Mýty a fakty o bezpečnostných pásoch: Najviac nehôd sa stáva neďaleko domova

650

Bezpečnostné pásy sú dnes neodmysliteľnou súčasťou našich vozidiel. Aj keď pri jazde je povinné ich používať, koľkí z vás si ich reálne pred jazdou zapne? Aj keď existujú výnimky, pre ktoré ich ľudia nemusia nosiť zapnuté, stále sú ľudia, ktorí jazdia bez pásu, aj bez povolenia. Prečo? Pretože nie sú komfortné, alebo nejdú ďaleko? Pozrime sa na niekoľko mýtov a faktov.

pexels photo 5834960 1
Zdroj: Pexels

1. Som dobrý vodič, to sa mi nestane.

FAKT: Môžete byť dobrý vodič, ale nemôžete vždy kontrolovať ostatných vodičov na ceste. Štatistiky týkajúce sa zrážok motorových vozidiel a opitých vodičov sú zdrvujúce. Aj keď jazdíte bezpečne, opitý vodič prichádzajúci okolo ďalšej zákruty do vás môže naraziť. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Hrajte to na istotu. Pripútajte sa pri každej ceste a zakaždým.

2. Nemusím mať pás, pri náraze má ochráni airbag 

FAKT: Airbagy poskytujú doplnkovú ochranu pri čelných nárazoch, ale motoristi sa môžu pod nimi skĺznuť, ak nemajú zapnutý bezpečnostný pás. Airbagy navyše nepomôžu ani pri bočnom či zadnom náraze alebo pri prevrátení. Motoristi by mali používať bezpečnostný pás na ochranu pri všetkých typoch nehôd.

pexels photo 5835434
Zdroj: Pexels

3. Nechcem byť uväznený v ohni alebo pod vodou

FAKT: K nehodám s požiarom alebo vodou dochádza len v 1/2 percenta všetkých nehôd. Nestáva sa to teda často. Keď sa však vyskytnú, najväčšia šanca na prežitie spočíva v tom, že zostanete pri vedomí, nezraníte sa a budete plne mať svoje schopnosti.

Najväčšie nebezpečenstvo hrozí pri náraze, ktorý predchádza požiaru alebo ponoreniu do vody. Ak nepoužívate bezpečnostný pás, je veľmi pravdepodobné, že upadnete do bezvedomia alebo sa vážne zraníte. Ak ste pripútaní, je veľmi pravdepodobné, že sa budete môcť odopnúť a dostať sa z potenciálneho požiaru alebo situácie pod vodou.

4. Nepôjdem ďaleko a nepôjdem rýchlo

FAKT: Toto je komentár, ktorý používa toľko ľudí žijúcich vo vidieckych oblastiach, keď sa ich pýtajú, prečo sa nepripútajú. Je dôležité si zapamätať, že k väčšine úmrtí pri nehodách dochádza neďaleko domova a pri rýchlostiach nižších ako 64 kilometrov za hodinu. To zdôrazňuje, že každodenné jazdenie od jedného suseda k druhému, do školy alebo do obchodu na rohu predstavuje najväčšie nebezpečenstvo.

pexels photo 3791193
Zdroj: Pexels

5. Bezpečnostné pásy vám môžu pri nehode ublížiť

FAKT: Správne zapnuté bezpečnostné pásy málokedy spôsobia zranenia. Ak sa tak stane, zranenia sú zvyčajne povrchové modriny a sú vo všeobecnosti menej závažné, ako by tomu bolo bez akéhokoľvek pásu. Bez bezpečnostných pásov by vás mohlo vyhodiť z vozidla a spôsobiť vážne zranenia. Je pravda, že niekedy je sila nárazu taká veľká, že nič nemohlo zabrániť zraneniam. Štúdie neustále dokazujú, že zranenia pri väčšine vážnych nehôd by boli oveľa závažnejšie, keby sa nepoužívali bezpečnostné pásy.

pexels photo 787476
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.