Hrozné spôsoby popravy, ktoré čakali každého, kto sa vzoprel Cirkvi!

2023

V stredovekej Európe bola katolícka Cirkev veľkou mocnosťou. Dalo by sa povedať, že ťahala nitkami na všetkých frontoch. Bohužiaľ ich vláda sa častokrát prejavila v neľudskej tyranii. Popravy nariadené pápežom alebo vykonané v mene Cirkvi neboli ničím zriedkavým. Zároveň treba povedať, že metódy týchto popráv boli extrémne neľudské – zahŕňali aj mučenie a stali sa čiernou škvrnou v celej histórii pôsobenia Cirkvi.

Prenasledovaný, odsúdený a popravený bol každý, kto nebol ochotný podriadiť sa Cirkvi, jej pravidlám a učeniu. Ako tieto popravy vyzerali? Dozviete sa v našom článku.

Upálenie na hranici

Zdroj Andy Watkins

Upálenie na hranici sa veľkej väčšine ľudí spája so ženami a typicky s čarodejnicami. V skutočnosti to bola metóda popravy určená aj pre mužov, teda pre obe pohlavia bez výnimky. Pre ženy to ale bola milosrdnejšia forma trestu v porovnaní s rozštvrtením.

Príkladom muža, ktorý bol takto popravený je William Tyndale, ktorý bol odsúdený pre úplnú banalitu – kvôli tomu, že si dovolil preložiť Bibliu do anglického jazyka, aby si ju mohlo prečítať viac ľudí.

Smrť za použitia oleja

Zdroj Susan Wilkinson

Počas rímskej inkvizície sa filozofické myšlienky proti Cirkvi trestali naozaj tvrdo. Previnilci boli najskôr zajatí a uvrhnutí do väzenia, no ak aj po roku odmietli zmeniť svoj názor, zaživa ich uvarili v horúcom oleji. Smrť bola extrémne bolestivá a trvala približne 15 minút.

Mučenie vodou

Zdroj Liu JiaWei

Ak sa pýtate ako by sa už len obyčajnou vodou mohli mučiť ľudia, hneď vám ten krutý spôsob predstavíme. Obvinenému nasilu otvorili ústa a za pomoci železa a látky ich držali po celý čas otvorené. Následne mu začali do hrdla liať celé čaše až vedro vody. Nie zriedka použili aj vriacu vodu alebo do nej pridali kyslý ocot. Prípadne mohli do hrdla obvineného dať aj látku, ktorou by sa bol pri tomto procese dusil. Proces sa mohol urýchliť použitím lievika.

Niektorých ľudí nechali zamurovať a tam zomrieť

Zdroj Henry & Co.

Tento proces popravy mal aj svoj vlastný odborný výraz – immuremente a znamenal, že vinník bol odsúdený na zamurovanie. Niekedy ho doslova zamurovali, inokedy postačilo, keď ho zavreli do rakvy. Ak bol správne uväznený, čakala ho dlhá a nepríjemná smrť – zomieral totiž na nedostatok potravy, ale hlavne vody – väčšinou zomrel do pár dní na dehydratáciu. V prípade, že bol uväznený v rakve, zomrel na nedostatok kyslíka, a teda udusením.

Uškrtenie

Uškrtenie sa považovalo za pomerne mierumilovný spôsob ako niekoho pripraviť o život. Napokon, porovnajte sami s predošlými metódami. Aby to bolo “spravodlivé” obvinený bol najskôr vypočutý, aby mal možnosť sa priznať.

Ak cirkevným autoritám priznal svoje heretické spôsoby, mali vo zvyku sa zmilovať a nechať ho len uškrtiť, v opačnom prípade by ho nechali upáliť na hranici.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre