Gorily vykonávajú podobné rituály pred pohrebom, ako ľudia. Pozrite si tento úžasný dôkaz

1291

Gorily smútia za svojimi mŕtvymi príbuznými a pripravujú pre nich podobné pohreby ako ľudia, tvrdia vedci. Tieto ich tak trochu nezvyčajné rituály sú predmetom novej štúdie, a to najmä z dôvodu, že odborníci varujú pred olizovaním mŕtvol, čo môže šíriť choroby ako Ebola a tie sú pre tieto zvery smrteľné.

Tím výskumníkov pozoroval rôzne skupiny goríl a ich správanie po troch úmrtiach. Zistili, že sa zhromažďujú okolo mŕtvych tiel a predvádzajú svoj obrad. Potvrdzuje to aj nasledujúci videozáznam, v ktorom sa mladá horská gorila dotýka svojej mŕtvej matky. Dané video je nahrané v Národnom parku Volcanoes, vo Rwande.

gorila fotografia
Foto od Alexas_Fotos

Tím skúmal správanie goríl okolo mŕtveho jedinca, ktorý nežil s danou svorkou a taktiež skúmali ako sa správajú gorily v prípade smrti gorily z ich vlastnej skupiny. Predpokladali, že to bude neporovnateľné odlišné, no na prekvapenie všetkých nebolo. Reakcie boli v obidvoch prípadoch pozoruhodne podobné. Vo všetkých prípadoch sedeli zvieratá blízko tela, očuchávali, dotýkali, upravovali a olizovali ho.

Ebola zabila už tisíce goríl, ktoré sú veľmi náchylné na tento vírus. Úmrtnosť goríl je po príchode do kontaktu s chorobou na úrovni až 95%. Je známe, že medzi primátmi existujú presvedčivé dôkazy o behaviorálnych a fyziologických reakcií na smrť, ktoré im spôsobujú smútok rovnako, ako ľuďom.

Pozrite si teraz video z daného momentu:

https://www.youtube.com/watch?v=eVyyRoHBC7s

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre