Indiu sužuje historicky najhorší nedostatok vody – niektorí ju dostávajú každý 10. deň v obmedzenom množstve

644

Ľudia so stovkami prázdnymi plastovými džbánmi čakajúci v radoch. Toto je bežný pohľad na obyvateľov slumu Vasant Kunj v meste Dillí. Je to jedno z najväčších a najchudobnejších „miest“ v krajine a obyvatelia bojujú s nedostatkom vody každý deň.

Sú nútení čakať na vládne tankery, odkiaľ si vodu odčerpávajú. No tie prichádzajú len každý 10. deň! Sú smädní a špinaví. „Je nesmierne ťažké takto žiť,“ povedala Fatima Bibi, ktorá má na starosti organizovanie vodných prídelov pre slum. Títo ľudia žijú v neuveriteľnom kontraste, pretože len 10 minút cesty odtiaľ sa nachádzajú luxusné nákupné strediská, kde si ľudia kupujú tenisky aj za 1 000 dolárov. Zakaždým, keď sa tanker dostaví, dav ľudí uteká so svojimi nádobami. Každá domácnosť dostane 600 litrov, čo len sotva stačí, resp. skôr nestačí na prežitie do ďalšej dodávky vody.

India čelí najhoršej vodnej kríze vo svojej histórii, pričom podľa nedávnej správy až 600 miliónov ľudí trpí vysokým až extrémnym nedostatkom vody. Každý rok sa v dôsledku jej nedostatočného množstva alebo kontaminácie zomrie v Indii priemerne až 200 000 obyvateľov. Pritom sa celá situácia neustále zhoršuje, keďže počet obyvateľov rastie a zásoby vody sa míňajú.

Obrovský problém

Hlavným problémom Indie je, že krajina sa väčšinou spolieha na podzemnú vodu. Desaťročia výkopných prác a vŕtaní v zemi spôsobilo, že krajina už takmer úplne vyčerpala podzemnú vodu.
„Sme najväčší užívateľ podzemnej vody na svete,“ povedal Joydeep Gupta, editor pre južnú Áziu, ktorý sa venuje otázkam životného prostredia. „Je to veľmi zlé, ide o veľmi vážnu krízu.“ Sto miliónov ľudí, vrátane miest ako Dillí, Bangalore a Hyderabade, bude podľa správy čoskoro bez podzemných vôd.

India je navyše prevažne poľnohospodárskou krajinou, pričom 80% vody sa preto používa na zavlažovanie plodín, ako je cukrová trstina a ryža. Obrovským problémom sú aj klimatické zmeny. Ďalšími hrozivými dôsledkami nedostatku tejto vzácnej tekutiny sú samovraždy poľnohospodárov, ktoré sa stali národným problémom. Od roku 1995 totiž spáchalo samovraždu viac ako 200 000 z nich. V niektorých mestách dokonca vládne vodárenská mafia a ľudia častokrát kupujú predraženú vodu.

Ťažké časy

Voda v Indii je mimoriadne vzácnou komoditou. Dá sa povedať, že v slume New Dillí doslova diktuje život a ľudia sú v ohrození života. Sú odkázaní na jediný tanker, ktorý do oblasti prichádza každých 10 dní! Ľudia si musia veľmi dobre rozmyslieť, na čo každú kvapku využijú. Častokrát používajú to isté vedro vody na viaceré účely. Žiadne kohútiky, žiadne potrubia, ktoré my všetci berieme ako samozrejmosť.

Fatima Bibi má na starosti distribúciu vody v slume. A aj keď je nevzdelaná, tak má tam silný hlas. Vedľa svojho domu postavila nádrž na vodu, ktorá má za cieľ zozbierať dažďovú vodu. Fatime sa podarilo vyzbierať peniaze od svojich susedov a spoločne dúfajú, že čoskoro tam nainštalujú čerpadlo, aby tak mohli čerpať vodu na rôzne použitie.

Nielen India

Medzi ďalšie krajiny trpiace nedostatkom vody patrí napr. susedný Pakistan, ale aj Etiópia či dokonca Kalifornia. Tento stav je hrozivý, no stále existuje nádej. Najmä vďaka vládnym iniciatívam, ktoré sú však ešte stále veľmi pomalé.

Vláda v Dillí kupuje vodné útvary v snahe vybudovať sebestačné vodné systémy. Rôzne kroky však podstupuje aj súkromný sektor, ktorý sa snaží lepšie hospodáriť s odpadovými vodami. Aj keď sú tieto riešenia súkromného sektora malé a rozptýlené, dokážu pomôcť. Postupne môže prísť k náprave.

Krajiny, v ktorých bude voda v roku 2040 vzácnosťou, vyjadrené v percentách:

 

Zdroj

Foto: youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Mapa
20. mája 2019 9:59

Ta mapa nema zmysel, ak nie je porovnana s dneskom