10 prekvapivých faktov o dobrodruhovi menom Marco Polo, ktoré ste zaručene nevedeli

3920

Marco Polo sa narodil v Benátskej republike v roku 1254 a bol obchodníkom, cestovateľom a dobrodruhom, ktorý (pravdepodobne) cestoval do Strednej Ázie a Číny v dobe, keď Európania ešte nepoznali obrovské časti sveta. Keď sa vrátil zo svojich dobrodružstiev, priniesol príbehy, ktoré jeho krajanom predstavili zvyky a kultúru Ázie.

Vo svojom vplyvnom diele Cesty Marca Pola bádateľ načrtol geografiu Ázie, opísal tradície ľudí a rozprával príbehy o živote na dvore mongolského cisára Chubilaja. Ale akokoľvek úžasne to môže znieť, len malým zlomkom bizarného a vzrušujúceho života tohto cestovateľa a obchodníka. Tu je 10 vecí, ktoré ste o Marcovi Polovi istotne nevedeli.

640px Marco Polo Mosaic from Palazzo Tursi
zdroj: Salviati/Wikimedia Commons

1. Marco Polo začal svoje dobrodružstvá už ako tínedžer

Marco Polo ešte nebol skúseným cestujúcim obchodníkom, keď sa vydal na svoju veľkú cestu na východ. V skutočnosti mal len 17 rokov. V roku 1271 Polo opustil domov so svojím otcom Niccolom a strýkom Maffeom a vydal sa do Ázie v nádeji, že sa dostane na dvor mongolského cisára Chubilaja (staršie Kublaj-chán). Bolo to pravdepodobne prvýkrát, čo mladý Polo odišiel z domu, ako aj prvýkrát, čo sa stretol so svojím otcom a strýkom, ktorí od Marcovho narodenia cestovali po svete.

zdroj: brandstaetter images/GettyImages

2. Nebol prvým európskym obchodníkom, ktorý preskúmal Čínu

Zatiaľ čo Cesty Marca Pola priniesli poznatky o Ďalekom východe do Európy, Marco Polo v skutočnosti nebol prvým Európanom, ktorý navštívil Čínu. V skutočnosti to nebol ani prvý Polo, ktorý navštívil Čínu. Predtým, ako sa Marco vydal na cestu do Ázie, Niccolo a Maffeo Polo už cestovali do Číny a stretli sa s Chubilajom.

3. Marco Polo precestoval 24 000 kilometrov v priebehu 24 rokov

Po tom, čo v 17 rokoch odišiel z domu, sa Marco Polo nevrátil do Benátok 24 rokov. V priebehu dvoch desaťročí precestoval približne 24 000 kilometrov po súši pozdĺž Hodvábnej cesty a po mori, pričom prešiel časťami Ázie. Ak sa dá veriť niektorým veľmi kontroverzným (a možno sfalšovaným) mapám, Polo navštívil aj časti aljašského pobrežia stovky rokov pred ruskou expedíciou vedenou dánskym bádateľom Vitusom Beringom.

zdroj: Heritage Images/GettyImages

4. Počas pobytu vo väzení nadiktoval svoj životný príbeh spisovateľovi románov

Keď sa Marco Polo v roku 1295 vrátil do Európy, jeho dobrodružstvá sa ani zďaleka neskončili. Našiel Benátky vo vojne proti Janovskej republike a v mene svojej vlasti sa chopil zbraní. Po šarvátke na mori bol Polo zajatý janovskými silami a uvrhnutý do väzenia. Tam sa spriatelil s ďalším väzňom Rustichellom z Pisy, ktorý bol náhodou spisovateľom populárnych romancí. Svoj príbeh začal diktovať Rustichellovi, ktorý vytvoril rukopis, ktorý sa stal Cestou Marca Pola.

5. Polo popísal nové a nezvyčajné jedlá – ale cestoviny medzi ne nepatrili.

Mnohí sa mylne domnievajú, že Marco Polo priniesol cestoviny do Talianska. Rezance už boli v tom čase v Európe bežné, ale Polo sa v Ázii stretol so zaujímavými potravinami. Počas svojich ciest našiel nekonečné množstvo vzácnych korenín, ktoré prakticky nič nestáli, ako napríklad zázvor, ktorý bol v rímskej dobe hojne využívaný, no v priebehu storočí sa stal vzácnym. A aj keď možno nepriniesol zmrzlinu ani do Európy, ako naznačujú niektoré zdroje, Polo popisuje prvý mliečny kokteil. Mongoli údajne sušili mlieko a potom práškom naplnili svoje fľaše a sa vydali na cesty na koni. Počas jazdy pridávali do mlieka vodu a pohyb spôsobil, že zmes zhustla na sirup.

transportation of spices to the west and unloading spices in the east miniature from livre des
zdroj: DEA / J. E. BULLOZ / GettyImages

6. Marco Polo priniesol do Európy koncept papierovej meny

V Mongolskej ríši fungovali papierové peniaze už dávno predtým, ako európske národy začali tlačiť vlastné bankovky. Polo opísal zvláštnu menu vo svojej knihe, pričom Chubilaja fiktívne opísal ako alchymistu, ktorý dokázal premeniť moruše na peniaze namiesto obyčajných kovov na zlato. Fascinovalo ho, ako poddaní cisára zaobchádzali s papierovými peniazmi, akoby mali rovnakú hodnotu ako zlato alebo striebro – a opísal zavedené systémy na zabránenie falšovaniu.

7. Myslel si, že nosorožce sú jednorožce

V 13. storočí európsky folklór opisoval jednorožce ako rohaté zvieratá podobné koňom, ktoré sa dali skrotiť a chytiť len s pomocou mladej panny. Správa Marca Pola o zvierati túto poveru vyvrátila: jednorožce neboli pokojné a krásne stvorenia s čistým srdcom. Boli škaredé a nebezpečné, s vlasmi ako byvol, nohami ako slon, hlavou diviaka a čiernym rohom uprostred čela. Jednorožce, informoval Polo svojich čitateľov, sa radi váľali v blate a špine a útočili na ľudí. Moderní historici tvrdia, že v skutočnosti opisoval nosorožce.

zdroj: Heritage Images/GettyImages

8. Marco Polo veril v čarodejníctvo a zlých duchov

Marco Polo vo svojej knihe opisuje stretnutia s kúzelníkmi a čarodejníkmi. Na dvore Chubilaja sa Polo stretol s astrológmi, ktorí (údajne) mohli ovládať počasie zo striech paláca, a s kúzelníkmi, u ktorých na hostinách levitovali džbány z vína.

Ak Marco Polo znie trochu poverčivo, je to pravdepodobne preto, že žil v poverčivých časoch. V celej svojej knihe rozpráva nielen o skúsenostiach z prvej ruky s mágiou, ale opakuje mýty a fámy, s ktorými sa stretáva, ako fakt. Polo tvrdí, že je dobre známe, že zlí duchovia prenasledujú púšť Gobi, mučia cestujúcich ilúziami a volajú ich mená, aby ich odvrátili od cesty a donútili ich zablúdiť.

9. Marco Polo možno trochu prehnal svoje dobrodružstvá

Zatiaľ čo Marco Polo a pisateľ jeho knihy Rustichello z Pisy boli nepochybne skvelí rozprávači, historici stále diskutujú o tom, do akej miery boli niektoré ich príbehy pravdivé. Niektorí historici zašli tak ďaleko, že spochybňovali, či sa Polo vôbec dostal do Číny, pričom tvrdili, že počas svojich ciest mohol jednoducho získať príbehy od iných obchodníkov. Zatiaľ čo o Polovom historickom význame sa nediskutovalo, nie je jasné, ktorý z jeho príbehov je pravdivý.

images%2FGettyImages%2Fmmsport%2Fmentalfloss%2F01h825e82dr0z8ah8c2z
zdroj: Print Collector/GettyImages

10. Inšpiroval Krištofa Kolumba

Cesty Marca Pola inšpirovali mnohých prieskumníkov, aby sa vydali na vlastné dobrodružstvá. Krištof Kolumbus si so sebou na cesty cez Atlantický oceán priniesol knihu Marca Pola. V šesťdesiatych rokoch sa skupina cestovateľov dokonca rozhodla nasledovať presnú trasu Marca Pola a namiesto na koni cestovali z Talianska do Číny v autách a prívesoch.

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.