Toto nás na potenciálnych partneroch priťahuje najviac. Štúdie to potvrdzujú!

1170

Niekedy stačí aj jeden jediný pohľad či minúta strávená v spoločnosti nášho potenciálneho objektu záujmu na to, aby sme vedeli či danú osobu chceme bližšie spoznať prípadne s ňou nadviazať bližší kontakt. Na to, aby sme urobili takéto vyhodnotenie sme ale ovplyvnení veľkým množstvom vedľajších faktorov. Pričom každý človek má tak trochu iné kritériá, podľa ktorých hodnotí atraktívnosť iného človeka a tak je to v poriadku. 

Potom sú tu ale isté všeobecne platné pravidlá, ktoré ovplyvňujú drvivú väčšinu z nás a nemusíme si to ani uvedomovať (napríklad platí, že obe pohlavia preferujú výrazný sexuálny dimorfizmus, ženy majú rady mužov s prudko maskulinným vzhľadom, kdežto muži zase preferujú krásu a telo s bokmi). Naše podvedomie prirodzene vníma sexuálne najpotenciálnejšieho partnera, aj keď to samozrejme nie je len o jednej stránke príťažlivosti.

man and woman holding hands
Autor tejto fotografie je freestocks

Teraz sa spoločne pozrime na faktory, ktoré ovplyvňujú to, či niekoho považujeme za príťažlivého alebo nie – sú spoločné pre väčšinu populácie. 

Podoba vašim rodičom

resemblance to your parents photo u1
Zdroj: ranker.com

To, kto nám pripadá atraktívny je do istej miery ovplyvnené aj tým aké skúsenosti sme nadobudli z detstva. Hovorí o tom jedna britská štúdia, podľa ktorej sú vek a vlastnosti našich rodičov kľúčové pri našom výbere partnerov. Napríklad deti, ktoré sa narodili rodičom starším ako 30 rokov mali tendenciu hľadať si starších partnerov, naopak tí, ktorí mali rodičov mladších vyhľadávali rovesníkov a nemali problém ani s mladšími. 

Ďalším dôležitým ukazovateľom je farba očí. Ženy hľadajú partnerov s farbou očí ich otca a synovia partnerky s farbou očí ich mami. 

Zdravé stravovanie môže byť tiež atraktívne 

macro shot of vegetable lot
Autor tejto fotografie je Dan Gold

Koncept tohto tvrdenia však nie je založený len na vypracovanom tele (hoci i to je u väčšiny považované za atraktívne). Ide skôr o príťažlivosť k zdravému človeku plnému sily a vitality. A pritom sa to dá vyčítať už z vašej pokožky! 

Strava s vysokým obsahom karotenoidov (najmä z ovocia a zeleniny) spôsobí, že pleť pôsobí oveľa zdravšie a atraktívnejšie. Iná štúdia tiež zistila, že konzumácia cesnaku, ktorý má množstvo zdravotných benefitov, spôsobuje, že telesný pach človeka je pre sexuálnych partnerov z dlhodobého hľadiska príjemnejší.

Pomalé premyslené pohyby pôsobia príťažlivejšie

woman drinking with cup
Autor tejto fotografie je Drew Coffman

Aj keď sa to zdá ako maličkosť, ľudia si obvykle všímajú aj pohyby a gestikuláciu potenciálneho partnera (dokonca sa ukázalo, že chôdza žien počas obdobia ovulácie je pre mužov obzvlášť príťažlivá). Ďalším príkladom je, že ak sa žene muž páči robí pomalé premyslené pohyby, ktoré sú veľmi atraktívne. Ukázalo sa totiž, že v kombinácii s nie príliš rýchlou rečou a pokojným vystupovaním budete pôsobiť uvoľnene a príťažlivo. 

Muži so širokou tvárou sú sexuálne príťažlivejší

wider faces photo u1
Zdroj: ranker.com

A nielen sexuálne príťažlivejší, ale sú považovaní aj za najlepších milencov. Čím je to dané? Och vyššou hladinou testosterónu v krvnom riečišti. Muži so širšou tvárou sú považovaní za dominantnejších a silnejších jedincov, preto ich ženy preferujú minimálne na krátkodobý románik. 

Odpočinutá tvár je príťažlivejšia

Screenshot 20240119 114841 com.android.chrome edit 134174119913889
Zdroj: unsplash

Asi nie je ničím prekvapivým, že človek, ktorý dobre nespal a je unavený nebude prototypom príťažlivosti. Jednak sa to prejaví na jeho výzore, no i v správaní. Podkladom pre toto tvrdenie však bola švédska štúdia, v ktorej ukázali respondentom po dobu 6 sekúnd fotografie s ľuďmi, ktorí boli unavení a nevyspatí a naozaj boli označení za menej príťažlivých. Nedostatok spánku sa totiž odráža na našej tvári v podobe bledej pokožky, tmavých kruhov pod očami, poklesnutými perami. 

Aj vaša prirodzená vôňa môže mať vplyv na vašu atraktívnosť 

clear glass bottle with yellow liquid
Autor tejto fotografie je Fulvio Ciccolo

Vedci sa snažia nájsť dôkazy o vplyve prirodzených ľudských feromónoch. V rámci štúdie totiž ženám poskytli nosené tričká mužov, pričom sa ukázalo, že preferovali vôňu mužov, ktorí mali prirodzene viac testosterónu, avšak platilo to iba pri ženách, ktoré sa v tom čase nachádzali vo svojom ovulačnom období.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.