovalo kandidovať na funkciu prezidenta tretíkrát, či dokonca štyrikrát po sebe.

V roku 1934 už kandidovať nechcel, ale viac-menej musel. A tak 24. mája – len tri týždne po záchvate mozgovej mŕtvice, ktorá ho takmer oslepila a vzala mu cit v pravej ruke – sa TGM stal hlavou štátu štvrtýkrát a naposledy. „Pri skladaní sľubu je hlas prezidenta slabý a neistý,“ poznamenala si Masarykova sekretárka Jarmila Kaloušová. „Aj chôdza je neistá, osobný lekár teraz Lány takmer neopúšťa.“

Na post prezidenta abdikoval pre zhoršujúce sa zdravotné problémy 14. decembra 1935, zomrel o necelé dva roky neskôr 14. septembra 1937.

Zdroj; Zdroj 1

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre