Jednorázovým plastom na najvyššej hore sveta odzvonilo potom, ako odtiaľ zniesli tento rok až 11 ton odpadu

334

Nepál má už plné zuby odpadkov a tak aj ľudí, ktorí sa nevedia správať. Lezenie na Mount Everest už dávno nie je to, čo bývalo. Jedným z problémov je tiež ten, že výstup si už finančne môže dovoliť toľko ľudí, až tam jedného dňa začali kvôli zápche vytvorenej obrovským počtom ľudí zomierať, pretože v zápche museli čakať niekoľko hodín. Ďalším problémom sú odpadky.

 

Každý jeden horolezec si so sebou berie aj veľké množstvo odpadu. A miesto toho, aby ho zniesli dole, odpad zostáva na najvyššej hore sveta. Došlo to do štádia, kedy ho bolo tony, Everest bol skrátka odpadom akoby posiaty. Nepál však oznámil, že takéto správanie tolerovať už viac nebude a v oblasti Khumbu zakázal plasty na jedno použitie. Tento zákaz začne platiť od januára 2020. Nevzťahuje sa však na plastové fľaše určené na vodu. „Konzultujeme so všetkými stranami o tom, čo sa dá robiť s plastovými fľašami s vodou,“ povedal Ganesh Ghimire, hlavný administratívny pracovník Khumbu Pasang Lhamu. „Čoskoro nájdeme riešenie,“ dodal.

Foto od youtube

Vláda zatiaľ neoznámila, aký bude trest udelí tým, ktorí tento zákaz nebudú dodržiavať. Miestny úradník povedal, že toto opatrenie pomôže udržať región, Everest a hory dlhodobo čisté. Celý tento región dnes víta približne 150 000 návštevníkov. Začiatkom tohto roka bolo z najvyššej hory sveta znesených najmenej 11 ton odpadu. Podľa BBC tento rok zomrelo alebo zmizlo najmenej 11 ľudí pri pokuse vyliezť na Everest. V roku 2019 sa zároveň na horu pokúsilo vyliezť rekordných, až 885 ľudí. Tieto skutočnosti však začali byť nebezpečné a rozhodli sa, že veľmi nízku cenu za možnosť výstupu (11 000 dolárov) je potrebné zvýšiť aspoň na 35 000 dolárov. A, samozrejme, zakázali aj plasty.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre