Henna je 100%-né prírodné farbivo a má široké využitie, no využíva sa najmä na vlasy

1003

Hennu mnohí poznáte ako dočasné tetovanie alebo prípravok, ktorý sa používa na farbenie vlasov. A je to pravda, henna je známa ako jedno z najstarších 100% farbív. V skutočnosti ide o rastlinu zvanú Lawsonia, ktorá dorastá do výšky 2-3 metrov. Pestuje sa najmä v suchých a horúcich oblastiach, a to v Severnej Afrike, Strednom Východe či Indii. V skutočnosti existujú 3 druhy – Lawsonia Inermis (červená), Lawsonia Alba (bezfarebná), Lawsonia Spinoza (čierna).

Lawsonia
Foto od Wikimedia

Využívali ju už v Starovekom Egypte

Henna sa využívala už v starovekom Egypte, kde ňou farbili parochne a dokonca bola využívaná aj na mumifikačné účely, ako afrodiziakum i protijed. Už celé tisícročia sa využíva na farbenie vlasov, nechtov, pokožky a tiež v kozmetických prípravkoch. Ako vidíte, mala naozaj široké využitie už aj v ďalekej minulosti.

Ako sa henna získava

Jej listy sa sušia a nadrvia, z čoho sa získava prášok, ktorý je zelenej farby a ten má svoju typickú vôňu. Najväčšia prednosť henny je to, že takýmto procesom sa získa až stopercentná prírodná farba. Je preto skvelá najmä pre vlasy, pretože hennou ich nemôžete poškodiť. Ďalšie jej využitie ako farby sa dočítate nižšie.

Šťava z kvetov

Pravdou je, že užitočné nie sú iba jej listy, ale aj šťava z kvetov. Tá sa ďalej využíva ako súčasť parfémov a tiež ako esenciálny olej. Zaujímavý je aj fakt, že vôňa kvetov dokáže pomôcť tým ľuďom, ktorí trpia bolesťami hlavy, pretože dokáže uľaviť od bolesti. Pomáha však aj s nespavosťou, zatiaľ čo olej účinne bojuje s bolesťami svalov. Okrem iného dokáže pomôcť s nepríjemnými spáleninami a ekzémami.

Henna v kozmetike

Má tu široké využitie, čo spočíva najmä v týchto výhodách:

– chráni vlasy a podporuje ich prirodzenú krásu,
– pomáha s regeneráciou a chorobami vlasov,
– pomáha s alergiami kože,
– dokáže znížiť tvorbu lupín,
– zamedzuje štiepeniu a lámaniu vlasov,
– henna je aktibakteriálna,
– na vlasoch i pokožke dokáže vytvoriť UV filter,
– regeneruje,
– chráni vlasy pred slnečným žiarením, chlórom a tiež morskou vodou,
– je dlhotrvajúca,
– kryje šediny.

Okrem toho má aj ďalšie výhody.

henna na vlasy
Foto od flickr

Henna na vlasy

Vlasy sú pýchou, najmä ženskou. Nežnejšie pohlavie si totiž dá na vlasoch veľmi záležať. Veď vlasy by sa dali nazvať aj korunou krásy. Akákoľvek kozmetika je však častokrát plná umelých chemických látok a toho sa mnohí pokúšajú zbaviť. Smer, ktorý sa snaží využívať liečivé rastliny v kozmetike sa nazýva fytokozmetika, čiže kozmetika z rastlín.

Farby na vlasy nie sú práve tou najlepšou voľbou, pretože poškodzujú pokožku hlavy, poškodzujú vlasy a sú nebezpečné pre alergikov. Rastlina henna je tak skvelou alternatívou. Poskytuje vlasom kvalitné ošetrenie a rozžiari ich. Pozor s farbením vlasov, ktoré už boli farbené prípravkami na chemickej báze, pretože tam je potrebné dodržať odstup medzi farbeniami aspoň mesiac. Na biele a plavé vlasy však henna vhodná nie je.

Okrem iného dokáže vlasy veľmi dobre zregenerovať a spevniť. Taktiež zamedzuje ich rýchlemu masteniu, navodzuje rovnováhu pH, chráni pred sušením. Je už len na vás vybrať si ten správny druh.

Prírodná henna zafarbí vlasy do svetlo červena až bordova, avšak po primiešaní ďalších rastlín viete dosiahnuť samozrejme tiež blond, hnedé či čierne vlasy. Henna dokonca obsahuje také látky, ktoré dokážu účinne a efektívne bojovať proti vypadávaniu vlasov a predchádza šediveniu. Obsahuje všetko to, čo je pre vlasy maximálne prospešné, ako po estetickej stránke, tak aj po funkčnej. Myslíte však na to, že farbenie hennou nie je až také jednoduché, a preto ak chcete dosiahnuť čo najlepší výsledok, tak je lepšie nechať to na človeka, ktorý s tým má nejaké skúsenosti.

Ako dlho henna vydrží ?

Po tom, ako si vlasy zafarbíte, tak môže sa stať, že prvé 2-3 dni bude farba vyzerať umelo. Neobávajte sa však, pretože pomaly sa za tých pár dni vlasy dokážu samé odfarbiť a budú vyzerať tak, ako ste si predstavovali. Farba sa na vlasoch udrží v rozmedzí 3-6 mesiacov, pričom z vlasov sa postupne táto farba vymýva.

Preto také rozmedzie, pretože je to veľmi individuálne. Čo je ale iné oproti bežným farbám, že odrastanie vlasov prebieha celkom inak. Nebudete vidieť typické viditeľné odrastené korienky. Po čase sa vám možno bude zdať, že henna stráca odtieň, ktorý sa stáva nevýrazným. Vtedy je potrebné vlasy opätovne zafarbiť a pamätajte na to, že každým zafarbením budú vaše vlasy tmavšie. Preto je dobré zakaždým o niečo znižovali dobu pôsobenia farby.

Ako farbiť vlasy hennou ?

Prípravok na farbenie vlasov by mal mať konzistenciu pravého hustého jogurtu, inak sa veľmi ľahko môže stať, že počas toho, ako vám bude pôsobiť na hlave, tak vám bude stekať a to by ste určite nechceli. Nie je to nič príjemné, preto dbajte na správnu prípravu. Aby sa farba uvoľnila čo najlepšie, mali by ste nechať hennu prekrytú fóliou počas celej noci na teplejšom mieste, určite nie v chladničke.

Z vlasov ju vymývajte čistou vodou, ak chcete, aby to bolo rýchlejšie, tak prípadne použite kondicionér, šampón však určite vynechajte.

Henna na tetovanie pokožky a obočia

henna tetovanie
Foto od Free-Photos

Určite viete, že takéto tetovanie hennou je len dočasné, no práve preto a tiež z dôvodu, že je bezbolestné, tak je aj obľúbené. Ide o to, že henna nejde pod kožu, ale iba sa na ňu nakreslí. Dávajú si ju najmä mladí ľudia na dovolenkách, ale niektorí si ju vedia vytetovať na kožu aj doma sami. Okrem ozdoby tela sa dá hennou vytetovať aj obočie. Tetovanie vám vydrží len určitý čas, preto sa nemusíte báť, že sa ho už nikdy nezbavíte v prípade, že takúto ozdobu tela nechcete mať natrvalo.

Pozor na riziká tetovania hennou

Alergickí ľudia ju nemusia znášať dobre a alergia sa môže prejaviť ihneď, ale aj po niekoľkých dňoch, zvyčajne do tých 12 dní. A nie je to nič príjemné. Môže vám to spôsobiť pálenie, svrbenie, začervenanie, no na pokožke môžu vzniknúť aj pľuzgiere, trvalé pigmentové zmeny pokožky či jazvy. Pozor na to.

Nevyužíva sa len v kozmetike

Prášok sa mieša s kyslým roztokom, pričom farbivo reaguje s keratínom pokožky a následne sa mení na oranžovo-hnedú farbu. Okrem farbenia vlasov, nechtov či pokožky sa táto schopnosť následne využíva aj na farbenie hodvábu alebo vlny.

Kde sa dá kúpiť henna?

Nájdete ju v takmer každej drogérii. Avšak, v prípade, že si chcete zaobstarať tie najkvalitnejšie značky, tak v takom prípade navštívte internetové obchody a zamerajte sa najmä na BIO obchody.

henna na predaj
Foto od Wikimedia

 

 

 

Zdroje: metro.co.uk, hennapage.com, eastonwest.co.uk, weinterrupt.com

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre