9 fascinujúcich genetických vlastností, ktoré si väčšina ľudí neuvedomuje, že sú vlastne dedičné

1553

Vďaka svojim génom máte genetické predispozície na rôzne veci. Gény zohrávajú obrovskú úlohu v tom, kto ste, od toho, v akom veku prídete o panictvo, až po to, či máte radi určité jedlá. Gény sa netýkajú len vašich rodičov. Celé dedičstvo vašich predkov môže zohrávať úlohu v tom, ako sa vaše gény prejavia. Od vašich prastarých rodičov až po odcudzenú tetu, všetci vaši pokrvní príbuzní teoreticky zohrali úlohu vo vašej genetickej výbave. Samozrejme, keď na to príde, najväčší podiel na tom majú mama a otec.

To môže byť skvelá vec, ak máte vysoko športovo alebo intelektuálne nadaných rodičov, ale znamená to aj to, že môžete zdediť genetické chyby svojich rodičov. Prostredníctvom vašich génov sa prenášajú najrôznejšie choroby, syndrómy, ochorenia a iné. Niekedy budete mať šťastie a vyhnete sa im, inokedy nie. Faktom je, že veda stále nemá jasno v tom, čo presne gény riadia. O génoch a genetickej výbave sa vie veľa, ale stále je aj veľa neznámych. Zatiaľ si vychutnajte tento článok zvláštnych vlastností, ktoré ste zdedili vďaka svojim génom.

Vaša láska alebo nenávisť ku koriandru

Niektorí ľudia sú šokovaní, keď zistia, že mnohým jedincom je odporná vôňa koriandra. Ukázalo sa, že niektorí ľudia sú geneticky predurčení na to, aby považovali špecifickú chemickú látku v koriandri za odpudzujúcu. Našťastie pre tých, ktorí milujú chuť koriandra, ale neznášajú jeho zápach, rozdrvenie listov koriandra často odstráni zápach, pričom jedlo si zachová svoju chuť.

sliced lime in white ceramic bowl
Autor tejto fotografie je Lindsay Moe

Vaše vyberavé stravovacie návyky

Ak ste vyberavý jedák, nemusí to byť len vaša chyba. Na vine môže byť skôr určitý gén, ktorý je zodpovedný za chuťové receptory. Chuťové receptory súvisiace s týmto génom môžu byť obzvlášť citlivé na horké potraviny, ako aj na sladké.

slice fruits on plate on near glass cups
Autor tejto fotografie je Brooke Lark

Vaša chuť na horké veci

Pokiaľ ide o horké veci, niektorí ľudia sú jednoducho náchylnejší na túto chuť ako iní. Genetické súvislosti súvisiace s chuťou boli objavené pred viac ako 80 rokmi, keď dvaja vedci zistili, že sa nezhodujú v tom, či určitá chemická látka chutí horko alebo nie. Po tom, ako sa nezhodli ani ich priatelia a rodina, nakoniec objavili gény, ktoré stáli za týmito nezhodami.

a bunch of green hops growing on a tree
Autor tejto fotografie je Sabbra Cadabra

Či po prebudení potrebujete šálku kávy, alebo nie

Niektorí z nás si po prebudení jednoducho musia dať šálku kávy a ukázalo sa, že za to môžeme ďakovať svojim génom. Podľa štúdií zohrávajú gény veľkú úlohu v tom, ako na nás pôsobí kofeín. V skutočnosti ide o receptory drog a spôsoby, akými rôzni ľudia reagujú na stimulanty.

white ceramic mug and saucer with coffee beans on brown textile
Autor tejto fotografie je Mike Kenneally

Vaša úroveň agresivity

Už dlhší čas je známe, že niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu k agresivite. Vedci predpokladajú, že genetická agresivita siaha tisíce rokov do čias, keď boli ľudia lovcami a zberačmi. Tento gén sa zachoval po celý ten čas a teraz spôsobuje, že niektorí ľudia (väčšinou muži) majú väčší sklon k vysokej miere agresivity.

football players tumbles on each other
Autor tejto fotografie je Keith Johnston

Ako veľmi vás ovplyvňuje cvičenie

Ukázalo sa, že cvičenie neovplyvňuje každého rovnako. Vďaka svojim génom môžete, ale nemusíte byť náchylnejší na výhody cvičenia. Najhoršie (alebo najlepšie, v závislosti od vášho pohľadu) je, že dvaja ľudia, ktorí vykonávajú presne to isté cvičenie v rovnakom čase a na rovnakej úrovni, pravdepodobne zaznamenajú rozdielne výsledky len kvôli genetike.

silhouette photography of woman doing yoga
Autor tejto fotografie je kike vega

Či cítite alebo necítite špargľovú moč

Ak ste si niekedy všimli, že vaša moč má po zjedení špargle výrazne nepríjemný zápach, pravdepodobne máte doma špeciálny receptorový gén. Nie každý je schopný cítiť výraznú zmenu zápachu spôsobenú špargľou, ale tí, ktorí to dokážu, by mali ďakovať svojim rodičom, že im tento gén odovzdali.

green vegetable on black textile
Autor tejto fotografie je Art Rachen

Či ste obľúbený alebo nie

Verte tomu alebo nie, genetika môže zohrávať úlohu pri vašej popularite. Podľa jednej štúdie mali populárni a spoločenskí ľudia často spoločný určitý gén. Tento gén bol tiež spojený s miernym porušovaním pravidiel, čo by mohlo vysvetľovať také veci, ako je flákanie sa s priateľmi.

people holding shoulders sitting on wall
Autor tejto fotografie je Duy Pham

Koľko rokov máte, keď prídete o panenstvo

Vplyv, ktorý zohráva genetika na to, v akom veku ste, keď prídete o panictvo/panenstvo, môže byť nenápadný, ale podľa vedcov tam je. Pokiaľ ide o stratu panenstva, približne 25 percent odchýlok vo veku možno vysvetliť vašou DNA. Inými slovami, vedci tvrdia, že strata panenstva je „z jednej štvrtiny spôsobená prírodou a z troch štvrtín výchovou“.

two gray packets on blue and yellow surface
Autor tejto fotografie je Reproductive Health Supplies Coalition

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.