Dnešný deň v histórii – Slováci prehrali vo finále MS v ľadovom hokeji s Ruskom (2:6)

523

Slovenská hokejová reprezentácia vo finále majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa konalo 20. mája 2012, ukončila svoju zázračnú cestu turnajom na krásnej striebornej pozícii. Slováci podľahli extra silnému tímu Ruska 2:6, ale za neúspech sme to považovať určite nemohli.

Zverenci Vladimíra Vůjteka v tej dobe ohromne prekvapili či už fanúšikov, tak aj odborníkov. Pred šampionátom si ako ciele určili postúp do štvrťfinále a získanie miestenky na ZOH 2014 v Soči. Nakoniec už len všetkým padali sánky. Vo štvrťfinále vyradili favoritov na celkový triumf Kanaďanov a v semifinále aj večných rivalov Čechov. Vo finále sa napokon predstavili po dlhých desiatich rokoch a po deväťročnom čakaní získali medaily.

Ice hockey in Slovakia - Wikipedia
Zdroj: Wikipedia

Slovenskí hokejisti odštartovali zápas o zlato najlepšie ako mohli. Už po minúte a šiestich sekundách vypálil Zdeno Chára a jeho strela skončila za chrbtom Varlamova. Viedli sme 1:0. Rusi zvýšili tlak a začali ohrozovať bránu, ale Jano Laco všetko výborne kryl. Ruský tlak sa stupňoval, až v 10. minúte našiel Ovečkin Siomina a ten poslal puk do brány – 1:1. Rusi mali navrch aj v ďalšom priebehu, ale Slováci držali krok a hrali vyrovnaný zápas.

Na začiatku druhého dejstva si oba tímy vypracovali dobré príležitosti, no ruská reprezentácia ich dokázala lepšie využiť. Po Perežoginovej strele sa puk snažili zachrániť ešte Chára so Surovým, bohužiaľ neúspešne – 2:1. Rusi hrali výborne v obrane a nepúšťali nás do streleckých pozícií, navyše nerobili vôbec žiadne chyby. Hrali tiež výborne do útoku, čo sa ukázalo v 34. minúte, keď v protiútoky dvoch na jedného skóroval Tereščenko. O dve minúty po ďalšej chybe si Laca vychutnal Siomin a bolo 4:1.

Rusi na začiatku tretej tretiny zvoľnili tempo, ale opäť im pomohli Slováci. Hudáček vo vlastnom obrannom pásme stratil puk, puk sa cez Siomina dostal k Dacjukovi a ten nám vstrelil už piaty gól – 5:1. Nakoniec si zahrali presilovku aj slováci a Chára znížili na 2:5. V závere sme sa ešte pokúšali zázračne zmeniť výsledok, ale nepodarilo sa nám to a posledný gól strelil v 59. minúte najužitočnejší hráč turnaja, Malkin.

IIHF - Satan dreams of home-ice medal
Zdroj: Wikimedia

Vladimír Vůjtek (tréner SR)
„Chcem poďakovať všetkým za odvedený výkon. Hráči hrali na doraz, na hranici fyzických síl a to sa aj ukázalo proti Rusom, kde im už chýbali sily. Všetky zápasy sme tu bojovali a stálo nás to obrovské množstvo síl. Hrať proti Rusom, ktorí ich mali viac, je takmer nemožné. O fanúšikoch máme informácie z domu, či z internetu, ale to sa musí vidieť a zažiť na vlastnej koži.“

Zdeno Chára (kapitán SR, najlepší obranca turnaja)
„Ja by som tie góly rád vymenil za víťazstvo. Rusi však hrali veľmi dobre. Napriek dnešnej prehre sa nemáme za čo hanbiť a odchádzame z turnaja so vztýčenými hlavami. Každý zápas bol veľmi ťažký, po víťazstve nad USA sme si uvedomili, že každý tím sa dá zdolať. Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou tohto tímu, chcem sa chlapcom poďakovať. Striebro chcem venovať Palkovi Demitrovi, ktorý tu s nami už nie je, ale bol v našich myšlienkach.“