K nórskym rybárom doplávala zvláštna veľryba. Tvrdia totiž, že v Rusku prešla špeciálnym vojenským výcvikom

5787

Námorní experti aj rybári v Nórsku veria, že narazili na bielu veľrybu, ktorú vycvičilo ruské námorníctvo a teda je súčasťou špeciálnych síl. Znie to možno trochu zvláštne, no zrejme ďaleko od pravdy nie sú, ak vôbec.

Rybári vo vodách v blízkosti malej nórskej rybárskej dediny Inga informovali minulý týždeň, že k ním priplávala biela veľryba, ktorá mala na sebe podivný postroj a obšmietala sa okolo rybárskych lodi. „Chystali sme sa hodiť siete, keď sme zbadali veľrybu plávajúcu medzi loďami,“ povedal nórsky rybár Joar Hesten. „Priplávala k nám a zbadali sme, že má na sebe nejaký postroj.“

Niște pescari norvegieni au găsit o balenă purtând un ham. Pe ham se vedea inscripția "echipament din Sankt-Petersburg"…

Zveřejnil(a) Marius Comper dne Pondělí 29. dubna 2019

Podivné správanie veľryby, ktorá aktívne vyhľadávala lode a snažila sa ťahať za laná, ako aj skutočnosť, že mala na sebe podivný postroj, dopomohlo k tomu, že morskí experti dospeli k myšlienke, že toto zviera skutočne podstúpilo vojenský výcvik v susednom Rusku. Na danom výstroji mala napísané: „Majetok Petrohradu“. Rybár povedal, že veľryba bola veľmi krotká a zdalo sa, že je zvyknutá na ľudí. „Ak táto veľryba pochádza z Ruska, tak je veľký dôvod tomu veriť, avšak je to skôr výsledok práce námorníctva,“ povedal Martin Biuw z Inštitútu morského výskumu v Nórsku.

Už v 80-tych rokoch v Rusku chovali delfínov, ktorí podstupovali vojenský výcvik. Ich schopnosti z nich robili účinné podvodné nástroje na odhaľovanie zbraní. Tento výcvik cicavcov sa však v 90. rokoch uzavrel. Následne však správa TV Zvezda z roku 2017 odhalila, že ruské námorníctvo opäť trénuje veľryby beluga, tulene a delfíny na vojenské účely. V posledných troch rokoch prezident Vladimir Putin znovu otvoril tri bývalé sovietske vojenské základne pozdĺž rozsiahleho arktického pobrežia.

Murmanský inštitút nedávno vykonal výskum, ktorým sa pokúšali zistiť, či by mohli byť práve tieto veľryby použité na stráženie vchodov do námorných základní v arktických oblastiach, pomôcť hlbokomorským potápačom a v prípade potreby dokonca zabiť cudzincov. Delfíny a tulene boli medzičasom vyškolené na prepravu nástrojov pre potápačov a detekciu torpéd, baní a iných munícií, ktoré sa ocitali v hĺbke až 120 metrov. Murmanský výskumný ústav však došiel k záveru, že delfíny a tulene sú oveľa vhodnejšie na výcvik a pre arktické podnebie, ako veľryby beluga. Tieto veľryby sú totiž príliš citlivé na chlad a neboli si schopné zapamätať toľko pokynov, ako práve tulene a delfíny.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Marek
1. februára 2020 11:04

„underwater mines“ nie sú podvodné bane, ale podvodné míny -explozívne zariadenia určené na ničenie lodí a ponoriek…