Dnešný deň v histórii – 28. mája bola založená automobilka, ktorú si vysníval samotný Hitler

898

Nemecký Volkswagen je dlhodobo najväčšou európskou automobilkou, ktorej história bola kvôli historickým súvislostiam pri jeho založení celkom komplikovaná. Ku vzniku automobilky totiž prispel pred druhou svetovou vodca nacistického Nemecka, Adolf Hitler, ktorý sníval o ľudovom automobile pre každého Nemca.

Slávy a skutočnej masovej produkcie sa však Volkswagen dočkal až po druhej svetovej vojne. Dnešná akciová spoločnosť Volkswagen AG, ktorá zamestnáva okolo 600 tisíc ľudí a vlastní 120 výrobných závodov po celom svete, bola založená 28. mája 1937.

File:1972 Volkswagen Beetle 1.6 Front.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

Prvý nemecký ľudový automobil skonštruoval na Hitlerovu objednávku rodák z Vratislavic nad Nisou, Ferdinand Porsche. Ten sa pri návrhu prototypu KdF (Kraft durch Fruede-sila cez radosť) nechal inšpirovať aj Tatrou 97 rakúskeho konštruktéra Hansa Ledwinka, ktorého v tej dobe oslovil aj Hitler. Ledwinka však odmietol.

Prvé prototypy vozidla pod značkou KdF sa objavili už v roku 1936. O dva roky neskôr bolo založené Mesto vozidiel KdF pri Fallerslebene (dnešný Wolsburg), kde bola naplánovaná aj výroba, ktorá mala motorizovať Nemecko.

Na otvorenie a položenie základného kameňa prišiel aj samotný Adolf Hitler. V pláne bolo vyrábať automobil pre všetkých Nemcov, ktorí si naň povinne sporili z každého platu päť ríšskych mariek týždenne. Lenže potom prišla vojna a namiesto ľudových automobilov sa v továrne začali v roku 1940 vyrábať terénne a obojživelné vozidlá.

Wolfsburg - Volkswagen Factory | Volkswagen's main factory i… | Flickr
Zdroj: Flickr

Po vojne bola továreň v zložitej situácii. O jej vybavenie mali záujem v rámci reparácií automobilky víťazných veľmocí. Nakoniec sa nedviezlo nič, nakoľko nad továrňou získala kontrolu britská armáda, ktorá hneď v roku 1945 rozbehla sériovú výrobu podľa predvojnových plánov. Z výrobných liniek tak začali schádzať prvé Volkswageny, ktorým sa až neskôr začalo hovoriť Chrobák (Beetle).

Cesta k súčasnému postaveniu koncernu, ovládaného rodinami Piëchov a Porscheových, nebola jednoduchá. Automobilka si behom rokov prešla aj slabšími obdobiami a škandálmi. V roku 2016 po prvý krát pokoril Toyotu a stal sa najväčším automobilovým koncernom sveta.

Aktuálne pod Volkswagem spadá celkom 12 značiek – Volkswagen a Volkswagen úžitkové vozy, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, MAN, Scania a Ducati. Boli však doby, kedy vyrábal iba jednu modelovú radu.

VAG - what is VAG: Volkswagen-Audi Group | AvtoTachki
Zdroj: Flickr

Zdroj; Zdroj 1

Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.