Grónsko zastihlo obrovské topenie ľadovcov a táto fotografia brodiacich sa psov je toho dôkazom

2242

Už ste možno zachytili fotografiu, na ktorej vidieť psie záprahy pohybujúce sa po roztapajúcom ľadovci v Grónsku. Vyzerá to ako keby chodili priamo po vode, čo je aj pravdou. Aj keď trochu hrozivou. Nejde o žiaden photoshop alebo niečo podobné.

Steffen Olsen, vedec z dánskeho meteorologického ústavu, sa pokúšal využiť oceánografické nástroje k monitorovaniu počasia počas rutinnej misie. Odrazu však narazil na niečo, čoho bol svedkom vôbec po prvýkrát. Spolu so svojimi psami sa dostal na miesto, ktoré je vždy pokryté veľkým bielym ľadovcom, tentoraz tam ale bola voda. Odfotografoval tak toto nezvyčajné miesto, aby sa s ním podelil s ostatnými ľuďmi a vlastne aj preto, aby mal dôkaz o tomto nezvyčajnom jave.

Na fotografii je vidieť sedem psov pohybujúcich sa relatívne hlboko vo vode. Celá táto situácia je spôsobená teplotami, ktoré dosahujú na tomto ostrove približne až o 40 stupňov vyššiu hodnotu, ako zvyčajne. V čase, kedy urobil Steffen túto fotografiu (13. júna), zažilo Grónsko topenie celkovo až dvoch miliárd ton ľadu. Ruth Mottramová, klimatologička z dánskeho meteorologického ústavu, povedala: „Ľad sa tu vytvára každú zimu a je veľmi hrubý, čo znamená, že je naozaj málo miest, kde by mohla voda v škárach pretekať. Minulý týždeň sa ale v Grónsku vyskytli veľmi vysoké teploty, ale to aj na zvyšku Antarktídy.“

Vedci už skôr predpovedali rekordný rok topenia ľadu na grónskom ľadovci. Tento ostrov v skutočnosti už posledné dve desaťročia prispieva k zvyšovaniu globálnej hladiny morí. Situácia sa však môže rok čo rok zhoršovať a to sa aj predpokladá.

Zdroj. júna

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre