Spirulina vs. Chlorella – Aký je rozdiel medzi dvoma často užívanými riasami ?

1157

Spirulina a Chlorella patria k najpoužívanejším riasam na trhu s doplnkami výživy. Ak ste sa niekedy nevedeli rozhodnúť alebo sa vám zdalo, že ide o jeden a ten istý produkt určite si to nevyčítajte. Spirulina aj Chlorella majú totiž veľa spoločného ale rozdielov medzi nimi nájdeme určite viacero. Prečítajte si v čom sa odlišujú a čo by vám mohlo vyhovovať viac.

chlorella a spirulina
Chlorella verzus Spirulina – Ktorá z nich je lepšia?

Pôvod, zloženie a vzhľad

Jeden z kľúčových rozdielov medzi chlorellou a spirulinou spočíva v ich bunkových štruktúrach. Chlorella je jednobunková riasa, naproti tomu spirulina obsahuje viac buniek.

Chlorella patrí do trebouxiophyceae, triedy zelených rias z rodu Chlorophyta. Jej čisto zelená farba znamená, že je bohatšia na chlorofyl (odtiaľ názov, chlorella) ako spirulina. Spirulina je rod siníc, čo je rodina jednobunkových mikróbov, ktoré sa často označujú ako modrozelené riasy (chlorella je zelenšia, spirulina má skôr modrozelenošedú farbu).

Pestovanie a výskyt

Spirulinu nájdete v sladkej aj slanej vode za určitých podmienok sa dá spirulina pestovať aj doma. Na druhej strane, chlorella sa zvyčajne považuje za sladkovodnú riasu. Väčšina chlorelly sa pestuje v Ázii v Japonsku, Kórei a na Taiwane. Najväčšie koncentrácie spiruliny možno nájsť v Afrike, Ázii, Južnej Amerike a na Havaji.

Chlorella

Vďaka schopnosti reprodukovať sa rýchlosťou 4-krát za 12 hodín je chlorella neuveriteľne udržateľným zdrojom potravy, ktorý ponúka veľa dôležitých živín spolu s vysokou hodnotou kompletných bielkovín. Pretože bunková stena chlorelly je pre človeka nestráviteľná, je mechanicky „rozbitá“ vystavením zvukovým vlnám alebo rozomletím na prášok, aby sa získala optimálna biologická dostupnosť živín u ľudí. Táto vláknitá vonkajšia škrupina obsahuje množstvo jedinečných a silných živín, ktoré majú množstvo zdravotných výhod:

 • čistiaci chlorofyl- silný čistiaci prostriedok pre telo, pomáha pri spracovaní kyslíka, pomáha vytvárať hlavný vylučovací systém tela a podporuje rast a obnovu tkanív (10-krát väčší obsah chlorofylu ako spirulina)
 • účinná detoxikácia od ťažkých kovov a pesticídov- štúdie naznačili, že má jedinečný potenciál odstraňovať toxíny a súčasne posilňovať reakciu imunitného systému
 • bohatá na nukleové kyseliny, omega-3 mastné kyseliny, vitamín A, horčík, železo a zinok
 • bohatá na betakarotén (podpora zdravia očí a pokožky)
 • minimalizuje škody spôsobené oxidačným stresom
 • pomáha pri fungovaní reprodukčného systému
 • zlepšuje činnosť čriev
 • obsahuje viac železa a antioxidantov ako spirulina

Spirulina

Táto modrozelená riasa je o tisíce rokov staršia a 100-krát väčšia ako chlorella . Obsahuje v priemere 12-krát viac bielkovín ako hovädzie mäso.

 • ľahko stráviteľná
 • má menej kalórií (81 kcal/ g) ako chlorella (115 kcal/ g)
 • je bohatá na kompletné bielkoviny a B12 (má mierne vyšší obsah ako chlorella)
 • obsahuje vysoké hodnoty horčíka, vitamínu A, B1, B2, B6 a vitamínu K
 • Spirulina je často používaná ako doplnok pre tých, ktorí konzumujú vo svojej strave nekvalitnú alebo obmedzenú dávku mäsa
 • obsahuje kyselinu gama linolénovú (GLA)- tzv. dobrý tuk, nevyhnutný pre fungovanie mozgu a srdca
 • obsahuje omega-6 mastnú kyselinu, ktorá hrá zásadnú úlohu vo funkcii mozgu, reprodukčnom systéme, raste a vývoji, regenerácii pokožky, raste a zdraví vlasov, kostí a regulácii metabolizmu
 • má unikátny fytochemický fykocyanín (pigment, ktorý dodáva spiruline modrý odtieň), užitočný pre funkciu mozgu, srdca, imunitného systému, podporu funkcie kostnej drene a tvorbe krvných buniek
 • zvyšuje energiu

Čo majú chlorella a spirulina spoločné ?

Obe superpotraviny majú veľa podobných vlastností a zdravotných benefitov, pravdou však je, že spirulina a chlorella majú úplne odlišné výživové profily. Chlorella aj spirulina upokojujú zápaly, chránia bunky a poskytujú živiny ako železo, horčík a draslík, sú zdrojom omega-3 mastných kyselín.

Ďalšou veľkou výhodou oboch rias je ich schopnosť zvyšovať počet bielych krviniek v tele, pomáhajú bojovať proti infekcii a pomáhajú vylučovať ťažké kovy a toxíny z tela. Obe tieto riasy majú vysokú koncentráciu vitamínu K, čo je skvelé, ale nie vtedy, ak užívate lieky na riedenie krvi. Konkrétne Chlorella má tiež vysokú koncentráciu jódu, s čím môžu mať niektorí ľudia problém.

Ktorú riasu vybrať?

Ak hľadáte doplnok výživy výlučne na očistenie a obnovu krvi alebo imunitného systému, zvoľte chlorellu. Ak potrebujete komplexnejšiu detoxikáciu a očistnú kúru s vyšším obsahom bielkovín, železa a vitamínu B12, vyberte si spirulinu.

Je potrebné mať na pamäti, že chlorella aj spirulina majú dopĺňať už zdravú výživu. Tieto riasy určite pomôžu zvýšiť príjem vitamínov a živín, ale nemali by nahradiť skutočné jedlo.

 

Dávkovanie a vedľajšie účinky

Mnohí odborníci odporúčajú, aby boli užívané v tandeme, aby sa dosiahla dokonalá podporná rovnováha. Popri užívaní treba dbať aj na dodržanie dávkovania. Dlhodobé aplikovanie akéhokoľvek suplementu môže spôsobiť opačný efekt, aký je želaný. Taktiež si treba pred kúpou preveriť zdroj rastliny, spôsob zberu a spracovania.

Množstvo dávkovania závisí od konkrétneho dôvodu užívania chlorelly alebo spiruliny a od toho, aký formát suplementácie si vyberiete. Dávky sa zvyčajne pohybujú medzi 1 až 8 gramami spiruliny a 2 až 5 gramami chlorelly.

Aj keď sú obidva doplnky považované za bezpečné a nenávykové v určitých prípadoch sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky ako napríklad nevoľnosť. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a držať sa rád lekára. Prečítajte si aké nežiadúce účinky môže mať spirulina.

Zdroje

 • GREENFEST, S. 2018 Algae Face-Off! the Difference Between Chlorella and Spirulina, Explained. In: Well and Good. Food and Nutrition . Dostupné na: https://www.wellandgood.com/chlorella-vs-spirulina/
 • LEATHERMAN, N. 2019 Chlorella vs. Spirulina: What’s the Difference? In: Chopra. Nutrition and Recipes . Dostupné na: https://chopra.com/articles/chlorella-vs-spirulina-whats-the-difference
 • GROSSMANN, K. Chlorella vs. Alga Spirulina… which algae is best? In: Radiant Life . Dostupné na: https://radiantlifecatalog.com/blog/bid/59541/Chlorella-vs-Alga-Spirulina-which-algae-is-best
 • Chlorella versus Spirulina . Dostupné na: https://www.onegreenplanet.org/natural-health/chlorella-versus-spirulina-a-showdown-of-the-green-algae-superfoods/
 • The Difference Between Chlorella and Spirulina . Dostupné na: http://www.detoxyourworld.com/The-Difference-Between-Chlorella-and-Spirulina
 • What is the Difference Between Spirulina and Chlorella. 2019 . Dostupné na: https://pediaa.com/what-is-the-difference-between-spirulina-and-chlorella/
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre