Čaj z moringy – Netradičný extrakt z listov stromu moringa môže mať mnoho benefitov pre vaše zdravie

2803

Moringa (Moringa Oleifera) je liečivá rastlina pochádzajúca z Indie. Rozšírila sa však aj do Ázie, Južnej Ameriky a niektorých častí Afriky. Aj napriek tomu, že sa moringa používa už celé storočia, pre západný svet je stále relatívne nová.

Ľudové liečiteľstvo používa kvety, semená, korene a listy tejto rastliny. Listy z moringy ponúkajú mnoho zdravotných benefitov a najčastejšie sa spracúvajú do podoby prášku a používajú sa ako doplnok výživy. Moringa má vysoký obsah vitamínov, minerálov, antioxidantov, bielkovín a ďalších látok. Vedci neustále objavujú ďalšie výživné látky tejto rastliny.

Najjednoduchší spôsob ako moringu užívať je v čajovej forme a to tak, že v prášok rozšľaháme do horúcej vody.  Aké účinky môže mať čaj z moringy na vaše zdravie sa dočítate nižšie.

moringový čaj
Moringový čaj je výluh z prášku listov stromu moringa olejová

Nutričné hodnoty moringového čaju

Čaj z moringy neobsahuje výživových hodnôt. Listy z moringy sú však vynikajúcim zdrojom vitamínu C, aj keď v dôsledku sušenia väčšinu vitamínu stratia. Sušené listy tak obsahujú: vápnik, železo, vitamín A a tiamín.

Moringový čaj s mätou

  • Pomáha relaxovať
  • Obohatený o mätu
  • Skvelé účinky mäty a moringy v jednom zelenom čaji
Zobraziť v obchode

Prečo piť čaj z moringy?

Vitamíny, minerály, bielkoviny a ďalšie živiny nachádzajúce sa v moringe majú veľa potenciálnych prínosov pre zdravie, a preto je vhodná pre ľudí, ktorí trpia rôznymi zdravotnými problémami. Pozrime sa na jej účinky nižšie.

Antibakteriálne a protiplesňové účinky

Laboratórne testy preukázali, že extrakt z moringy je pri eliminácii určitých druhov baktérií a plesní účinnejší ako antibiotiká. Tiež sa preukázala vysoká efektivita pri liečbe určitých orálnych infekcií.

Zmierňuje zápal

Niektoré výskumy poukazujú na jej protizápalové účinky a to vďaka obsahu antioxidačných polyfenolov, izotiokyanátov, kyseliny askorbovej, flavonoidov a karotenoidov.

Pôsobí zdravo na srdce

Bolo preukázané, že šťava z listov moringy má stabilizačné účinky na krvný tlak a znižuje hladinu cholesterolu a to vďaka vysokej hladine draslíka a niazimicínu nachádzajúceho sa v moringe.

Čaj z moringy môže znížiť hladinu cukru v krvi

Jedna štúdia ukázala, že u ľudí trpiaci cukrovkou 2. typu, ktorí konzumovali 8 gramov moringy denne, došlo k poklesu hladiny glukózy o 28%. Moringa v podobe prášku preukázala schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi aj u nediabetikov.

Moringa obsahuje protirakovinovú zlúčeninu

Ukázalo sa, že extrakt z listov moringy bráni šíreniu rakovinových buniek a to vďaka prítomnosti fenolovej látky zvanej eugenol. Okrem toho obsahuje aj niazimicín a izopropylizotiokyanát. Ide o zlúčeniny, ktoré sú bioaktívne, čo znamená, že poskytujú zdravotné výhody presahujúce ich základnú výživovú hodnotu. Môžu tak nielen brániť šíreniu rakovinových buniek ale tiež môžu zabíjať rakovinové bunky.

Moringový čaj môže regulovať hormóny štítnej žľazy

Istá štúdia na zvieratách preukázala, že extrakt z listov moringy pôsobí ako účinný regulátor hormónov štítnej žľazy, najmä u testovaných samičiek.

Pomáha pri liečbe anémie

Vysoká hladina železa nachádzajúceho sa v morigne prospieva ľuďom s anémiou, kde ide o stav, ktorý má za následok nízke množstvo železa v krvných bunkách. Rastlina môže navyše pomôcť pohotovo absorbovať viac železa, čím sa odlišuje od ostatných doplnkov. Zvýšenie hladiny železa v tele pôsobí priaznivo na organizmus čím znižuje únavu a zvyšuje energiu.

Moringa chráni a vyživuje pokožku a vlasy

Vzhľadom na vysoký obsah antioxidantov ako vitamín B2 a bielkovín nachádzajúcich sa v rastline , pôsobí moringový olej na pokožku a vlasy veľmi priaznivo a bojuje tak proti znečisťujúcim látkam a voľným radikálom.

Moringový čaj na trávenie

Vláknina nachádzajúca sa v listoch moringy reguluje tráviaci systém. Dokonca aj v podobe prášku má moringa vysoký obsah rozpustných a nerozpustných vlákien, čo predstavuje dva hlavné druhy vlákniny, ktoré nielen že pomáhajú pri trávení potravy, ale predchádzajú tiež chorobám.

Pôsobí ako ochrana pred chronickými chorobami

Listy z moringy obsahujú niekoľko zlúčenín, ktoré môžu zabrániť chronickým chorobám. Medzi tieto látky patria polyfenoly, triesloviny, saponíny a iné.

Zaujímavým zistením vedcov na záver je pozitívne pôsobenie moringy  na mozog. V dôsledku toho dospeli k záveru, že jej účinky by sa mali ďalej skúmať aj v prípade liečby Alzheimerovej choroby.

Moringový čaj – Recept na prípravu

Ešte predtým ako vám prezradíme veľmi jednoduchý recept na prípravu čaju z moringy je nutné podotknúť, že sa nejedná o skutočný čaj, keďže týmto pojmom by sa mali nazývať iba výluhy z listov rastliny čajovníka. Ale aby sme si nekomplikovali život – kľudne to takto volajme.  Moringový čaj si pripravite jednoducho

  1. Pripravte si buď už zakúpený čaj alebo prášok z listov moringa
  2. Ak sa vám darí moringu pestovať a máte vlastné listy nechajte ich vysušiť a následne ich rozdrvte na prach.
  3. Použite 1,5 čajovej lyžčky prachu (cca 1,5 – 2 gramy)
  4. Zalejte horúcou vodou cca 4 dcl
  5. Nechajte vychladnúť

Mohlo by vás zaujímať: Aké účinky má Ashwagandha čaj?

Zdroje

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre