5 dôkazov, že vrany sú oveľa viac inteligentné ako si si doteraz myslel! Dokonca si môžu pamätať tvoju tvár

312

Málokto vie, že vrany sú jednými z najinteligentnejších stvorení na našej planéte. Často nevšímaví k ich schopnostiam, prehliadame dôkazy ich neuveriteľnej inteligencie, ktoré sú však priamo pred našimi očami. Poďte sa presvedčiť o ich výnimočnosti.

Neuveriteľná mozgová kapacita

Vrany majú jedny z najväčších pomerov mozgu k telu zo všetkých vtákov. Ich mozog tvorí približne 2,7 % ich telesnej hmotnosti. Pre porovnanie, mozog priemerného dospelého človeka tvorí asi len 1,9% jeho hmotnosti. Zaujímavé že?

3bc1778f b5a2 40c7 98da 4a1195797159
Autor tejto fotografie je malfet_

Nástroje a vynaliezavosť

Jedným z najpozoruhodnejších príkladov ich inteligencie je schopnosť vrán využívať a vyrábať nástroje. Tieto vtáky sú schopné používať palice alebo dokonca používať chlieb ako návnadu na lov rýb, čím prejavujú nesmierne vynaliezavé správanie.

d646b9f1 801d 4cf6 9f71 46905ec5c761
Autor tejto fotografie je hedera.baltica

Pamäť a učenie sa

Vrany si dokážu zapamätať tváre ľudí, ktorí ich rušili alebo im ublížili, a dokonca si pamätajú tieto tváre po týždne či mesiace. Táto schopnosť im umožňuje rozpoznávať potenciálne hrozby a prispôsobiť sa im. Takže dávajte pozor! Nikdy neviete, ktorá vrana si vás pamätá.

2b3902bd 7700 4e22 9ddc 94eece3d0695
Autor tejto fotografie je mark sebastian

Sociálne správanie

Vrany preukazujú zaujímavé sociálne správanie, vrátane konania „pohrebov“ pre svojich mŕtvych príbuzných. Zdá sa, že to robia, aby pochopili príčinu smrti a vyhli sa podobným hrozbám v budúcnosti. Navyše, mladé vrany často zostávajú s rodičmi a pomáhajú im pri výchove ďalších mláďat.

b060cd8e d6f2 4632 874b dcc9bbcfeadd
Autor tejto fotografie je Bracus Triticum

Hra a zábava

Vrany, najmä mladé, často hrajú hry. Provokujú mačky a psy, šmýkajú sa na ľadových strechách, hrajú sa na hojdačkách alebo ťahajú za predmety. Tieto hry im pomáhajú rozvíjať dôležité prežitové zručnosti.

Crow Flying Above Green Grass Field
Autor tejto fotografie je Batuhan Alper Bilginer

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.