Zaujímavé dejiny: Prečo bola staroveká Egyptská ríša taká úspešná?

1505

Dnes sa pozrieme na jeden z najvýznamnejších a najzaujímavejších období v dejinách ľudstva – starovekú Egyptskú ríšu. Toto obdobie trvalo niekoľko tisíc rokov a bolo charakteristické pre svoje vyspelé umenie, architektúru a nekonečné množstvo ďalších vynálezov a objavov. Avšak, prečo bola táto kultúra taká úspešná a prečo dokázala pretrvávať tak dlho? Poďme sa pozrieť na niektoré faktory, ktoré k tomu prispeli.

Geografická poloha

Egyptská ríša sa nachádzala v severovýchodnej Afrike, na pobreží Stredozemného mora. Táto oblasť bola obklopená púšťou na východe a západe a Nílom na juhu. Rieka Níl bola kľúčovým prvkom úspechu Egypta, pretože vďaka nej bola krajina zavlažovaná a zabezpečovala úrodu po celý rok. To umožnilo obyvateľom Egypta mať stabilné zásoby potravín a nezávislosť od počasia a iných prírodných katastrof.

pexels photo 8828601
Zdroj: Pexels

Písmo a veda

Egyptania boli jedným z prvých národov, ktoré vynašli písmo. Ich hieroglyfy boli používané na zaznamenávanie informácií o hospodárstve, práve, náboženstve a vede. Egyptskí vedci boli považovaní za najvyspelejších v svojej dobe, mali rozvinuté znalosti o anatómii a medicíne, stavali pohrebiská a dokázali vytvoriť obrovské stavby, ako sú napríklad pyramidy.

Kultúra a náboženstvo

Egyptské umenie a architektúra sú dodnes považované za niečo úžasné. Odkazy na egyptské náboženstvo sú viditeľné v mnohých aspektoch ich kultúry a každodenného života. Egyptské náboženstvo bolo polyteistické a vyznávalo viacero božstiev, ako napríklad boha slnka Rá, boha Osirisa a bohyňu mačiek Bastet. Tieto božstvá boli zobrazené v mnohých umelých dielach, sochy a malby a boli súčasťou mnohých náboženských obradov.

pexels photo 4356144
Zdroj: Pexels

Inovácie a objavy 

Egyptská ríša sa vyznačovala množstvom objavov a inovácií, ktoré sa dotýkali mnohých oblastí života. Napríklad, Egyptania vynašlii systém zavlažovania, ktorý umožňoval zabezpečiť stabilné zásoby potravín pre veľké množstvo ľudí. Okrem toho, boli prvými, ktorí začali používať vodné hodiny na meranie času a vytvorili priečne vlny, ktoré pomáhali pri stavbe pyramid.

Pyramídy a faraóni

Pyramídy sú možno najznámejšou súčasťou Egypta. Tieto monumentálne stavby boli postavené ako hrobky pre faraónov a ich kráľovské rodiny. Egyptské pyramídy boli stavané počas niekoľkých storočí a boli technickým zázrakom v ich čase. Okrem pyramíd, faraóni boli veľmi dôležití pre egyptskú kultúru a politiku. Faraón bol nielen vládcom Egypta, ale aj posvätnou postavou, ktorá bola spojená s mnohými náboženskými a kultúrnymi praktikami.

tutankhamun death mask pharaonic egypt 1
Zdroj: Pexels

Egyptská ríša bola jednou z najvýznamnejších a najúspešnejších kultúr v dejinách ľudstva. Jej úspech bol ovplyvnený mnohými faktormi, ako je geografická poloha, veda a kultúra, inovácie a objavy a pyramídy a faraóni. Obyvatelia Egypta boli zručný v mnohých oblastiach a ich dedičstvo sa stalo dôležitou súčasťou našej súčasnej kultúry.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.