10 prípadov, kedy by ste mali držať jazyk za zubami. Povieme vám prečo, aj ako na to.

3202

Hodnota ticha a vedieť, kedy držať jazyk za zubami, je veľmi osviežujúce. Múdrosť poznania, kedy nehovoriť, je jedným z najväčších duševných a životných vylepšení, aké môžete dosiahnuť. Už sa nemusíte nechať vtiahnuť do nezmyselných hádok. Už žiadne hovorenie zlej veci v nesprávny čas a zhoršovanie situácie. Už sa nemusíte trápiť záležitosťami, ktoré nie sú vaším problémom. Ale vedieť, kedy nechať svoje ticho prehovoriť, je zložitejšia záležitosť. Pretože niekedy je dobré hovoriť, v závislosti od kontextu situácie. Hádať sa môže byť lepšie ako snažiť sa uzavrieť mier s niekým, kto sa k vám alebo ostatným správa neúctivo. Postaviť sa za seba proti násilníkovi môže vyžadovať konflikt. V takýchto situáciách je cenné hovoriť a byť vypočutý, ak pre nič iné, len preto, aby ste sa uistili, že druhá osoba chápe, že nie ste handra. Pozrieme sa na niektoré situácie, v ktorých je však lepšie držať jazyk za zubami.

Keď ste iracionálne nahnevaní

3 16
Zdroj: canva

Hnev je zdravá, úplne normálna emócia, ktorú by mal z času na čas cítiť každý. Čo nie je zdravé, je konať alebo hovoriť z iracionálneho hnevu. Intenzita hnevu môže spôsobiť oslepujúci efekt. Prinúti to ľudí, aby sa uzavreli, hrabali sa vo svojej vlastnej obrane a pripravovali sa na boj. Problémom tohto druhu myslenia je, že je oveľa ťažšie nájsť zmysluplné riešenie konfliktu, keď ste nahnevaní. Áno, vo všeobecnosti existuje riešenie, ale nemusí byť zmysluplné alebo užitočné. Môže to byť len nezmyselná hádka alebo patová situácia, v ktorej obe strany premýšľajú vo svojom hneve. Venujte chvíľu vychladnutiu, ak sa zahrejete alebo máte pocit, že strácate kontrolu. Povedzte osobe, že ste príliš nahnevaní na to, aby ste mali rozumnú diskusiu a že chcete pár minút na ukľudnenie. Dúfajme, že vám ich dajú. Ak nie, normálne odíďte, aby ste mohli získať pár minút pre seba.

Keď sa hádate s nahnevanými ľuďmi

4 15
Zdroj: canva

Niektorí ľudia žijú len pre svoj hnev. Spoločnosť vo všeobecnosti viac akceptuje hnev ako smútok alebo strach. Smútok a strach možno považovať za slabosť a nikto nechce prejaviť slabosť, keď vie, že ju možno použiť ako zbraň proti nim. Namiesto toho máme tendenciu používať hnev, pretože hnev núti iných ľudí, aby nás počuli. Potom nemusíme pôsobiť zraniteľne. Niektorí ľudia len bojujú s vlastným smútkom a traumou. Iní ľudia si svoj hnev skutočne užívajú, pretože je energický a vďaka nemu sa cítia nažive. Nech už je dôvod akýkoľvek, vyhnite sa hádkam s nahnevanými ľuďmi. Vo všeobecnosti nevyhráte s hnevom, keď jednáte s nahnevanou osobou. Existuje jednoduchý a ťažký spôsob, ako sa vysporiadať s týmto druhom hnevu. Najjednoduchší spôsob je ticho. Nemajú sa čím živiť a útočiť na vás, ak sa jednoducho odmietnete zapojiť. Druhým, oveľa ťažším spôsobom je láskavosť. Reagovanie na hnev láskavosťou môže úplne zmeniť situáciu, najmä preto, že nahnevaní ľudia nevedia, čo s tým robiť. Mnoho ľudí bude mať v hlave túto vopred naplánovanú udalosť o tom, ako by mala situácia prebiehať. Nahnevajú sa a začnú na človeka kričať; osoba začne kričať späť, konflikt sa točí a eskaluje. Ale ak odpoviete láskavo, preruší to rozprávanie, na ktoré boli pripravení a úplne ich to vyvedie z ich očakávaní na stretnutie.

Keď ste v pokušení zdieľať v konverzácii príliš veľa

5 11
Zdroj: canva

Niekedy ľudia zdieľajú príliš veľa v rozhovoroch s ostatnými. Odhalenie príliš veľkého množstva citlivých osobných informácií na začiatku akéhokoľvek typu vzťahu môže druhú osobu úplne rozhodiť a spôsobiť, že sa stiahne. Snažte sa udržiavať konverzáciu pozitívnu a ľahkú. Držte sa ďalej od citlivých tém, ako je náboženstvo, politika a peniaze. Aj duševné zdravie. Duševné zdravie je pre mnohých ľudí ťažká téma. Iní ľudia môžu zápasiť s vecami, ktoré nechcú počuť alebo o ktorých nechcú hovoriť, pretože je to pre nich spúšťacie alebo ťažké. Zhromažďovanie informácií o traumách a životných problémoch nie je skvelý spôsob, ako nadviazať nové priateľstvo alebo sa spojiť so spolupracovníkmi. Dajte priateľstvu alebo vzťahu nejaký čas na rozvoj, kým sa ponoríte do osobnejších vecí. Unáhlený proces odcudzí ostatných ľudí. Ticho je často tou lepšou voľbou.

Keď vám niekto povie šťavnatú klebetu

6 11
Zdroj: canva

Nebuďte osobou, ktorá prijíma alebo odovzdáva klebety. Klebety môžu byť neuveriteľne škodlivé, pretože často nie sú úplným odrazom pravdy. Príbeh sa nevyhnutne zmení, keď sa bude prenášať z človeka na človeka. To tiež za predpokladu, že počiatočné klebety boli správne. Nikdy neviete, či niekto zlomyseľne nezačal fámu alebo len zle pochopil niečo, čo vnímal. Ďalším problémom klebiet je, že dokazujú, že ste nedôveryhodný človek. Nedôveryhodný nie je dobrý vzhľad vo vašich vzťahoch. Nechajte klebety zomrieť s vami. Z klebiet nikdy nič dobré nevzišlo.

Keď máte chuť sa sťažovať

7 11
Zdroj: canva

Sťažovať sa môže byť niekedy dobrý pocit. Problém sťažovania je, že je to negatívna energia, ktorú kŕmite. Sťažovanie vás vedie k tomu, že sa sústredíte a prebývate na probléme, čo znamená, že sa nezameriavate na lepšie veci. To vás pripravuje o pokoj mysle a šťastie. Niekedy sa však treba sťažovať.  Správny čas na sťažnosť je vtedy, keď vidíte chybu, ktorú treba napraviť, alebo problém, ktorý treba vyriešiť. Toto sú cenné časy na sťažovanie sa, pretože iní ľudia si možno neuvedomujú, že existuje problém. Ale sťažovať sa je totálna strata času a emocionálnej energie. Neposkytuje žiadnu katarziu a len vám zhorší deň.

Keď nepoznáte odpoveď

8 4
Zdroj: canva

„Lepšie mlčať a považovať sa za blázna, ako otvoriť ústa a odstrániť všetky pochybnosti.“ – Abrahám Lincoln. Mlčanie je skvelá politika, keď nerozumiete niečomu, čo sa deje. Môže to byť debata o téme, v ktorej nemáte skutočné vzdelanie alebo máte názor na niečí život, ktorý v skutočnosti nepoznáte. Myšlienka citátu Lincolna vyššie je, že ľudia si môžu myslieť, čo chcú, a nakoniec si môžu uvedomiť, že sa mýlia. Ale keď sa rozhodnete vyhovárať sa na tému, o ktorej neviete dosť, poviete svetu, že vám chýba sebauvedomenie a pokora. Hovoríte svetu, že nie ste ochotní priznať, že niečo neviete. Nemusíte prispievať svojim názorom. V skutočnosti môže byť ticho oveľa cennejšie, pretože otvára priestor ostatným ľuďom, aby sa podelili o svoje vedomosti.

Keď sú v centre pozornosti iní ľudia

9 4
Zdroj: canva

Niektorí ľudia bojujú s tým, aby sa ani náhodou do centra pozornosti neodstal niekto iný. Môže to v nich vyvolať pocit úzkosti a spôsobiť, že prehovoria, aby na seba upútali pozornosť. Je to určite zvyk, ktorého sa chcete zbaviť, pretože to nie je dobrá vec. Nie je to správanie, ktoré vám získa priazeň u ľudí, s ktorými sa rozprávate. Vyhnite sa tomu, aby ste ostatných ľudí zneužili. Môžete zdieľať svoje príbehy a perspektívy; len z toho nerob konkurenciu. Namiesto toho zvážte, ako doručiť informácie spôsobom, ktorý neznehodnotí druhú osobu. Vynikajúci spôsob, ako to dosiahnuť, je využiť svoje skúsenosti a znalosti na nadviazanie vzťahu s druhou osobou a nadchnúť sa pre jej skúsenosti. Ak sa s vami niekto podelí o niečo, z čoho je nadšený alebo šťastný, spoľahnite sa na jeho pozitívne pocity a pýtajte sa na túto skúsenosť. Potom si sadnite, mlčte a nechajte ho hovoriť.

Keď ste v pokušení klamať

10 3
Zdroj: canva

Toto je celkom samovysvetľujúce. Neklamať. Akonáhle ľudia zistia, že klamete, už nikdy nezískate späť ich úplnú dôveru. Výnimkou z pravidla je osobná bezpečnosť. Ak musíte klamať, aby ste sa udržali v bezpečí, potom to urobte. Klamstvo môže byť lákavé, keď si chcete zachrániť si tvár alebo sa pokúsiť neublížiť niekomu, na kom vám záleží. Ale nie je to správna voľba. Niekedy musíte v ľuďoch vyvolať zlý pocit láskavou, škaredou pravdou, aby ste podporili ich rast. Nezúčastňujte sa klamstiev a hier iných. Je lepšie mlčať alebo odmietnuť odpovedať. Tým, že odmietnete odpovedať a zostanete ticho, si zachovávate svoju vlastnú čestnosť.

Keď sa cítite nepríjemne s tichom

11 3
Zdroj: canva

Niektorým ľuďom jednoducho nerobí dobre ticho. Ocitnú sa v tichu a pociťujú intenzívnu úzkosť a tlak, aby to prelomili, niečo povedali a rozhýbali konverzáciu odznova. To môže poukazovať na sociálne problémy alebo sociálna úzkosť. Ticho nie je pre mnohých ľudí nepríjemné. V skutočnosti to môže byť vítané lepidlo, ktoré spája hlboký rozhovor s osobou, s ktorou hovoríte. Len byť v danom okamihu s touto osobou môže byť hlboko potešujúca a naplňujúca skúsenosť. Prerušte ticho, keď chcete niečo zmysluplné povedať alebo prediskutovať. Vyhnite sa svojvoľnej konverzácii, len aby ste počuli nejaký hlas. Nacvičte si ticho sedieť s priateľom, ktorému dôverujete, ak to potrebujete.

Kedykoľvek sa chystáte prehovoriť, aby ste si najskôr mohli premyslieť

12 2
Zdroj: canva

Umenie konverzácie sa praktizuje mnohými spôsobmi. Niektorí ľudia sú tu v daný moment a sú pripravení odpovedať hneď, ako druhá osoba dokončí svoje vyhlásenie. Nemusia nevyhnutne počúvať. Len počúvajú, aby formulovali svoju odpoveď. To môže byť niekedy správna vec. Ak napríklad robíte párty a dobre sa bavíte so svojimi priateľmi, nikto skutočne neočakáva, že budete mať dobré schopnosti počúvať. Ale aktívne počúvanie a spôsob, akým reagujete, sa stáva oveľa dôležitejším, keď vediete osobné alebo hlboké rozhovory.Aktívne počúvanie je zručnosť, ktorú je potrebné rozvíjať. Odstráňte rozptýlenie, odložte telefón, vypnite televízor a pozerajte sa na druhú osobu, kým hovorí. Nemyslite na nič iné ako na to, čo hovorí ten druhý. Potom si nájdite čas na premyslenie ich komentára a zvážte svoju odpoveď skôr, ako prehovoríte. Potom hovorte. Ticho umožňuje počuť iných ľudí. Využite svoje ticho, keď iní ľudia vyjadrujú svoje emócie alebo sa s vami pokúšajú viesť náročný rozhovor. Využite toto ticho ako príležitosť dobre si vypočuť, čo hovoria a zistíte, že ticho je silná vec.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.