Epidémia smiechu v Tanganike v roku 1962: Žiadny vtip ale reálna nákaza

663

V roku 1962 sa stalo niečo neobyčajné v malej africkej krajine Tanganika, čo následne získalo pozornosť celého sveta. Epidémia smiechu, ktorá sa rýchlo rozšírila, má v sebe zahrnuté tajomstvo, ktoré dodnes fascinuje vedcov a psychológov.

two women holding cups laughing at each other
Foto od Bagas Muhammad na Unsplash

Začiatok Epidémie

V jednom tanganickom internáte sa objavil prípad nekontrolovateľného smiechu u jednej študentky. Čoskoro sa však tento smiech začal šíriť medzi ostatnými študentmi a učiteľmi. Čo viedlo k tomuto masovému smiechu?

Príčina Epidémie

Podľa správ vedcov, stres a napätie v spoločnosti mohli byť spúšťačom tejto epidémie smiechu. Ľudia začali nereálne smiať sa až do bodu, keď stratili kontrolu nad svojím správaním.

laughing eyes“ od 2493™ is licensed under CC BY-SA 2.0

Rozšírenie Epidémie

Epidémia sa ďalej šírila z tohto internátu do okolitých oblastí. Statisíce ľudí boli postihnuté týmto nezvyčajným javom. Dokonca aj miestne školy a pracoviská boli zatvorené, aby sa zabránilo šíreniu smiechu.

bokeh photography of closed signage
Foto od Tim Mossholder na Unsplash

Záhadný Koniec

Táto epidémia smiechu trvala približne dva a pol mesiaca, počas ktorých sa viac ako 1000 ľudí nakazilo. Potom, ako rýchlo prišla, aj rýchlo zmizla. Nikto presne nevie, čo ju nakoniec zastavilo.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre