Hormónov je v našom tele veľmi veľa, no trikom zostáva naučiť sa ako, kedy a ktoré „zapnúť“ a naopak

3282

Hormóny hrajú obrovskú úlohu pri fungovaní nášho tela a každý z nich je zodpovedný za konkrétnu činnosť. Zatiaľ čo jeden nám spôsobuje hlad, druhý zas spôsobuje presný opak. Hormónov je množstvo, a preto trikom zostáva naučiť sa, ako, kedy a ktoré „zapnúť“ a naopak, ako, kedy a ktoré „vypnúť“. A ak vás táto téma zaujala, tak neprestávajte čítať. Dozviete sa cenné informácie.

Foto od Brightside

1. Hormón, ktorý spôsobuje hlad

Ghrelin je zodpovedný za náš apetít, resp. dáva signál vášmu mozgu, že máte hlad a je čas najesť sa. Zaujímavým faktom je, že zníženie príjmu kalórií stimuluje produkciu ghrelínu a jeho hladina je stále vysoká aj po 12 mesačnej diéte. To je jeden z dôvodov, prečo nízkokalorická strava dlhodobo nefunguje. Naše telo si na to jednoducho nemôže zvyknúť.

Čo môžete robiť?

Začať s kardio cvičeniami, akými sú beh, silový tréning či box, skrátka niečo, pri čom vaša srdcová frekvencia stúpa na určitú úroveň. Dosiahnutie tejto úrovne je dôležité. A ako to zistíte? Okrem rôznych prístrojov na meranie, existujú aj oveľa jednoduchšie. Zistíte to napríklad tak, že ak už ťažko dýchate, no stále môžete hovoriť, ale nedokážete spievať, vtedy je vaša srdcová frekvencia na správnej úrovni.

2. Hormón, ktorý vám napovie, aby ste jedli menej

Našťastie, naše telo produkuje aj hormóny, ktoré vyšlú signál mozgu, že už ste dostatočne sýty. Tento hormón sa nazýva leptín. Čím ste objemnejší, tým viac leptínu máte, pretože ten sa tvorí tukovými bunkami. Po určitom bode sa ale dostáva naše telo do stavu, ktorý odborníci nazývajú rezistencia na leptín, čiže ide o stav, keď už mozog nedokáže zachytiť signál od tohto hormónu.

Čo v takom prípade?

Jedlo s vysokým obsahom antioxidantov zvyšuje citlivosť na leptín. Zoznam potravín s vysokým obsahom antioxidantov je veľmi dlhý a vždy nájdete niečo, čo vám bude vyhovovať. Nakoniec, čím viac schudnete, tým silnejší je účinok leptínu.

3. Hormón, ktorý absorbuje cukor

Inzulín je veľmi dôležitý pre našu pohodu, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáha nám zotaviť sa z cvičenia. Naše telo uvoľňuje inzulín, keď jeme sacharidy a pomáha bunkám absorbovať glukózu. Glukóza je zdrojom energie pre telo, ale ak má telo viac glukózy, ako potrebuje, tak práve ten nadbytok sa premieňa na tuk.

Aké je riešenie?

Nuž, riešením je získať väčšinu sacharidov z obilnín, zeleniny a ovocia s nízkym glykemickým indexom (GI). Čím nižšia je GI, tým pomalšie sa uvoľňuje glukóza a tým dlhšie to trvá. To ale neznamená, že by ste mali fungovať na prísnej strave, stačí nahradiť jedlo s vysokým GI potravinami s nízkym GI. Napríklad bielu ryžu možno nahradiť hnedou ryžou.

4. Hormón, ktorý napovie telu, aby spaľovalo tuk

Adiponektín sa vytvára spolu s tukovými bunkami a „tajomstvo“ tohto hormónu spočíva v tom, že zvyšuje citlivosť na inzulín a povzbudzuje naše telo spaľovať tuk na energiu. Môže to znieť čudne, ale áno, pochádza z tuku a spaľuje tuk. V tomto prípade však platí, že čím chudší človek, tým vyššia je hladina adiponektínu.

A čo s tým?

Hladiny adiponektínu môžete zvýšiť tak, že sa počas dňa budete viac pohybovať a naplníte stravu tukmi, ako sú ryby, orechy, avokádo či olivový olej. Ak budete jesť sacharidy s nízkym GI, taktiež to zvýši produkciu adiponektínu.

5. Hormón, ktorý pomáha spaľovať tuk

Glukagón je hormón, ktorý účinkuje presne opačným spôsobom ako inzulín. Glukagón pomáha rozkladať uložené sacharidy a tuky a využíva ich na energiu. Čím viac glukagónu máte vo svojom tele, tým ste štíhlejší.

Čo robiť?

Jedlo s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov je najlepším spôsobom, ako zvýšiť hladinu glukagónu. Medzi také jedlo patria napr. ryby, mäso, morské plody, tofu, orechy a množstvo iného.

6. Hormón, ktorý znižuje chuť do jedla

Epinefrín, známy najmä ako adrenalín sa uvoľňuje, keď cítite veľmi silné emócie, napr. strach či radosť, ktoré si vyžadujú rýchlu reakciu, a preto sa nazýva aj bojový alebo letový hormón. V podstate sa tento hormón uvoľňuje vo veľmi špecifických situáciách, keď nám náš mozog povie, že sa musíme pripraviť na to, aby sme boli rýchly alebo silný. Povzbudzuje tak naše telo, aby začalo používať uložený tuk ako palivo, čiže premieňať ho na energiu. Potláča tiež chuť do jedla, takže telo je pripravené na rýchlu akciu.

A ako ho zvýšiť?

Najlepším a najzdravším spôsobom zvyšovania hladiny adrenalínu je intervalové cvičenie s vysokou intenzitou. V takom prípade je skvelé cvičenie zvané tabata, ale taktiež aj crossfit a iné.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre