15 zaujímavostí o Hamburgu – multikultúrnom meste plnom zelene, cyklistov a zábavy pre všetky vekové kategórie

4933

V dnešnom články by sme vám radi trochu predstavili nemecké mesto Hamburg. Je to nádherné mesto rozprestierajúce sa na severozápade Nemecka blízko hranice s Dánskom, Mesto som si už od prvého momentu zamiloval a verím že po prečítaní tohto článku sa rozhodnete navštíviť ho a zažiť jeho atmosféru na vlastnej koži.

hamburg city photo
Zdroj fotografie Michaela Loheit

 

1. Hamburg je 2 najväčšie mesto Nemecka, nachádza sa na severozápade nemecka a žije tu viac ako 1 milión obyvateľov. Je také veľké že má vlastnú organizáciu a riadenie ako „samostatný štát“ Najväčšie mesto a zároveň hlavné mesto je Berlín.

2. V meste sa nachádza 2 najväčší prístav v Európe, do ktorého denne priplávajú stovky lodí s nákladom pre celú Európu. Prístav je jeden z hlavných zamestnávateľov a poskytuje prácu pre viac ako 100 000 ľudí.

3. Hamburg je jedno z najzeleneších miest Európy. Má viac ako 100 parkov, okolité lesy, lúky, kanály, ktoré zásobujú aj 2 umelo vytvorené jazerá a rieku Labe, ktorá tvorí dôležitú riečnu cestu do Českej Republiky.

hamburg pristav

4. Mesto je z veľkej časti multikultúrne, stretnete tu ľudí z celého sveta, aj keď ja osobne som mal pocit prevahy tureckej národnosti. Nikde som sa však nestretol s diskrimináciou alebo opovrhovaním.

5. Celé mesto má perfektne vytvorené cyklistické chodníky a dostanete sa po nich všade. Je obdivuhodné koľko ľudí nemalo problém každé ráno vymeniť auto za bicykel. Taktiež loďou sa dokáže pomerne ľahko presúvať po meste, alebo zvolíte možnosť relaxačnej jazdy po romantických metských kanáloch vo dvojici?

6. Mesto ponúka veľa možností zábavy počas dňa aj v noci. Každý deň sa tu organizujú 1. triedne akcie svetového formátu. Hlavne počas sezóny máte možnosť zažiť hviezdy z celého sveta. Zažil som tu viac koncertov, party so svetovými DJmi, dúhový pochod, Triatlon, alebo oslavu narodenín prístavu.

hamburg mesto
Zdroj fotografie cfaobam

7. V meste sa 3 krát do roka po dobu 2 mesiacov organizuje HAMBURG DOM. Je to veľký jarmok, kde nájdete desiatky najlepších kolotočov, pochutnáte si na miestnych špecialitách alebo si užijete bohatý program, ktorý pripravujú hlavne počas víkendov.

8. Pravidelne organizujú podujatie po názvom Modrá noc, kedy sa celé mesto premení do modrých farieb a v noci prichádzajú do prístavu lode, ktoré vytvoria nádhernú scenériu nie len na vode ale aj bohatým ohňostrojom.

9. Mestský prístav sa každú nedeľu ráno premení na veľké trhovisko. Nazývajú ho FISHMARKT, v preklade rybí trh. Predáva sa tu jedlo, oblečenie ale aj suveníry, pivo a iné zaujímavé veci. Zaujímavosťou je že trh ma presne stanovený čas prevádzky a tak predávajúci všetko zlacnia len aby predali čo najviac. Stalo sa mi, že sme za približne 15€ nakúpili toľko jedla a oblečenia čo by v obchode stálo aj 5 krát toľko.

modra noc haburg
Zdroj fotografie ELISCH

 

10. Mesto iba tento rok otvorilo opernú budovu Elbphilharmonie. Výstavba trvala 10 rokov a stála takmer 800 miliónov eur. Podobná budova tohto formátu sa nachádza v Sydney. Mal som možnosť stáť na vrchole budovy, ešte počas jej výstavby ako jeden z málo vyvolených. Budova poskytuje monumentálny pohľad na prístav a blízke centrum mesta.

11. Za spomenutie určite stojí aj prístavná štvrť Gross Markt. Je to obrovský priestor, kde je uskladňovaná vačšina ovocia a zeleniny, ktoré pricestovali do mesta na lodiach. Zaujímavosťou je že mesto pretvorilo jednu z hál na koncertnú sálu, pričom po ňou si pomaranče pokojne čakajú na odvoz.

12. Kaviarne a úžasné reštaurácie na každom kroku a to doslova. Hamburg Váš očarí svojou kávou, ktorú si jej obyvatelia doprajú hlavne ráno cestou do práce. Nájdete tu aj veľa reštaurácií s tradičným aj zahraničnými jedlami. Za vyskúšanie rozhodne stoja reštaurácie a bary na lodiach v prístave.

Elbphilharmonie photo
Zdroj fotografie asvensson

13. Snaha mesta o prekonávanie samých seba je vidieť na viacerých projektoch. Mesto napríklad vytvorilo štvrť Hafen City, ktorá patrí medzi najmodernejšie a naviac ambiciózne projekty v Európe.

14. Nieje nič nezvyčajné ak iba pár kilometrov od mesta uvidíte okolo mesta farmy, stajne, výbehy s koňmi alebo iným dobytkom. Je zjavné že poľnohospodárstvo a príroda sú tu rešpektované a na vysokej úrovni.

15. Mesto má vlastný futbalový klub a štadión, po ktorom je pomenovaná aj ulica ST. PAULIE prezývaná aj ulica hriechu. Nájdete tu nočné kluby, kasína, sex shopy, zábavné podniky, diskotéky a veľa veľa zábavy.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre