Dobrovoľníci darujú neziskovej organizácii staré zapínania zo spodného prádla na záchranu korytnačiek

1164

Pancier korytnačky je viac než len kryt, je to životne dôležitá časť kostry tohto zvieraťa, ktorá chráni orgány nevyhnutné pre život. A aj keď sú korytnačky v relatívnom bezpečí pred nebezpečenstvom, ktoré by mohlo spôsobiť prasknutie ich panciera, korytnačky žijúce vo voľnej prírode však už nemajú toľko šťastia.

Dôvodom sú požiare a aj autá, ktoré ich často usmrcujú. Nie každé zranenie, ktoré spôsobí, je však smrteľné. Tento ich „ochranný plášť“ sa niekedy dá „opraviť“ a venuje sa tomu aj jedna organizácia, ktorá sa zaoberá voľne žijúcimi zvieratami. Najnovšie prišla so vskutku geniálnym a skutočne účinným nápadom. Wildthunder Wildlife & Animal Rehabilitation & Sanctuary vyslovila na Facebooku prosbu o darovanie vyradených častí podprsenky, presnejšie ich zapínania. Ľudia okamžite začali na túto správu reagovať a dary začali sa začali len tak hrnúť.

Neskôr ukázali, ako ich využívajú. Sú totiž určené na to, aby zraneným korytnačkám dali doslova druhú šancu na život. Cievy a nervy korytnačiek prechádzajú cez škrupinu. Kosti škrupiny sú pokryté silnou vrstvou kože a tvrdými vrstvami keratínu. Tieto vonkajšie vrstvy keratínu, nazývané scutes, „rastú“ spolu s korytnačkou a vzniká tak nová forma škvŕn. Tie chránia korytnačku pred modrinami a škrabancami.

Existuje však niekoľko ďalších problémov, ktorým musia korytnačky dennodenne čeliť, medzi ktoré patrí napríklad aj hnitie ich panciera v dôsledku bakteriálnych alebo plesňových infekcií. Nerovnomerný rast škvŕn môže tiež spôsobiť deformovaný tvar pancieru.

Organizácia prijala už toľko darov, že už ďalšie potrebovať ani nebudú. „Wildthunder chce všetkým poďakovať za úžasnú podporu. Dostali sme totiž obrovské množstvo darov a to vďaka vám,“ napísala dnes organizácia. „Mali sme také úžasné množstvo darov, a preto už ďalšie nepotrebujeme. Ďakujeme vám!“ Tento odkaz zanechala vďačná organizácia. Zároveň však dodali, že budú potrebovať ďalšiu pomoc, keďže Wildthunder je na 100% založený na dobrovoľníkoch a starajú sa aj o mnohé iné zvieratá. Je to totiž nezisková spoločnosť, ktorá prebýva iba vďaka darom.

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre