Je fotografická pamäť fakt alebo mýtus? Čo o nej vieme? Čítajte a dozviete sa.

3149

Radi by sme vám predstavili a objasnili niekoľko názorov týkajúcich sa pomerne kontroverznej témy fotografickej pamäte. Sú ľudia, ktorí majú pocit, že ňou boli obdarení, no je to naozaj len tak nejaký dar? Je skutočná a ak áno na akom princípe funguje? Je len ťažko uveriteľné, že by existovali ľudia, ktorým by stačilo sa na niečo pozrieť a hneď by si pamätali všetky detaily s absolútnou istotou. 

Otázok ohľadom tejto témy má ale isto každý neúrekom, a tak sa pokúsime na niektoré z nich odpovedať. Možno vás prekvapia. A či už veríte v existenciu fotografickej pamäte alebo nie, budete aspoň o niečo múdrejší. 

Jej existencia nie je potvrdená

it s not real photo u2
Zdroj: flickr

Nikdy sa nedokázalo, že by fotografická pamäť skutočne existovala. Podľa vedcov a psychológov nie je nemožné spomenúť si po krátkom prezretí objektu na každý jeden detail a už vôbec nie vybaviť si ho aj po dlhšom čase. 

Používa sa ako ospravedlnenie pre plagiátorstvo 

it s been used as an excuse for plagiarism photo u1
Zdroj: flickr

Nie zriedka sa stane, že niekto vymyslí rovnaký nápad, ktorý sedí aj v detailoch. Príkladom je mladá spisovateľka Kaavya Viswanathan, ktorú obvinili z krádeže nápadu scénky z knihy, a teda z plagiátorstva. Ona sa ale vyhovorila na fotografickú pamäť, čo jej nemohlo tak celkom prejsť, keďže jej existencia nebola potvrdená. Ale vedci dokázali prítomnosť istého fenoménu nazývaného kryptomnézia, čo je stav kedy majú ľudia tendenciu neúmyselne vyhlasovať myšlienky iných ľudí za svoje vlastné. 

Pamäť funguje ako skladačka, nie kamera

Pamäť je zložitý proces a porozumieť mu nie je ani zďaleka jednoduché. Vedci ešte stále neprišli na všetky svoje odpovede a záhady. Ale to na čo prišli bolo, že hipokampus a frontálny kortex do istej miery filtrujú prijímané informácie a „rozhodujú“ čo je dôležité, aby ste si zapamätali a čo zase nie. Preto nie je možné pamätať si úplne všetko. Vždy si budete pamätať len iste útržky. 

Eidetická pamäť je najbežnejšia u detí

eidetic memory is most common in children photo u1
Zdroj: flickr

Fotografickej pamäti sa hovorí aj eudetická pamäť a je typická hlavne pre deti a to do veku 6 rokov, potom sa táto schopnosť postupne vytráca. Pretože mozog, aby fungoval efektívne musí túto schopnosť obmedziť – v podstate sa naučí odfiltrovať preň nedôležité a nepodstatné detaily. 

Čím viac mozog cvičíte, tým lepšia bude vaša pamäť

the more you exercise your brain the better your memory photo u1
Zdroj: flickr

Rovnako ako môžeme trénovať svaly a zväčšovať ich objem a predovšetkým silu, tak môžeme cvičiť aj náš mozog a tým zlepšovať jeho funkcie. Myslíme predovšetkým na mentálne cvičenia, ktoré udržujú mozog pozorný a sústredený. Zároveň tým posilňujeme vytváranie nových sympatických spojení. Čím viac ich bude, tým ľahšie si budeme zapamätávať nové informácie. Na úroveň fotografickej pamäte sa ale pravdepodobne nedostanete.

Možno existovala jedna osoba s fotografickou pamäťou 

there and 39 s only one person who may have had it photo u1
Zdroj: flickr

Volala sa Elizabeth a bola skúmaná v rámci vedeckej práce, v roku 1970. Vedec jej kázal zakryť si ľavého oko, potom jej ukázal obrázok s 10 tisícmi bodkami, na druhý deň jej kázal zakryť práve oko a ukázal jej iný obraz tiež s 10 tisícmi bodkami. Elizabeth si následne zapamätané obrazy v mysli spojila a opísala obraz, ktorý vytvorili. Bolo to až tak ohromné, že ju to s vedcom zblížilo až natoľko, že sa vzali. Ďalej sa už ale tomuto výskumu nevenovali. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.