Dôkazy, ktoré potvrdzujú to, že ako Homo Sapiens, sme na našej planéte už viac ako 5000 rokov

3225

Človek rozumný alebo inak Homo sapiens sme vlastne my. Keď sme sa naučili obliekať, abstraktne myslieť či rozprávať zmenili sme sa na človeka rozumného. Vedci sa dodnes snažia určiť, kedy približne nastala táto zmena. Tak od ktorého roka môžeme hovoriť o človeku rozumom? Podľa mnohých objavov to bolo ešte pred viac ako 5000 rokmi.

Najstaršie múmie nepochádzajú z Egypta

Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Keď sa povie múmia, zvyčajne si ju spojíme s Egypťanmi. Napriek tomu sa mumifikácia netýka iba egyptskej kultúry. Najstaršie objavené múmie sa našli v púšti Atacama v Chile. Tieto múmie su staré viac ako 7000 rokov, čo znamená, že ľudia múmifikovali telá mŕtvych už 5000 rokov p.n.l.

Primitívne nástroje z Monte Verde

Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Po silných eróziach sa v roku 1957 objavili v Chile zvláštne kosti. V oblasti, zvanej Monte Verde, objavili vedci postupne množstvo dôkazov o primitívnom spôsobe života. Našli kamenné nástroje, náradie na lov, semienka, ale aj zemiaky či pozostatky zvierat. Niektoré nástroje a kosti pochádzali približne z roku 16 500 p.n.l.

Starý známy Ötzi

pixabay.com, CC BY 0

Počas túry po európskych ľadovcoch našli dvaja nemeckí turisti mŕtvolu. Aspoň to si mysleli a nebožtíka nahlásili úradom. Po dôkladnom preskúmaní prišli vedci na to, že nejde o zatúlaného turistu ale o mimoriadne zachovalé telo človeka, ktorý žil približne medzi rokmi 3359 až 3105 p.n.l. Vďaka prírode ostalo jeho telo takmer neporušené až do jeho objavenia. Nakoniec mu dali aj meno – Ötzi.

Najnovší objav z roku 2017 v Malajzii

Jedeným z najnovších objavov je kostra stará viac ako 5000 rokov, ktorá sa našla na archeologickom nálezisku v Malajzii. Oblasť Guar Kepah bola známa už v minulosti. V roku 2010 sa tu našli prehistorické mušle, riadaj potraviny, ale žiadne kostry. Ľudské pozostatky sa našli až v roku 2017 a podľa vedcov ide o ženu.

Maľby v jaskyni Lascaux

Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Jaskyňa Lascaux patrí medzi jeden z najznámejších objavov a dôkazov o existencii človeka rozumného. Ak dokázal človek maľovať, dokázal myslieť a mal predstavy, vedel využívať náradie.

Jaskyňu objavili 12. septembra 1940 štyria kamaráti. Hneď po vstupe objavili množstvo malieb. Na stenách sa nachádzajú predovšetkým zvieratá a rastliny. V celej jaskyni je vic ako 600 malieb. Vo všeobecnosti sa vedci zhodujú na tom, že maľby su staé približne 17 000 rokov.

27 000 rokov staré maľby v Pech Merle

Francúzko sa môže pýšiť viacerými jaskyňami, v ktorých sa našli nástenné maľby z prehistorických čias. Jednou z nich je aj Pech Merle, kde nájdeme chlpaté mamuty, kone, losy ale aj odlačky ľudských rúk. Zaujímavé je, že niektoré maľby sú staré až 27 000 rokov.

zdroj

 

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre