Fotografia, ktorá zachytáva masovú popravu Židov! Dôkaz ľudskej krutosti.

645

Fotografií z páchania ohavných činov počas druhej svetovej vojny nie je až tak veľa. Možno je to práve preto, že sa všetci sústredili na vykonávanie svojich úloh. Jedna veľmi hodnotná a symbolická vo svojej tragickosti sa predsa len našla. Ide o fotografiu, ktorá dokonale presne zachytáva kruté činy spáchané na Židoch. Ide o fotografiu popravy “Posledného Žida vo Vinnycii” – v ukrajinskom meste.

Čo je na tejto fotografii zobrazené?

Zdroj: wikimedia common

Ako môžete vidieť, muž pokorne klačí na kolenách a pozerá sa na mužov, ktorí nad ním vyriekli ortieľ smrti – ide o strašidelnú pripomienku toho ako v praxi vyzerá absencia ľudskosti. Nebola to jediná smrť, ku ktorej tu došlo. Medzi rokmi 1941 – 1942 sa tu stalo obeťou Tretej ríše približne 28 tisíc ľudí. Dobrou správou je, že sa našlo zopár aj takých, ktorým sa podarilo ujsť. To číslo je ale nepomerne nižšie.

16. septembra 1941 prebehlo “klasické” sčítanie Židov

Dôstojník Wehrmachtu poručík Erwin Bingel bol svedkom masových vrážd v Umani a Vinnycii, pričom si o týchto krutých činoch viedol aj pomerne podrobné záznamy. Prvá masová poprava sa začala ako “nevinné” sčítanie Židov. Všetky vekové kategórie z mesta sa mali zhromaždiť na jednom mieste za účelom sčítania. Nalákaní boli pod podmienkou, že ktokoľvek sa vzoprie nariadeniu a nevyhovie, bude prísno potrestaný.

Ľudia síce poslušne prišli na miesto určenia, no už na prvý pohľad boli poznať ich ustráchané tváre. To sa ešte prehĺbilo po tom, čo boli požiadaní, aby predstúpili a povyzliekali si šaty. Po celý čas sa museli pozerať na čerstvo vykopané jamy, kde mali skončiť ich mŕtve telá pohádzané jedno na druhom. Stáli tam všetci rovnako zúfalí pozerajúc sa na svojich priateľov a rodinu vediac, aký osud ich čaká. Členovia Wermachtu ich strieľali jedného po druhom a telá padali do jamy – nie všetci boli v okamihu zastrelenia mŕtvy, niektorí mohli zomierať dlhé minúty i hodiny pod váhou tiel. Pár Židov ušetrili, aby kopu tiel zasypali vápnom.

Posledný Žid bol zabitý počas tretieho a zároveň posledného masového vyhladzovania

Zdroj: wikimedia common

Bol to tretí deň masového vyvražďovania Židov. Prvé dva dni sa odohrali takmer za sebou v septembri roku 1941, po čom nasledovala krátka prestávka. Spomínané posledné popravy sa odohrali až v apríli roku 1942 – vtedy vznikla táto neslávne známa a hrôzu vzbudzujúca fotografia.

Ženy, deti, dojčatá – nikto nebol ušetrený

Poručík Erwin Bingel si s úsmevom na tvári spomínal na tie desivé dni, pričom si stál za tým, že popravy nebol ušetrení nikto. Ani ženy a dokonca ani malé deti, predstavitelia Wermachtu nemali zľutovanie. Fungovali ako stroje naprogramované k vykonávaniu svojej úlohy.

Malé bábätká držali za nohy a do hlavy im vpálili guľku alebo im lebku rozbili palicou a hodili ich úbohé telá na kôpku. Matky sa na to celé museli pozerať, až potom prišli na rad. Vo vzduchu sa ozýval plač detí, ale ešte ostrejší plač a krik ich matiek.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre