Inšpiratívne príbehy žien – matiek, ktorých láska k deťom nepozná hraníc

865

Bezpodmienečná láska matky má hlboký vplyv na vývoj detí. Ich prítomnosť je nesmierne dôležitá. Predstavme si niekoľko žien, ktoré sa tejto úlohy chopili dokonale. 

Abigail Adams, 1744–1818

Abigail Adamsová bola druhou prvou dámou Spojených štátov. Keďže jej manžel bol často neprítomný sama viedla ich farmu, písala podporujúce listy za práva žien a zrušenie otroctva. Vychovávala a vzdelávala päť detí vrátane budúceho prezidenta Johna Quincyho Adamsa. Ten o nej napísal, „Moja matka bola anjelom na zemi, požehnaním pre všetky ľudské bytosti. Jej srdce bolo príbytkom nebeskej čistoty, ženskej cnosti, zbožnosti, lásky, stále aktívnej a nikdy nekončiacej dobročinnosti“.

Zdroj: wikimedia commons

Irena Sendlerová, 1910 – 2008

Irena Sendlerová bola poľská zamestnankyňa varšavského ministerstva sociálnej starostlivosti. Počas holokaustu prepašovala z varšavského geta takmer 2 500 židovských detí, vytvorila im falošné dokumenty a umiestnila do kláštorov, sirotincov a kresťanských domovov. Za záchranu mladých životov sa ocitla v zajatí nacistov, ktorí ju mučili a odsúdili na popravu. O svojich činoch však neprezradila ani slovo a zo zajatia sa dostala vďaka podplatenému gestapu. V roku 2003 matka troch vlastných a 2500 dočasne adoptovaných detí získala poľské vyznamenanie Rád Bieleho Orla. 

Kathy Headlee

Aby pomohla osirelým deťom po celom svete, Kathy Headlee matka siedmich detí, založila organizáciu „Mothers Without Borders“ (Matky bez hraníc). Od roku 1992 viedla skupinu dobrovoľníkov, ktorí pomohli distribuovať humanitárne potreby do detských domovov a školili opatrovateľov v Rumunsku. Matky bez hraníc neskôr pomohli deťom v Bolívii, Bosne, Guatemale, Indii, Mexiku, Zimbabwe, Ugande a Nepále.

Candy Lightner

V roku 1980 sa jedna z 13 ročných dcér (dvojčiat) Candy Lightnerovej, Cari stala obeťou opitého vodiča. Ten bol v minulosti trikrát odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu a dva dni pred tým zatknutý za iný útok a útek. Aby zdrvená matka ukončila šoférovanie po vplyvom alkoholu a pomohla prijať prísnejšie právne predpisy založila v roku 1985 organizáciu s názvom „Mothers Against Drunk Driving – MADD“ (Matky proti šoférovaniu pod vplyvom alkoholu). Neúnavnou prácou na zvyšovaní povedomia a schvaľovaní právnych predpisov zachránila MADD tisíce životov. 

Waris Dirie

V roku 1970, keď mala Waris Dirie 5 rokov, stala sa obeťou tradičného somálskeho mrzačenia ženských pohlavných orgánov. O osem rokov neskôr jej rodičia vybrali za muža šesťdesiatnika, ktorý sa, ale sobáša s mladou Waris nedočkal. Podarilo sa jej utiecť zo Somálska až do Londýna. Na začiatku pracovala, ako modelka, no v roku 1997 opustila toto povolanie a jej kroky viedli do OSN. Stala jej veľvyslankyňou a založila organizáciu „Púštny kvet“, ktorá na celom svete bojuje proti mrzačeniu ženských pohlavných orgánov. Ako matka štyroch detí v roku 2010 povedala, že takéto mrzačenie, nie je len záležitosťou žien. „Každé vzdelávanie začína mamou. Musíme prehodnotiť to, čo učíme našich synov. To je najdôležitejšie.“

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Waris Dirie (@warisdirie)

Nancy Edison

Najmladším zo siedmich detí Nancy Edisonovej bol Thomas Alva Edison. Po tom, čo učiteľ považoval Thomasa za duševne chorého sa Nansy rozhodla svojho syna vzdelávať doma sama. Je pravda, že Thomas mohol byť dyslektik, napriek tomu sa stal uznávaným vynálezcom. O svojej matke povedal, „Moja matka ma vytvorila. Bola taká pravdivá, bola si mnou taká istá a cítil som, že mám pre čo žiť, že mám niekoho, koho nesmiem sklamať.“

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Natasha Williams Arendse (@iamnatashaarendse)

Lou Xiaoying

Lou Xiaoying bola chudobnou nevzdelanou ženou, ktorá sa v čínskom Jinhua prehrabávala odpadkami. Od roku 1972 zachránila okolo 30 detí, ktoré pod vplyvom čínskej politiky mať iba jedno dieťa a extrémnej chudoby vo vidieckych oblastiach, rodičia jednoducho ponechali v odpadkových košoch. „Tieto deti potrebujú lásku a starostlivosť. Všetko sú to vzácne ľudské životy“, povedala Xiaoying, ktorá mala jednu biologickú dcéru v čase, keď začala zachraňovať deti. „Nechápem, ako môžu ľudia nechať také zraniteľné dieťa na ulici.“

Angelina Jolie

Oscarová herečka Angelina Jolie je okrem iného známa vďaka svojej humanitárnej práci na podporu utečencov, vzdelávaniu a charitatívnej činnosti. Jolie sa prvýkrát zapojila do humanitárnej činnosti, keď v Kamboži v roku 2000 natáčala film Lara Croft: Tomb Raider. Z krajiny si adoptovala syna a nakoniec si adoptovala deti aj z Vietnamu a Etiópie. Mamička ešte troch biologických detí povedala, že keď mala deň voľna, prvá vec ktorú urobila bola, že vzala deti von a plánovala im výlety, bez ohľadu na to, aká unavená bola. Angelina Jolie, ako veľvyslankyňa OSN pravidelne cestovala do viac, ako 30 krajín aby poskytla pomoc utečencom aj ľuďom vysídleným kvôli konfliktom.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Angelina Jolie (@angelinajolie)

Niekedy to chce to veľa síl a inokedy len kúsok lásky, ktorú môžeme malým bytostiam dať.

 

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre