Jeden z najväčších obchodných reťazcov na Slovensku daruje nepredané potraviny zo všetkých predajní ľuďom v núdzi

1009

Veľkoobchodný reťazec Tesco sa rozhodol pre rázny krok. To, čo sa chystajú urobiť si zaslúžilo pozornosť nielen na Slovensku, ale zarezenovalo aj vo svete. Reťazec sa totiž rozhodol, že nepredané potraviny, ktoré by inak skončili v koši daruje na dobrú vec. Potraviny zo všetkých 150 predajní tak poputujú tým, ktorí to potrebujú najviac, a síce ľuďom v núdzi.

tesco fotografia
Foto od LoopZilla

„Sme veľmi hrdí na to, že sme s predstihom splnili ďalší zo záväzkov našej spoločnosti, a to do roku 2020 zapojiť do programu darovania potravín všetky naše obchody na Slovensku. Bez ohľadu na veľkosť či lokalitu obchodu každý z nich dokáže pomôcť nepredanými čerstvými aj trvanlivými potravinami. Veľmi sa tešíme, že nielen v období pred vianočnými sviatkami, ale aj počas celého roka pomôžu naše predajne ešte väčšiemu počtu ľudí,“ povedala riaditeľka komunikácie tohto reťazca na Slovensku.

S týmto nápadom však už prišli oveľa skôr, o čom množstvo ľudí ani nevie. Pravdou však je, že už v roku 2015 oznámili svoje prvopočiatky tejto ambície. Začali postupnými krokmi aj takými, ktoré nie sú takéto veľkolepé, ale sú prospešné. Vedeli ste, že každý rok od roku 2015 daruje reťazec nepredané potraviny Potravinovej banke? Ak nie, tak už viete. Chceli si zároveň nechať aj dostatočný čas na to, aby dokázali poskytnúť vzdelanie svojim zamestnancom a tiež dohodnúť spoluprácu s dodávateľmi. Od počiatočnej iniciatívy už rozdali viac ako úctyhodných tritisíc ton potravín.

Bez názvu 2

Tesco zároveň reaguje na to, že len priemerný Slovák vyhodí za jeden jediný rok cca 110 kilogramov potravín, čo je skutočne obrovské číslo a možno aj ťažko predstaviteľné. Takéto plytvanie potravinami považuje Tesco za neprijateľné. Treba si pripomenúť aj celosvetové štatistiky, ktoré ukazujú, že podvýživou trpí každý deviaty človek na tejto planéte, pričom sa ročne vyhodí až 1,3 miliard ton potravín. Okrem iného to má aj nepriaznivý enviromentálny dopad. A to taký, že odpad z potravín je zodpovedný za 8% emisií skleníkových plynov.

A komu smerujú tieto potraviny? Nuž, reťazec poskytuje pomoc napríklad lokálnym organizáciám, katolíckym charitám a občianskym združeniam. Všetci, ktorí stoja na ich čele si túto pomoc nesmierne vážia a pochvaľujú. Ak by však nebolo Potravinovej banky, zrejme by táto pomoc ani nebola možná, platí to aj naopak. „Veľmi si vážime naše dlhodobé partnerstvo s Tescom. Vďaka nemu dokážeme zabezpečiť pravidelnú stravu aj pre ľudí v núdzi, a to aj v takých regiónoch, kde sa im inak veľa pomoci nedostane,“ povedal Marko Urdzík, predseda Potravinovej banky.

222

Dopad týchto krokov, ktorú podstúpilo Tesco je obrovský. S určitosťou možno dokonca povedať, že predčili všetky očakávania. Pred dvomi rokmi oznámili, že cieľ udržateľného rozvoja stanovený OSN splnili o celých 11 rokov skôr. Ide totiž o to, že reťazcu sa podarilo znížiť množstvo potravinového odpadu vo svojich prevádzkach o 52% za tieto dva roky, čo znamená o 17-tisíc ton emisíi CO2 menej. Je to skrátka niečo, z čoho si môže brať príklad celý svet, a to doslova. Svetová organizácia OSN totiž vyzdvihla a dala slovenské Tesco za príklad.

 

 

Zdroj: dobrenoviny.sk

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.