Dnešný deň v histórii – 26. mája sa otvoril najstarší akciový index na svete, ktorý postavil základy moderného obchodovania

322

Prinášal pokrok, menil zaužívané pravidlá a jeho otvorenie medzi finančníkmi vyvolalo obrovské očakávania. Dow Jones, najstarší akciový index sveta, zmenil dovtedajší model investovania a postavil základy moderného obchodovania s akciami.

Spolu s Nasdaq Composite, Standard and Poors 500 a Russell 2000 patrí k najsledovanejším štandardným benčmarkovým indexom zameraným na aktivitu na akciových trhoch.

Jeho prvotná hodnota bola v roku 1896 vyčíslená na $40.94. Od tej doby už ubehlo celých 125 rokov a k dnešnému dňu môžeme vidieť pri indexe $34.400 (približne). Dow Jones je teda skvelým príkladom toho, čo dokáže urobiť s peniazmi čas a trpezlivosť.

30 000 bodový Dow Jones by mohol prilákať viac investorov - Burzovnisvet.cz - Akcie, kurzy, burza, forex, komodity, IPO, dluhopisy - zpravodajství
Zdroj: Wikimedia

Dow Jones Industrial Average bol vytvorený Charlesom Dowom 26. mája 1896 a predstavoval priemer akcií 12 spoločností vedúcich odvetví amerického priemyslu. Už nezahrňoval akcie želežničných prepravcov, išlo čisto a priemyselné spoločnosti:

 • American Cotton Oil Company
 • American Sugar Company
 • American Tobacco Company
 • Chicago Gas Company
 • Distilling & Cattle Feeding Company
 • General Electric – jediná z nich sa drží v indexe do dnes
 • Laclede Gas Company
 • National Lead Company
 • North American Company
 • Tennessee Coal
 • U.S. Leather Company
 • United States Rubber Company

V priebehu histórie indexu sa v ňom vykonalo viac ako 50 zmien. Vďaka tomu sa v indexe vystriedalo už viac ako 120 spoločností.

Zdroj: Wikimedia

Príbehy akciových indexov sa píšu niekoľko desiatok rokov, no žiadny z nich sa nemôže pochváliť takou bohatou históriu ako posledný menovaný. Práve Dow Jones udal smer modernému investovaniu do akcií a zdvihol úroveň obchodovania o stupienok vyššie. Americký index totiž začal za účelom tvorby prehľadného súhrnu akcií vybraných spoločností obchodovaných na new yorskej burze fungovať ako prvý.

Vyše 100-ročná história indexu priniesla množstvo nepredvídateľných okolností, ktoré sa podpísali na jeho fungovaní. Aj keď od začiatku sa indexu darilo nad očakávania dobre a hodnoty stúpali, v súvislosti s opakujúcimi sa problémami na finančných trhoch bol Dow Jones niekoľkokrát pod tlakom. Napriek viacerým pádom spôsobeným ekonomickými krízami však ustál rôzne prekážky a ako najväčší a najznámejší akciový index prežíva dodnes.

Zdroj; Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre