Skutky pomoci mafiánskych bossov. Skrýval sa za tým kúsok dobra alebo vypočítavosť?

926

S mafiánskymi bosmi sa nám nespája nič dobré. Automaticky si predstavíme vrahov, zlodejov, podpalačov, skrátka ľudí nečistého svedomia. Nikto ale nie je len zlý a existuje veľa mafiánov, ktorí mali záujem okrem svojho biznisu aj na konaní dobra pre väčšinu. Že sa vám tomu nechce veriť? Čítajte ďalej a nechajte sa o tom presvedčiť. 

Samozrejme, že to neznižuje váhu závažnosti ich ďalších činov. Mnohí to tiež robili len aby sa ešte viac zviditeľnili, prípadne dostali nižšie tresty. Ale boli aj takí, ktorým naozaj záležalo na meste, kde žili. 

Yakuza pomáhal obetiam zemetrasenia

Zdroj: brainee.sk

Keď v roku 2011 zasiahlo Japonsko veľmi vážna prírodná katastrofa v podobe zemetrasenia a následného tsunami, na pomoc prišiel aj človek, od ktorého by to nikto nečakal – Yakuza, predstavitelia organizovaného syndikátu, známeho pre vydieranie a prostitúciu. Šéf a jeho ľudia pomáhali ľuďom s prepravou zásob do núdzových centier. 

Zemetrasenie zabilo najmenej 27 tisíc ľudí a ďalšie tisíce zasiahlo. Prinášali všetko od jedla a vody až po zdravotnícky materiál.

Pablo Escobar dláždil cesty, postavil školy a zabezpečil pre občanov čistú vodu

Zdroj: wikimedia common

Zatiaľ čo väčšina si Pabla Escobara spája s kokaínom, brutálnymi vraždami a jednou z najväčších drogových operácií na svete, len málokto si uvedomuje, že bol súčasne filantropom, ktorý míňal milióny vlastných peňazí na pomoc občanom Kolumbie. 

Stál za výstavbou škôl, dláždil cesty, uľahčoval ľuďom prístup k čistej vode, poskytoval zdravotnú starostlivosť, podporoval kostoly a investoval do dostupného bývania. Nie je možné mu odpustiť kruté a neľútostné skutky, no napriek tomu mu treba uznať a pripísať zásluhy za zlepšenie života mnohých chudobných ľudí. 

Michael Franzese sa stal motivačným rečníkom

Zdroj: wikimedia common

Michael „Yuppie Don“ Franzese bol kedysi jedným z najbohatších mafiánov v New Yorku. Ako člen zločineckej skupiny Colombo v osemdesiatych rokoch minulého storočia organizoval operáciu, ktorej podstatou bolo pašovanie benzínu. Dlho sa však na výslní neudržal. V roku 1985 ho zatkli a odsúdili na desať rokov väzenia. 

Po tom čo ho prepustili sa ale rozhodol svoj život zmeniť a vydať sa úplne inou cestou. Založil organizáciu zameranú na edukáciu a motiváciu mladých ľudí, aby sa nedali na zlé chodníky ako on sám. Dokonca začal cestovať a účastnil sa univerzitných kampusov, kde hovoril o následkoch zlého rozhodnutia. 

Charlie ‚Lucky‘ Luciano chránil prístav 

Zdroj: wikimedia common

Počas druhej svetovej vojny sa „Lucky“ Luciano vo veľkom pričinil na ochrane prístavov, napríklad pred štrajkmi, nemeckými sabotérmi alebo ďalšími problémami, ktoré by mohli mať závažný vplyv na plynulý chod dokov. 

Na oplátku mu vtedajší guvernér New Yorku zmenil trest – mal opustiť Spojené štáty americké, a tak sa Luciano vrátil späť do rodného Talianska.

Al Capone dal ľuďom len to, čo chceli – alkohol

Zdroj: wikimedia common

Zákaz konzumácie alkoholu počas prohibície v 20-tich rokoch minulého storočia rozhodne väčšinu obyvateľov nepotešil. Dopyt po alkohole bol obrovský, a tak sa Al Capone rozhodol ľuďom dopriať len to, čo si sami žiadali. Rozvinul a monopolizoval medzinárodný trh s pašovaním alkoholu. 

Okrem toho si mohol pomocou úplatkov kúpiť právnu imunitu u polície aj politikov. V tom čase platilo dobre známe príslovie – aj vlk bol sýty aj ovca celá. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre