Grónsko sužujú vysoké teploty – za jediný deň prišiel ostrov o rekordných 11 miliárd ton ľadu!

1135

Klíma, klíma a zas tá klíma. Svet sa rúti do záhuby, to je fakt. Teploty sa v priebehu rokov neustále zvyšujú, čo spôsobuje najviac ľudská činnosť. Pomaly, ale isto ničíme všetko, až raz príde deň, kedy zničíme sami seba.

Šokujúci vplyv tohto javu je evidentný a zjavný napr. na javoch akými sú obdobie sucha, horúčavy, záplavy aj silnejšie a častejšie hurikány po celom svete. Ďalším desivým dôsledkom zmeny klímy je masívne topenie ľadovcov. Stačí sa pozrieť na to, čo sa deje v Grónsku. Po mesiacoch rekordne vysokých teplôt na celom svete vedci informovali, že ľadová pokrývka krajiny prešla vo štvrtok (1. augusta) najväčším topením. Za jeden jediný deň sa totiž roztopilo až 11 miliárd ton ľadu! Ak to chcete porovnať, tak je to ekvivalent k 4,4 miliónom olympijských bazénov.

Incident má taký vplyv, že hladina morí stúpla o 0,5 mm za jediný mesiac. Hladina morí, podobne ako teploty, v posledných rokoch stabilne stúpajú, čo má ničivé následky pre krajiny na celom svete, ktoré musia čeliť prírodným katastrofám, akými sú tsunami alebo záplavy. „Tento rok Grónsko a ďalšie časti Arktídy zažili rekordné teploty. V polovici júna boli teploty pozdĺž východného pobrežia Grónska až 9°C nad priemerom. Začiatkom júla som bol na výprave v severovýchodnom Grónsku a v tieni sme merali teplotu 17°C,“ povedal doktor Andrew Sole.

Uvádza sa, že spoločenstvá na pobreží najväčšieho ostrova na svete sa pravdepodobne pripravujú na povodne v dôsledku topenia, ktoré sa považuje za druhú najväčšiu udalosť svojho druhu od 50-tych rokov. Niektorí odborníci však tvrdia, že tento nepriaznivý stav by sa mohol vykompenzovať neskôr po dlhšom období chladného počasia. Profesor Jeffrey Kargel z arizonského inštitútu planetárnej vedy vysvetlil: „Predtým, ako môžeme povedať, že v dôsledku tejto vlny horúčav došlo k akýmkoľvek významným zmenám rýchlosti topenia, musíme počkať, kým vedci prídu s produkciou, kontrolou a zverejnia vedecké výsledky.“

Stále však nemožno poprieť, že zmena klímy je kritickým problémom, ktorý svetoví vodcovia musia brať vážne, ak chceme zachrániť planétu pre budúce generácie.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre