5 zaujímavých faktov o Mao Ce-Tungovi

520

Mao Ce-tung, vodca moderného Čínskeho impéria, zanechal trvalú stopu v dejinách. Jeho život a rozhodnutia sú obklopené kontroverziami. Prečítajte si o mužovi, ktorý ovplyvnil osud mnohých.

Bol považovaný za feministu

Mao Ce-tung nebol iba komunistický vodca, ale aj neočakávaným zástancov feministických myšlienok. Podporoval emancipáciu žien a bojoval za ich rovnosť, čo bolo v jeho období veľmi nezvyčajné. Táto stránka jeho osobnosti pridáva hĺbku k jeho image.

The Future if Female sign
Foto od Lindsey LaMont na Unsplash

Mal veľkú rodinu

Okrem svojich politických úspechov mal Mao Ce-tung aj osobný život. Mal šesť detí z troch manželstiev, čo odzrkadľuje jeho komplexný charakter. Táto stránka jeho života ho robí viac ľudským a prístupným.

Bol čínskym komunistickým diktátorom

Mao Ce-tung viedol Čínu s pevnou rukou. Bol zakladateľom Čínskej komunistickej strany a viedol ju cez turbulencie občianskej vojny a neskôr k moci. Jeho diktátorský prístup ku kontrole krajiny formoval dejiny Číny na desaťročia.

7d15212a 44fa 4b7c a4b2 766eb48b6e0a
Mao Ce-Tung“ od Adam FEDOR SLOVAKIA is licensed under CC BY-SA 4.0

 

Mao inicioval päťročný plán „Veľký skok vpred“

Jedným z jeho najznámejších rozhodnutí bolo zavedenie päťročného plánu známeho ako „Veľký skok vpred“. Cieľom bolo rýchlo transformovať Čínu z agrárnej spoločnosti na priemyselnú veľmoc. Plán však zlyhal a mnohí ľudia trpeli v dôsledku hladomoru a hospodárskeho kolapsu.

Bol silný až do samého konca

Mao Ce-tung mal neuveriteľnú schopnosť udržať si moc a autoritu po celé desaťročia. Dokázal prekonať vnútorné i vonkajšie hrozby svojej vláde a zostal dominujúcou postavou čínskej politiky až do svojej smrti. Jeho dlhodobá dominancia je ohromujúcim javom v politickom svete.

af74a468 1525 448d b7d4 ded810647b70
Mao Ce-Tung (*1893)“ od Adam FEDOR SLOVAKIA is licensed under CC BY-SA 4.0

Mao Ce-tung zostáva spornou postavou, no jeho prínos a kontroverzie nezostávajú nepovšimnuté. Jeho rola ako komunistického vodcu, feministu a diktátora ho zaraďuje medzi najzaujímavejšie postavy 20. storočia.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.