Monštrá naprieč históriou, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli

1633

Každý už počul o Džingischánovi, Adolfovi Hitlerovi, Tedovi Bundym a Jeffreym Epsteinovi. História je však bohužiaľ plná masových vrahov, psychopatov, násilníkov na deťoch, tyranov a diktátorov, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Akokoľvek je slastné myslieť na to, že tieto po moci a sláve bažiace monštrá zomierajú v zabudnutí – čo je pre niektorých z nich nepochybne horší osud ako smrť -, je dôležité poučiť sa z ich zločinov, aby sa už nikdy nemohli zopakovať.

Sawney Bean

Legenda hovorí, že v 16. storočí si Sawney Bean so svojou rodinou vytýčil strašnú cestu drsnou škótskou krajinou. Rodina Beanovcov, vykresľovaná ako klan kanibalov a vrahov, vraj číhala v skrytých jaskyniach a lovila nič netušiacich pocestných, aby sa uživila a potešila. Ich vláda teroru a samotná brutalita ich zločinov zvečnili klan Beanovcov ako jednu z najdesivejších postáv Škótska.

sawney bean
Zdroj: toptenz

Podľa povestí Beanovci, ktorých bolo údajne niekoľko desiatok, prepadávali a okrádali nič netušiacich okoloidúcich a potom ich odvliekli do svojho tajného úkrytu v pobrežnej jaskyni. Tam svoje obete zavraždili, rozštvrtili ich telá a hodovali na ich mäse. Rozsah ich zverstiev bol údajne ohromujúci, podľa odhadov padli za obeť ich nenásytnému hladu stovky nevinných ľudí. Ale či už je legenda pravdivá, alebo nie, inšpirovala niekoľko umeleckých diel vrátane filmu The Hills Have Eyes.

Leonarda Cianciulli

Nenechajte sa oklamať prezývkou „Mydlárka z Correggia“, aby ste si mysleli, že Leonarda Cianciulliová, na prvý pohľad nevýrazná talianka 20. storočia, bola len milá dáma zo susedstva, ktorá si cenila čistotu. Za jej zdanlivo obyčajnou fasádou sa skrývala hlboko narušená myseľ, poháňaná vierou v okultizmus a šialenou snahou o osobnú ochranu.

leonarda cianciulli dbbb0a
Zdroj: picryl

V snahe ochrániť svoje deti pred ujmou Cianciulliová často lákala do svojho domu nič netušiace ženy, omámila ich a následne zabila sekerou. Cianciulliová telá rozštvrcovala a varila ich kúsok po kúsku, pričom nohy a hlavy premenila na mydlo a čajové koláčiky. Odtiaľ pochádza už nie veľmi pôvabná prezývka. Jej groteskné činy pramenili z viery, že ľudské obete ochránia jej blízkych pred nešťastím.
Odhalenie Cianciulliho zločinov vyvolalo v talianskom obyvateľstve šok. Našťastie bola postavená pred súd – nie však skôr, ako zničila množstvo životov a traumatizovala celú krajinu.

Belle Gunness

Všetci viac poznáme mužských sériových vrahov. Ale aj niekoľko žien prežilo život plný neuveriteľného násilia a krutosti. Predstavte si Belle Gunnessovú, zákernú vrahyňu z 19. a 20. storočia, ktorá za sebou zanechala stopu smrti a záhad, vedúcu na jej farmu v La Porte v štáte Indiana. Gunnessová rada lákala bohatých starých mládencov na svoju farmu, kde záhadne mizli a už ich nikdy nevideli. Predpokladá sa, že svoje obete najprv usmrtila jedom alebo tupým predmetom. Potom, aby zahladila stopy, rozštvrtila telá a zbavila sa ich pozostatkov na svojom pozemku, pričom po sebe zanechala len málo stôp po svojich ohavných činoch.

4607324792 cb52dad801 k
Zdroj: Steve Shook/flickr

Okolo Gunnessovej a jej farmy sa šírili fámy, pretože zmiznutia viacerých nápadníkov vyvolávali v komunite podozrenie. Skutočný rozsah jej zločinov však vyšiel najavo až po požiari, ktorý zachvátil jej majetok. Uprostred zuhoľnatených trosiek úrady objavili pozostatky niekoľkých neidentifikovaných osôb, ktoré Gunnessovú odsúdili a ustanovili ju za jednu z najznámejších sériových vražedkýň všetkých čias.

Ilse Koch

Hitler. Himmler. Goebbels. Göring. Všetci nacisti. Všetci muži. Tretia ríša však nebola úplne mužským svetom. Aj niektoré ženy sú neopozeranými zloduchmi nacistického Nemecka. Napríklad Ilse Kochová, neslávne známa ako „B***h z Buchenwaldu“, bola jednou z najsadistickejších vedúcich koncentračných táborov v Ríši. Ako manželka Karla-Otta Kocha, veliteľa koncentračného tábora Buchenwald, bola Kochová poverená dohľadom nad ženským táborom.

5820984758 f215bff270 k
Zdroj: Piet en Anneke Admiraal/flickr

Kochová bola známa svojou posadnutosťou ľudskou kožou, zbierala tetovania a časti tiel zavraždených väzňov. Kolovali chýry o jej makabróznych dekoráciách vrátane tienidiel na lampy a obalov na knihy, ktoré boli údajne vyrobené z týchto látok. Okrem svojej desivej zbierky si Kochová osobne vyberala obete na bitie, bičovanie a dokonca aj vraždy na základe najmenších alebo žiadnych provokácií. Po oslobodení Buchenwaldu bola Kochová súdená americkým vojenským tribunálom a nakoniec uznaná vinnou z obvinení vrátane podnecovania k vraždám, krutosti a využívania ľudských pozostatkov na osobný prospech. Bola odsúdená na doživotie, ale v roku 1949 ju prepustili. V samostatnom procese týkajúcom sa nesúvisiacich trestných činov však dostala doživotný trest a v roku 1967 vo väzení zomrela.

Idi Amin

Idi Amin vládol Ugande železnou rukou v rokoch 1971 až 1979. Ako to už v prípade diktátorov býva, charakteristickými znakmi jeho režimu boli porušovanie ľudských práv, masové vraždy a mrazivý teror. Počas svojej vlády sa Amin zameral na rôzne etnické a politické skupiny, ktoré svojvoľne zatýkal, mučil a mimosúdne zabíjal, čo malo za následok smrť státisícov nevinných Uganďanov.

216797683 bbcde0b52f o
Zdroj: DonDahlmann/flickr

Dichotómia, ktorú predstavuje jeho okázalý imidž prezentovaný svetu a obrovské utrpenie, za ktoré bol doma zodpovedný, je bizarná a zároveň úplne v súlade s tým, čo sme si zvykli očakávať od krutých vodcov banánových republík a bývalých demokracií v rozvojovom svete. Na jednej strane je tragédiou, že jeho zločiny nie sú známejšie. Na druhej strane si vieme predstaviť, že by zúril, keby vedel, ako málo ľudí pozná jeho meno. Nakoniec je to ďalší varovný príbeh o tom, aké dôležité je postaviť sa tyranom a chrániť právo všetkých ľudí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.