Dnešný deň v histórii – 31. mája sa začal najhorší rasový masaker v histórii USA – krvavý pád „černošskej Wall Street“

3710
Smrtiacu rebéliu vyvolal nepodložený incident medzi dvomi teenagermi – čierny chlapec bol obvinený zo znásilnenia bieleho dievčaťa. Rozbesnený dav sa teda rozhodol pomstiť na celom susedstve, ktoré behom 31.5.1921 celé ľahlo popolom.

 

Aero view of Tulsa, Oklahoma, 1918. - PICRYL Public Domain Image
Zdroj: Flickr

Najhoršie rasové násilie v histórii USA v roku 1921 roznietili náreky o „znásilnení“ sedemnásťročného bieleho dievčaťa, Sarah Pageovej, devätnásťročným mladíkom tmavej pleti, Dickom Rowlandom. Za „znásilnenie“ sa v tej dobe častokrát mienilo dokonca aj trúfalé dotknutie sa bielej ženy. Sarah Pageová v skutočnosti znásilnená nebola a ani nepodala trestné oznámenie, no aj napriek tomu sa rozzúrený dav iba deň po incidente rozhodol vziať „spravodlivosť“ do vlastných rúk.

Colorized image from the Tulsa Race Riot. | The major fire i… | Flickr
Zdroj: Flickr

Vystrašený Dick Rowland, ku ktorému lynčovaniu nabádzali aj miestne noviny, bol držaný vo vezení pod ochranou miestneho šerifa. Dav bielych mužov prišiel za šerifom a požadoval predanie mladého Rowlanda. Na pomoc šerifovi prišlo niekoľko miestnych Afroameričanov, snažiacich sa lynčovaniu zabrániť. Situácia sa však ešte viac vyostrila, padlo pár výstrelov a biely dav sa vydal do černošskej štvrte Greenwood v oklahomskej Tulse, v tej dobe známej pod prezývkou „Black Wall Street“ (kvôli svojej vyspelosti, bohatstvu a vzdelanosti miestnych obyvateľov).

Tisícky ozbrojených mužov so zásobami ukradnutej munície obkľúčilo celý Greenwood a uväznilo obyvateľov vo vnútri štvrti. Od počiatku všetkému nazerali miestne orgány, pričom sa im dokonca dostalo pomoci od miestnej polície, ktoré odmietla násilie zastaviť. Vo vnútri Greenwoodu sa sformovala obrana z pár dobrovoľníkov a začal krvavý boj.

walls of the Dunbar School after the fire from the Tulsa R… | Flickr
Zdroj: Flickr

Dav rozzúrených belochov vtrhol do Greenwoodu – raboval, pálil a vraždil bez rozmyslu. Niekoľkých svedkov nezávisle na sebe uviedlo, že na „Black Wall Street“ sa strieľalo aj z lietadiel. Celá štvrť behom 31. mája až 1. júla ľahla popolom. Zomrelo 300 jej obyvateľov, 800 bolo zranených, 10 000 ľudí bolo vyhnaných zo svojich domovov a 6 000 Afroameričanov bolo zatknutých za pomoci Národnej gardy.

Nikto z bielych nebol za krvavé zverstvá v Tulse stíhaný, ani odsúdený. Všetko sa úspešne ututlalo a najväčší masaker černochov v USA sa valil do úplného zabudnutia. Len v posledných desaťročiach sa o smutnej histórii začalo viac hovoriť – bohužiaľ bez žijúcich preživších, ktorí sa spravodlivosti už nedočkali.

Zdroj 1; Zdroj 2

Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.