Halloweenske tradície v iných krajinách – Pálenie peňazí, či tanec s mŕtvymi?

740

Jeseň už prišla do našich končín a pomaly, ale isto sa k nám blíži už aj Halloween. Tento sviatok v našej krajine rozdeľuje ľudí na dva tábory. Sú takí, ktorí vyrezávanie tekvíc a prezliekanie sa za strašidlá pokladajú za americký sviatok a radšej ostávajú pri našich domácich tradíciách. No určite sa nájde mnoho takých, ktorí si tento sviatok osvojili. Tradície z amerických filmov, kde prezlečené deti v kostýmoch chodia od domu k domu už poznáme. Budete sa ale čudovať, aké zvyky majú v iných krajinách.

Pohľad do zrkadla

Tradícia Spojeného kráľovstva, ktorá sa odohráva v toto obdobie je, že mladí ľudia majú stáť v tmavej miestnosti a pozerať sa na svoj odraz v zrkadle. Takto majú stáť pred zrkadlom, kým sa za nimi objaví tvár človeka, s ktorým sa zosobášia. Legenda hovorí, že ak zomrú skôr, ako sa majú zosobášiť, objaví sa za nimi miesto toho kostra. Nuž nevieme či tento zvyk niekomu fungoval, isté je len to, že táto tradícia vedie k strašným selfie.

pozeramie do zrkadla dva
Zdroj: Youtube

 

Pálenie peňazí a ovocia

V Hong Kongu oslavujú sviatok Yue Lan, čo znamená Festival hladných duchov. Trochu inak ako väčšina Číny. Namiesto toho, aby rozhadzovali jedlo a zapaľovali lampáše, zvyknú páliť predmety pre mŕtvych. Pália ovocie, peniaze a taktiež fotografie. Robia to, pretože veria, že to prinesie útechu a podporu mŕtvym.

pozeranie do zrkadla
Zdroj: Youtube

Festival Deň mŕtvych

V Mexiku je Halloween veľkým oslavným festivalom, nazývaným Dia de Los Muertos. Veria, že duchovia zosnulých sa vracajú späť v tento deň, aby sa k nim a k oslavám pripojili. Podľa tradície sa nebeská brána otvára 31. októbra a duchovia sa môžu pripojiť k svojim rodinám na 24 hodín. Tento sviatok je zmesou mezoamerického rituálu, európskeho náboženstva a španielskej kultúry. Začína sa 3. októbra a trvá až do 2. novembra. 

den mrtvych
zdroj: youtube

Skrývanie ostrých predmetov

Ľudia v Nemecku navštevujú 31. októbra kostoly, aby vzdali úctu svätým, ktorí zomreli. Ale tak isto majú vo zvyku vo svojich domovoch ukrývať nože a iné ostré predmety. Robia to preto, aby sa duchovia mŕtvych, ktorí sa ich rozhodnú navštíviť na Halloween nezranili a neublížili si.

knives g0ae37a2bb 640
Zdroj: Pixabay/Pexels

Prinavrátenie zosnulého k životu

Awuru Odo, takto sa nazýva Halloweenska tradícia v Nigérií. Je to veľmi vážny festival, ktorý môže trvať aj niekoľko mesiacov. Ľudia sa obliekajú do dlhých kostýmov pripomínajúce zložené slnečníky, v ktorých musia chodiť po uliciach, kým si nebudú istý, že svojho zosnulého vrátili späť k životu. 

noze a ostre
Zdroj: Youtube

Diabolská noc

V Americkom Detroite majú veľmi špecifickú tradíciu. Navzájom na seba vymýšľajú rôzne neškodné žarty. Hádzanie toaletného papiera na stromy a domy alebo mydlenie okien a dverí. No niektoré zachádzajú za hranice, ako napríklad podpaľovanie opustených budov. Častokrát museli zasahovať hasiči a polícia hrozí za tento vandalizmus väzením. Buďme radi, že tieto zvyky neprišli až k nám.

devils night toaletak
Zdroj: Getty Images/Lyn Alweis

Famidihana

Na Madagaskare nemajú Halloween ako taký, ale tu sa oslavuje Famidihana. Celé rodiny prichádzajú k hrobom svojich zosnulých a prinášajú im rôzne dary, a obaľujú telá mŕtvych novými plášťami. Potom, ako ich znovu zabalia tancujú s telami a predstavujú ich novým prírastkom v rodine. Pre nás možno veľmi čudný obrat, ale aj takéto zvyky majú v iných kultúrach.

famidihana
Zdroj: Youtube

Šúpanie jabĺk

V Škótsku je šúpanie jabĺk obrovskou Halloweenskou tradíciou. Ide o formu veštenia, vďaka ktorému sa dozviete meno vášho budúceho partnera. Funguje to tak, že jablko sa snažíte ošúpať takým spôsobom, aby šupka tvorila nepretržitú špirálu. Potom ju prehodíte za svoj chrbát bez toho, aby ste sa pozreli. Tvar, do ktorého šupka spadne predstavuje písmeno, na ktoré sa začína meno vášho vyvoleného. 

the peeled fruit g0547c28ea 640
Zdroj: Pixabay/Julita

Zdroj1 Zdroj2 Zdroj3

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.