5 faktov o čipsoch: Toto ste nevedeli o tejto slanej pochúťke

11088

Čipsy, tá slaná, chrumkavá pochúťka, majú svoju vlastnú zaujímavú históriu a niekoľko faktov, ktoré by vás mohli prekvapiť. Dovoľte nám bližšie preskúmať tento obľúbený občerstvujúci snack.

Pôvod v Amerike

Čipsy majú korene v Amerike. V roku 1853 bol kuchár George Crum z Saratoga Springs v štáte New York frustrovaný tým, že hosť reklamuje zemiakové hranolky ako príliš hrubé. Rozhodol sa vytvoriť tenké plátky zemiakov a opekať ich do chrumkavej dokonalosti, vytvárajúc tak prvotné čipsy. Na jeho prekvapenie bol hosť spokojný.

4cd81234 35a1 4554 b343 3a31ebadf310
chips“ od dangermain is licensed under CC BY-SA 2.0

Ručne rezané čipsy

V začiatkoch sa čipsy vyrábali ručne. Kuchári museli starostlivo krájať zemiaky na tenké plátky a opekať ich vo vykurovanej peci. Bola to náročná práca, ktorá sa však vyplatila, keď sa čipsy stali populárnymi.

bef94202 e847 462c 8e93 6f84ef63fb52
The Oven“ od Robbi Baba is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Poloprázdny balík čipsov má svoj dôvod 

Čipsy sú krehké a ľahko by mohli byť poškodené počas prepravy. Prázdny priestor v balení je miestom, kde čipsy majú dostatok priestoru na minimálne pohyby a nárazy, čo zabezpečuje, že zostanú chrumkavé a celé. Okrem toho, tento priestor tiež slúži na udržiavanie čerstvosti čipsov. Vákuové obaly čipsov často obsahujú malé množstvo vzduchu, ktorý obsahuje oxid dusný. Tento plyn bráni oxidácii oleja a zemiakových plátok, čím zaručuje, že čipsy zostanú chutné dlhšiu dobu.

Hand of a Person Holding a Packet of Food and a Book
Foto od Karolina Grabowska na Pexels

Najväčší výrobca čipsov na svete

Spojené štáty sú najväčším producentom čipsov na svete. Spoločnosť Frito-Lay, ktorá vyrába známe značky čipsov ako Lay’s a Doritos, hrá v tomto priemysle hlavnú úlohu. Každoročne sa vyrobí množstvo čipsov, ktoré by vám vzalo dych.

427f7dc8 3695 4510 a9ee a163a65bd1a8
Lay’s potato chips bag“ od espensorvik is licensed under CC BY 2.0


Najväčší balík čipsov

Najväčší balík čipsov na svete bol skutočným ohromením svojej doby. Vytvorila ho značka Corkers Crisps. Tento gigantický balík čipsov vážil viac než malé auto a stal sa predmetom pozornosti mnohých nadšencov jedla a médií. Meral viac ako 5 metrov a obsahoval cez 2000 čipsov.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.