Jedinečné politické tradície rôznych krajín z celého sveta

204

Zaujímalo vás niekedy, ako tradície ovplyvňujú politiku na celom svete? Politické tradície z celého sveta, od slávnostných rituálov až po jedinečné zvyky, ponúkajú fascinujúci pohľad na rôzne spôsoby fungovania vlád a spoločností. Odhaľte bohatú tapisériu politických zvykov, ktoré formujú štruktúru spoločností na celom svete. Od čajových obradov po korunovácie – tieto kultúrne významné praktiky možno zmenia váš pohľad na vlastnú vládu.

Sampeah (Kambodža)

Sampeah je tradičný kambodžský štýl pozdravu, ktorý vyjadruje úctu. Zahŕňa priloženie dlaní k sebe a miernu úklonu. Pri pozdrave sa často vyslovuje slovo „chumréab suŏr“, zatiaľ čo pri rozlúčke sa používa „chumréab léa“. V khmérskej kultúre, ktorá čerpá vplyvy z indických hinduistických/budhistických tradícií, má toto slovo veľký význam. Kambodžská vláda podporuje sampeah ako prostriedok na podporu národnej jednoty a hrdosti na kambodžskú kultúru. Existuje obrad Sampeah Kru, pri ktorom tanečníci a hudobníci vzdávajú hold svojim učiteľom a umeleckým duchom. Sampeah sa začleňuje aj do štátnych návštev a kultúrnych festivalov, čím dodáva osobitý kambodžský nádych. Vo všeobecnosti Sampeah vyjadruje úctu politickým vodcom a vysokopostaveným osobám. Keď sa Kambodžania stretnú, pozdravia sa sampeah. Výška ich rúk počas tohto gesta zodpovedá postaveniu pozdravovanej osoby. Táto tradícia sa používa aj na vyjadrenie uznania a ospravedlnenia v politických situáciách. Slúži ako prejav úcty pri vyjadrovaní vďaky za pomoc alebo ospravedlnenia za chyby. Sampeah zohráva v kambodžskej politike mnohostrannú úlohu, spája kultúrne tradície, úctu a vďaku.

Zdroj: WikimediaCommons

Čajový obrad (Čína)

Čínsky čajový obrad, známy aj ako Cha Dao, je tradičný čínsky rituál, ktorý má v Číne už viac ako tisíc rokov veľký kultúrny a politický význam. Medzi základné kroky patrí príprava čaju, ponúkanie alebo podávanie čaju a oceňovanie čaju. Pri obrade sa kladie dôraz na samotný čaj, zameriava sa na to, ako čaj chutí a vonia. Čajový obrad sa používal ako prostriedok diplomacie a uzatvárania spojenectva. Napríklad v roku 2013 čínsky prezident Si Ťin-pching podával čaj vtedajšiemu prezidentovi USA Barackovi Obamovi počas stretnutia v Kalifornii, čo sa považovalo za spôsob podpory dobrej vôle a zlepšenia vzťahov medzi oboma krajinami. Obrad sa využíva aj ako spôsob uplatňovania mäkkej politickej moci. Napríklad v roku 2015 Čína spustila celosvetovú kampaň na propagáciu svojej čajovej kultúry a etablovala sa ako líder v čajovom priemysle. Súčasťou kampane boli rôzne podujatia a aktivity, ako napríklad ochutnávky čaju a kultúrne výmeny. V roku 2018 čínska vláda spustila ďalšiu kampaň na podporu čajovej kultúry etnických menšín, ako sú Tibeťania a Yiovia. Kampaň bola vnímaná ako spôsob podpory národnej jednoty a posilnenia pocitu hrdosti.

Zdroj: David Boté Estrada/Flickr

Divadlo noh (Japonsko)

Hoci ide predovšetkým o umeleckú formu, divadlo noh sa v japonskej kultúre v minulosti používalo na odovzdávanie politických posolstiev alebo na uctenie si politických osobností. Divadlo noh je tradičná japonská divadelná forma, ktorá spája prvky tanca, drámy, hudby a poézie do vysoko štylizovaného, estetického prerozprávania známeho príbehu z japonskej literatúry. Noh sa vyvinulo zo starých foriem tanečnej drámy a z rôznych typov festivalových drám v svätyniach a chrámoch, ktoré vznikli v 12. alebo 13. storočí. Hra Takasago zobrazuje ideál harmonickej spoločnosti, v ktorej každý pozná svoje miesto a plní si svoje povinnosti s gráciou a dôstojnosťou. Hra Atsumori je vnímaná ako komentár k nezmyselnosti vojny. Koncom 30. rokov 20. storočia sa americký básnik Ezra Pound zapojil do propagandistickej kampane na podporu filmu noh ako spôsobu propagácie japonskej kultúry a boja proti západnému imperializmu. Kampaň bola vnímaná ako spôsob propagácie japonského nacionalizmu a vytvárania pozitívneho obrazu krajiny vo svete.

Zdroj: Gustavo Thomas/Flickr

Kráľovská korunovácia (Thajsko)

Kráľovská korunovácia v Thajsku je trojdňová slávnostná udalosť, ktorá označuje formálny nástup panovníka na trón. Korunovácia je zmesou hinduistických a budhistických tradícií, ktoré sa datujú niekoľko storočí dozadu. Začína sa účasťou kráľa na očistnom kúpeli, pri ktorom sa na pomazanie používa posvätená voda zozbieraná zo všetkých 76 provincií Thajska. Tento kúpeľ znamená symbolické očistenie a obnovu. Ďalší významný krok sa uskutočňuje v Chráme smaragdového Budhu, kde sa kráľ vyhlasuje za patróna budhizmu, prevládajúceho náboženstva, ktoré vyznáva viac ako 90 % Thajčanov. Na druhý deň korunovácie je kráľ oficiálne korunovaný. Kráľovi sú odovzdané kráľovské regálie vrátane veľkej koruny víťazstva, meča víťazstva, kráľovského žezla a kráľovského vejára, ktoré symbolizujú jeho právoplatné postavenie vládcu. Po korunovácii prednesie kráľ z trónu zásadný prejav. Veľkolepé finále sa koná na tretí deň, keď kráľa nesú v sprievode cez starú štvrť Bangkoku. Táto tradičná prehliadka predstavuje panovníka verejnosti a podporuje pocit hrdosti a jednoty thajského ľudu.

Zdroj: WikimediaCommons

Propagácia jogy (India)

V Indii má joga politický význam, pretože sa využíva ako nástroj politickej mobilizácie a formovania národnej identity. Indická vláda aktívne propagovala jogu s cieľom posilniť pocit jednoty a spoločnej identity svojich občanov. S cieľom zdôrazniť význam jogy vláda v roku 2015 vyhlásila 21. jún za Medzinárodný deň jogy, ktorý sa každoročne oslavuje s cieľom propagovať prínosy jogy na celom svete. Rôzne politické strany v Indii, využívajú jogu ako prostriedok na presadzovanie svojho hinduistického nacionalistického programu na oslovenie voličov. Spojením s jogou sa snažili prepojiť svoju politickú ideológiu a túto starobylú prax. Jogu propaguje aj indická vláda s cieľom zlepšiť celkové zdravie a pohodu obyvateľstva. Vláda si uvedomuje rastúci výskyt civilizačných ochorení, ako je cukrovka a hypertenzia, a preto spustila iniciatívy, ktoré podporujú jogu ako prostriedok boja proti týmto zdravotným problémom. Dôraz vlády na propagáciu jogy však čelil kritike. Niektorí tvrdia, že sa môže používať ako nástroj na vnucovanie hinduistických rituálov nehinduistom a marginalizáciu náboženských menšín v krajine. Jogíni naopak tvrdia, že joga presahuje náboženské hranice a slúži ako cvičebný režim prístupný ľuďom všetkých vierovyznaní.

Zdroj: MEAphotogallery/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre