Farmár z Austrálie strávil takmer 20 rokov a minul 5 000 dolárov na to, aby vyšľachtil prvé bezsemenné liči

4168
Každý má svoje obľúbené ovocie. To, čo ale predurčuje ovocie k úspechu sú kritéria najmä ako ich optimálna veľkosť či to, či ovocie má alebo nemá vo svojom vnútri semená. Trh to veľmi dobre vie. A vie to aj austrálčan Tibby Dixon, ktorý vypestoval vôbec prvé bezsemenné liči.

Pred 19 rokmi si tento farmár zo Severného Queenslandu kúpil z Číny strom liči, pričom na to minul až 5 000 dolárov. Urobil to s nádejou, že sa odkloní od tradičného pestovania ovocia a začne experimentovať s novými odrodami, ktoré by neskôr mohol predávať aj ďalším poľnohospodárom. Avšak, nestanovil si vôbec ľahký cieľ, práve naopak. Trvalo mu takmer 20 rokov usilovnej práce, kým sa mu podarilo selektívne rozmnožiť bezsemenné liči iba z jediného stromu.Toto novo šľachtené liči sa považuje za stredne veľké ovocie s priemerom približne 4-5 centimetrov. Dodáva sa v rôznych odtieňoch červenej, od malinovej až po tmavočervenú, vnútrajšok je biely.

Liči je tropický ovocný strom pochádzajúci z juhovýchodnej Číny, ktorého záznamy o pestovaní sa datujú do 11. storočia. Zatiaľ čo Čína je najväčším producentom tohto ovocia, tak pestujú ho aj ďalšie krajiny v juhovýchodnej Ázii, na indickom subkontinente a tiež v Južnej Afrike. Aj keď je ťažké vysvetliť chuť bezsemenného liči, tak pán Dixon povedal iba to, že chutí tak trochu ako ananás. Tibby Dixon pestuje liči už takmer 40 rokov, pričom za posledných 10 rokov sa mu podarilo vyšľachtiť stále nové odrody.

Uvedenie čerstvého ovocia do obchodov ale nebude možné niekoľko rokov. Poľnohospodár však plánuje pestovanie stromov, aby ich dokázal vysadiť viac, čo nakoniec povedie ku komercializácii bezsemenného ovocia.

Foto: Boredpanda
Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre