Dnešný deň v histórii – 25. mája počuli ľudia po prvý krát v kinách legendárnu zvučku kultového filmu

518

Prvý film z vesmírnej ságy Star Wars, ktorý dnes poznáme pod názvom Epizóda IV – Nová nádej, prišiel do kín presne pred 44 rokmi. V tom čase išlo o filmový projekt, na ktorý sa mnohí ľudia pozerali s nedôverou. Dnes ide o popkultúrny fenomén s miliónmi fanúšikov po celom svete, ktorý má dokonca aj vlastné náboženstvo – jediizmus.

George Lucas prozradil, jak měly původně skončit Hvězdné války | cdr.cz
Zdroj: Wikimedia

Ako to všetko vzniklo?

Písal sa rok 1973 a George Lucas, ktorého prácu sme mohli vidieť aj v Krstnom Otcovi, mal za sebou sci-fi THX 1138 a kasový trhák ,Americké Grafitti. Ako taký mal pre Hollywood dokonalý životopis. Ten mu mal zaistiť práva na sfilmovanie jeho sna – Flash Gordon. Avšak ani obrovský úspech nezaručil, že sa komiksový hrdina dostal do Lucasových rúk.

Jeho chvíľková depresia ho však ani náhodou neodradila a donútila ho urobiť si svoje vlastné sci-fi. Po odmietnutí niekoľkých štúdii sa nakoniec Lucas ocitol vo Foxe a v roku 1977 tak mohli diváci vidieť v kinách Star Wars. Snímok, ktorý bol nevídanou revolúciou a jedno z najoriginálnejších sci-fi, aké kedy mohli zhliadnuť.

Vtipné na tom je, že to celé vzniklo z obyčajnej depresie Lucasa. Vďaka nej jednoduchý príbeh sledujúci cestu hrdinu z chudobnej planéty po zachránenie princeznej a boj so zlým Impériom, tak zmenil strieborné plátno už navždy.

Zdroj: Flickr

Ako vychádzali jednotlivé epizódy? 

V roku 1977 vyšiel film Star Wars, ktorý bol nakoniec v roku 1981 premenovaný na Star Wars: Epizóda IV – Nová Nádej. Po ňom nasledovali dve pokračovania Impérium vracia úder v roku 1980 a Návrat Jediho v roku 1983. Tieto tri filmy tvoria takzvanú pôvodnú trilógiu.

V rokoch 1999 – Skrytá hrozba, 2002 – Klony útočia a 2005 – Pomsta Sithov, vyšli ako prequel trilógia, čiže sú to filmy, ktoré rozprávajú udalosti deja pred Epizódou IV.

Medzi rokmi 2015 až 2019 vyšli tri filmy ako sequel trilógia, ktorá sleduje udalosti po Epizóde VI. V 2015 to bola epizóda Sila sa prebúdza, v 2015 Poslední Jediovia a v 2019 Vzostup Skywalkera.

V roku 2016 vyšiel film Rogue One, ktorý bol prvým zo série filmov doplňujúcich hlavnú filmovú sériu. Po ňom nasledoval v roku 2018 film Solo o mladom Han Solovi.

Zdroj: Wikimedia

Zdroj; Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre