Dnešný deň v histórii – 27. mája Jozef Gabčík a Jan Kubiš úspešným atentátom ukončili „nádejnú kariéru“ Heydricha

3370

Výsadkári operačnej skupiny Anthropoid Jozef Gabčík a Jan Kubiš 27. mája 1942 úspešne dokončili misiu na zastupujúceho ríšskeho protektora, SS-Obergruppenführera, vedúceho RSHA, Gestapa, bezpečnostnej služby SD, poverenca pre „konečné riešenie židovskej otázky“, predstaviteľa „árijskej rasy“ a masového vraha – Reinharda Heydricha.

Od nenápadného sadu až po osudnou zatáčku. Vydejte se po stopách Kubiše a Gabčíka | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
Zdroj: Wikimedia

Heydrichov plán

Heydrich pricestoval do Prahy 27. septembra 1941, v ktorej dostal, podľa slov jeho manželky, „pozitívnu úlohu“ hľadať a likvidovať nepriateľov. Sám si teda stanovil dve základné úlohy – krátkodobú a dlhodobú.

Krátkodobá – tvrdo potlačiť odboj, zastrašiť české obyvateľstvo a na
strane druhej aspoň neutralizovať českých robotníkov i roľníkov sociálnymi výhodami.

Dlhodobá a konečná úloha  – úplná germanizácia českého priestoru a ľudí, čiže ponemčiť rasovo vhodných Čechov, vysídliť rasovo menejcenných a nepriateľsky naladenú inteligenciu a, samozrejme, tiež zlikvidovať 90 000 českých Židov v „srdci ríše“.

Reinhard Heydrich - Wikipedia
Zdroj: Wikimedia

Základom je príprava

Parašutisti boli na územie Protektorátu vysadení v noci z  28. na 29. decembra 1941 ako skupina Anthropoid. Atentát pripravovali takmer pol roka a ich hlavnou úlohou bolo vybrať vhodné miesto a spôsob realizácie útoku.

Gestapo malo informácie o zvýšenej aktivite parašutistov v Protektoráte, a dokonca navrhlo posilniť Heydrichovu ochranu. Ten to ale odmietol a považoval za nemožné, aby sa ho niekto pokúsil zabiť. Ignoroval všetky bezpečnostné opatrenia a jazdil v otvorenom aute iba so šoférom, bez ochranky.

Parašutisti zatiaľ pozorne Heydricha sledovali a vyberali najvhodnejšie miesto útoku. Všímali si pohyb a trasy, akými jazdil. Nakoniec si na útok vybrali ostrú zákrutu v pražskej štvrti Libeň, pri ktorej musel Heydrichov mercedes prudko spomaliť a stal sa tým pádom zraniteľným.

Zdroj: Wikimedia

Rýchla akcia

Hitler v tom období uvažoval, že Heydricha stiahne a poverí dôležitejšími úlohami. O tejto informácii sa začalo hovoriť nahlas aj v Prahe, preto chceli parašutisti konať rýchlo a za deň atentátu si určili stredu 27. mája 1942.

Ráno 27. mája odišli na Žižkov, kde si vyzdvihli bicykle, pomocou ktorých dorazili pred deviatou hodinou ráno do Libne. Gabčík zatiaľ pod kabátom zostavil svoj samopal. Heydrich sa okolo desiatej hodiny ráno vydal zo svojho sídla na zámku v Panenských Břežanoch na Pražský hrad.

Gabčík a Kubiš čakali na Kirchmayerovej ulici. Keď sa automobil o 10:35 objavil v zákrute, Gabčík odhodil kabát a vytasil samopal. Následne sa pokúsil strieľať na automobil, no jeho samopal zlyhal. Heydrich nariadil šoférovi, aby zastavil a začal po útočníkovi strieľať zo svojej pištole. Práve táto chyba ho pravdepodobne stála život. Automobil zastavil priamo pred Kubišom, ktorý na auto hodil vlastnoručne upravený protitankový granát, ktorý explodoval pri pravom zadnom kolese auta.

Operace Anthropoid – Wikipedie
Zdroj: Wikimedia

Heydrich bol po útoku odvezený do nemocnice na Bulovke. Mal zlomené rebro, pretrhnutú bránicu a poškodenú slezinu. Jeho operácia trvala približne hodinu a prebehla bez komplikácií. O sedem dní upadol do kómy a 4. júna o 4:30 zomrel na otravu krvi.

Zdroj; Zdroj 1; Zdroj 2

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre