Joseph Bolihito – doživotnú slobodu si vyslúžil tak, že utiekol aj z väzenia, z ktorého sa vraj ujsť nedalo

7151

Joseph Bolihito bol takmer kúzelník. Podarilo sa mu toľkokrát ujsť z väzenia, že mu dokonca postavili vlastnú celu, vytvorenú len pre neho. Navyše mu prisľúbili, že ak sa aj z tejto dostane, získa slobodu. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako to celé prebiehalo.

Drobné krádeže

Joseph Bolitho Johns alebo taktoež zvaný Moondyne Joe bol jedným z najznámejších austrálskych zálesákov. Prvý krát ho zatkli 15. novembra 1848 za krádež. Vtedy ukradol chlieb, slaninu, syr a zopár ďalších drobností. Odsúdili ho na väzenie v britskej kolónii na západe Austrálie. Po čase ho za dobré správanie pustilia mohol sa slobodne pohybovať po krajine.

Úteky a opäť väzenie

Nepolepšil sa. Po nejakom čase ho opäť prichytili pri krádeži. Tento raz kradol kone. Už sa dostal do väzenia, ale podarilo sa mu ujsť. Po veľkom pátraní ho znova chytili. Vo väzení sa snažil vždy poslúchať a keďže jeho zločiny boli iba krádeže, opäť ho prepustuli na slobodu vo februári v roku 1864.

Foto 1: Wikimedia Commons, public domain
Foto 2: GhostieGuide, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Bohužiaľ Johnsa sa ani teraz nepoučil a naďalej pokračoval v krádežách. Rok po prepustení na slobodu zabil býka, ktorý patril inému majiteľovi. Tvrdil, že je nevinný, ale bol odsúdený tentoraz až na desať rokov väzenia. Johnson zostal verný svojmu postupu. Posedel si chvíľu vo svojej cele a okamžite hľadal únik. Vo väzení si našiel spoločníka a nakoniec sa im obom podarilo ujsť. Polícia už zúrila, išlo o jeho druhý útek a štvrté väzenie.

Väzenie, z ktorého sa nedá ujsť

Pokračovali ďalšie zatknutia a ďalšie úteky. Johnson sa zdal nepolapoteľný, lebo skôr neudržateľný vo väzení. Nakoniec ho súd odsúdil na pär rokov vo väzení s najvyššou ochranou. Úrady boli presvedčené, že odtiaľ nikdy neujde a sám guvernér vyhlásil, že ak ujde, dostane slobodu. Navždy.

Vo väzení Fremantle dostal na krk reťaz a uväznili ho do špeciálnej cely, z ktorej sa nedalo utiecť. Aspoň to si mysleli dozorcovia. Aké bolo ich prekvapenie, keď dňa 7. marca 1867 našli celu prázdnu. Johnson opäť ušiel.

Navždy slobodný

Po dvoch rokoch pátrania a vypisovania vysokých domien za Johnsonovu hlavu, ho opäť zatkli. Kradol víno. Odsúdili ho na štyri roky v reťaziach v najhoršej cele. Rozsudok bol vyhlásený za nespravodlivý a neplatný. Guvernér dodržal svoj sľub a prepustil Johnsona na slobodu. Od roku 1871 bol jediným zlodejom, ktorý mohol kradnúť, ale nikto ho už nechcel uväzniť. Na čo by to aj robil. Vždy ušiel.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre