Domorodý kmeň zastavil mocných ropných gigantov. V ich pralese sa ropa ťažiť nebude

883

Ľudia z malého domorodého kmeňu Waorani bojovali za svoje územie a svoj boj vyhrali aj napriek tomu, že vôbec nebol ľahký. Dažďový prales v Ekvádore bol vo vážnom ohrození. Keď prirodzené prostredie malého kmeňa čelilo riziku zničenia kvôli ťažbe ropy, jeho členovia sa nebáli postaviť proti mocným pred súd, aby požadovali svoje práva.

View this post on Instagram

“Without our culture, our language, who will we become?” – Nemonte Nenquimo, Waorani leader⠀ ⠀ In the short span of centuries – as a result of invasion, conquest and resource extraction – indigenous peoples of the Amazon have been struggling to protect their cultures from extinction. Thousands of years of cultural knowledge and ways of life that care for, sustain and defend one of our planet’s most complex, rich, mysterious and important ecosystems are on the verge of disappearing.⠀ ⠀ Amazon Frontlines works with indigenous communities across the western Amazon, alongside our partner Ceibo Alliance, to support community-led initiatives to recover and protect traditional knowledge and empower the elders, women and mothers who pass this knowledge on to the younger generations. Learn about this beautiful program by visiting: https://buff.ly/2n5SU1I

A post shared by Amazon Frontlines (@amazonfrontlines) on

Tento kmeň z Amazonského pralesa spočiatku nemal veľkú šancu, no ťažkého boja sa nezľakli a dali do toho všetko. Čelili veľkým korporáciám a napokon aj vláde. Ich kultúra je skrátka závislá na tomto území, rastlinách, zvieratách, pôde aj vode. Všetko to, čo toto miesto ponúka potrebujú pre vlastnú medicínu, zvieratá a pre svoju existenciu. Ľudia nielenže majú hlboké duchovné spojenie s lesom, ale amazonský dažďový prales je ich ako také záchranné lano. Je však známe, že tento prales je bohatý na prírodné zdroje. Jedným z týchto zdrojov je tiež ropa.

Vzhľadom k tomu, že sú tam bohaté náleziská ropy a nikdy predtým sa odtiaľ neťažila, tak ropná spoločnosť to chcela využiť. Ťaženiu by predchádzalo obrovské odlesnenie plochy. Už len toto je dôvod, prečo by si musel celý kmeň hľadať nový domov. Dokonca aj voda, ktorú pijú a vzduch, ktorý dýchajú, by bol znečistený. Celý boj sa napokon dostal až pred súd.

Aby vláda získala pôdu od kmeňa, môže tak urobiť len s povolením jeho členov. Tí však povedali, že konzultácia s vyslancom vlády bola nespravodlivá a mätúca. Rozhodli sa tak podať žalobu na ekvádorsku vládu. Waorani sa vybrali pred súd vo svojich tradičných odevoch a s kópiami. Spočiatku žiadali, aby sa vypočutie konalo na ich vlastnom území, aby sa na ňom mohli zúčastniť aj ich vodcovia, ale sudca odmietol a nebol prítomný ani prekladateľ. Ženy, ktoré nerozumeli tomu, čo sa deje, sa na protest postavili a zaspievali tradičnú pieseň.

View this post on Instagram

Powerful and Historic Victory for the Amazon as the Waorani people won a major legal battle yesterday to protect half-a-million acres of rainforest from oil! This sets a critically important precedent for #IndigenousRights. And this victory is not just for the Waorani – it is for all indigenous peoples, and for all beings of the Amazon rainforest – a forest that we all depend upon. Thank you all for your amazing support to the Waorani – you are part of this movement! The struggle now continues as the government announces they will appeal the court’s decision – please help to send an urgent message to demand respect for indigenous rights! (link in profile) #WaoraniResistance

A post shared by Amazon Frontlines (@amazonfrontlines) on

Pred oficiálnym vyhlásením víťazstva získal kmeň Waorani silnú podporu ľudí. Podporili ho rôzne neziskové organizácie a tiež celebrity na čele s Leonardom DiCapriom. Keď súd rozhodol v prospech kmeňa, veľmi sa z toho tešili. Zachránili si tak pôdu a tiež znemožnili ťažbu v ďalších 16 ropných blokoch, ktoré pokrývajú obrovské územia. Členovia kmeňa si však uvedomujú, že to nie je koniec. Hovorca Waorani – Oswando Nenquimo poznamenal, že boj nie je ani zďaleka u konca. Avšak, odkaz, ktorý vyslovil, je jednoznačný: „Nikdy nepredáme náš dažďový prales ropným spoločnostiam.“

View this post on Instagram

#Regram #RG @amazonfrontlines: “Our territory is not for sale. Our future is in the jungle. As a Waorani woman, I can say that we will never permit the companies to enter our territory and destroy our lives. We are united to resist and protect our rainforest, which we all depend upon”, affirmed Nemonte Nenquimo, indigenous Waorani spokeswoman and founding member of our indigenous partners Alianza Ceibo, during a meeting with UN Special Rapporteur on Indigenous Rights Vicky Tauli-Corpuz, during her current visit to Ecuador. The Waorani of Pastaza are organized to defend their territory, one of the last remaining oil-free, roadless areas which the Ecuadorian State plans to auction off to oil companies. Stand with the Waorani to protect their rainforest home: https://waoresist.amazonfrontlines.org/ #ecuador #amazon #indigenous #forests #indigenousresistance #indigenousrights #unitednations #pastaza #climatechange #tribe #waorani #waoresist

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) on

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre