Kačica sa vyliahla a vyrástla pri sove, čím vzniklo jedinečné spojenie v ríši zvierat

1019

Umelkyňa a fotografka Laurie Wolf fotografuje zvieraciu ríšu už dlhšie, no s niečím podobným sa stretla po prvý raz. Jedného dňa sa prechádzala po dvore a zbadala zvláštne „spojenie“ v strome. Bola tam totiž sova, ktorá sa starala o mláďa kačice.

„Matka kačica odstránila vajíčko zo svojho hniezda a odniesla ho do tohto,“ povedala Laurie. Asi o deň potom sa do rovnakého boxu presunula sova. O mesiac neskôr sa vajíčko vyliahlo a sova mu robila spoločnosť. Vznikla tak celkom nezvyčajná dvojica. „Vidieť sovu s ​​káčatkom bola tá najúžasnejšia vec, akú som kedy v živote videla! Stále tomu nemôžem uveriť.“

Žena sa však obávala, že dravá sova môže kačacie mláďa zjesť, a tak sa obrátila na odborníka na vtáky. Ukázalo sa, že Laurie sa obávala právom. Jedna prírodná rezervácia v oblasti súhlasila s tým, že sa bude o káčatko starať, ak ho Laurie k ním donesie. Lenže keď sa ho pokúšala chytiť, vyskočilo a utieklo k neďalekému rybníku.

Laurie a jej rodina odvtedy káčatko nevideli. „Rybník sa nachádza na pozemku nášho suseda a je veľmi skrytý,“ povedala. Podľa National Geographic, v minulosti už boli zaznamenané viaceré prípady, kedy kačice žili spoločne so sutrami. „Síce takéto prípady nie sú obyčajne zdokumentované, ale určite sa stávajú,“ povedal Christian Artuso, riaditeľ Manitoba z Bird Studies Canada.

Kačice sú známe tým, že praktizujú parazitizmus. To znamená, že niekedy „odložia“ vajíčko alebo dva do hniezda niekoho iného. „Ak rozložíte vajíčka, potom sa šance, že zachováte svoje gény mierne zvýšia, najmä ak tým ochránite vlastné vajcia pred predátormi. Vieme, že k tomu dochádza, ale nestretávame sa s tým často, takže som rád, že som mohol byť svedkom takéhoto javu,“ uzavrel vedec.

Zdroj

Foto: boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre