Týchto 5 budov z dávnej minulosti ignorujú čas a používajú sa dodnes

828

Svet je plný úžasných historických budov. Mnohé z nich však zotrvali len ako nemé svedectvo minulosti. Ale existuje aj malý zoznam unikátnych stavieb, ktoré stále slúžia svojmu účelu a zaplavujú priestor dnešnej doby s bohatými dejinami. Dnes odhalíme tajomstvo týchto 10 historických budov, ktoré dodnes žijú.

Marcellovo divadlo

Kamenné divadlo s ohromujúcou históriou sa týči v talianskom Ríme. Postavené v 1. storočí pred naším letopočtom, toto divadlo patrí medzi najstaršie ešte stojace budovy na svete. Navštíviť tento fascinujúci amfiteáter je cesta späť v čase. Dnes sa priestory tejto budovy využívajú ako byty. 

Theatre of Marcellus (unveiled by emperor Augustus on 13-11 BC) in Rome“ by Carlo Raso is licensed under CC PDM 1.0

Maják Herkules

Všetci sme počuli o starovekom hrdinovi Herkulovi, ale len málokto vie, že jeho sláva žije dodnes v majáku Herkules, ktorý sa nachádza v španielskom meste A Coruña. Postavený v 2. storočí, tento maják slúžil námorníkom už počas staroveku a doteraz svojim svetlom zabezpečuje bezpečnú cestu lodí cez Atlantik. Je to skutočne výnimočná stavba, ktorá stojí pevne v čase. Podľa legendy na mieste kde stojí maják, Herkules zabil obra Geryona. Archeológovia tu objavujú rôzne zaujímavé nálezy, no lebku obra zatiaľ nenašli.

Looking up at Roman Built Lighthouse Tower of Hercules La Caruna Spain“ by amanderson2 is licensed under CC BY 2.0

Horyu-ji

V Japonsku sa nachádza budhistický chrám Horyu-ji, ktorý patrí medzi najstaršie drevené budovy na svete. Podľa letokruhov dreva sa zistilo, že strom z ktorého je postavený bol vyrúbaný v roku 594 nášho letopočtu. Je zázrak, že tento chrám prežil požiar, zemetrasenia, a dokonca ani čas ho nepoložil na kolená. Je dôkazom starobylej japonskej architektúry a kultúry. Slúži nielen ako náboženské miesto, ale aj ako dôležité historické centrum.

Horyu-ji: Kondo & Pagoda III“ by jpellgen (@1179_jp) is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Castel Sant’Angelo

V Ríme je jednou z najimpresívnejších a najvýznamnejších pamiatok Castel Sant’Angelo. Táto pevnosť, pôvodne postavená ako mausóleum pre cisára Hadriána, prešla mnohými transformáciami. Používala sa ako pevnosť pre pápežov, ale aj ako väzenie. Dnes slúži ako múzeum, v ktorom sú vystavené umelecké diela a história dávnej Rímskej ríše.

Castel Sant’Angelo from the bridge – Rome“ by budgetplaces.com is licensed under CC BY-SA 2.0

Chrám Mundeshwari

Považovaný za jeden z najstarších fungujúcich hinduistických chrámov na svete, chrám Mundeshwari, nachádzajúci sa v indickom štáte Bihar, je skutočným pokladom. Táto svätyňa, ktorá bola postavená v 6. storočí, a hlavným zameraním uctievania je boh Šiva. Dodnes sa tu konajú náboženské obrady a prichádza sa sem veľa pútnikov.

 

Tieto fascinujúce historické budovy sú nielen symbolom minulosti, ale aj významnou súčasťou dnešných dní. Ich prežívanie je živým dôkazom, že architektúra a kultúra má vplyv na celú spoločnosť. Keď sa tieto budovy stretajú so súčasnou érou, vytvárajú jedinečné spojenie medzi minulosťou a súčasnosťou, ktoré môže nadchnúť každého návštevníka.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre